Postępowanie administracyjne: skarga może być impulsem do działania przez organ z urzędu

Skutki wniesienia skargi w indywidualnej sprawie zależą od tego, czy autorem skargi jest strona czy inna osoba. Ważne jest także na jakim etapie znajduje się postępowanie.

Publikacja: 25.11.2019 16:30

Postępowanie administracyjne: skarga może być impulsem do działania przez organ z urzędu

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 221 § 3 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) skargi można składać w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą. Osoba składająca skargę nie musi spełniać wymogów z art. 28 k.p.a. dotyczących strony (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 2 lipca 1998 r., IV SA 1306/96, LEX nr 45158). Przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez organ albo jego pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw (art. 227 k.p.a.). W postępowaniu zainicjowanym skargą nie rozstrzyga się sprawy administracyjnej, a tylko informuje o sposobie załatwienia skargi. Obowiązuje zasada pierwszeństwa postępowania jurysdykcyjnego przed skargowym. Orzekanie o interesie prawnym jednostki wymaga rozstrzygnięcia w formie decyzji (por. np. wyrok NSA z 14 kwietnia 2011 r., II OSK 584/11, LEX nr 1081801).

Pozostało 86% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił