Służba cywilna i samorząd: nowe zasady zatrudniania

Od 22 lutego 2016 r. angażując pracowników na umowy terminowe, kierownik jednostki samorządu terytorialnego i dyrektor generalny urzędu muszą stosować znowelizowane przepisy.

Aktualizacja: 17.12.2015 08:02 Publikacja: 17.12.2015 06:30

Foto: 123RF

22 lutego 2016 r. wejdą w życie przepisy kodeksu pracy dotyczące m.in. rodzajów umów o pracę, zawierania umów o pracę na czas określony oraz wypowiadania umów >patrz ramka. Obejmą one także pracowników, których stosunki pracy regulują tzw. pragmatyki służbowe.

Zgodnie z art. 43 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1202 ze zm.) oraz art. 9 ust. 1 ustawy z 21 listopada o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1111 ze zm.) do pracowników samorządowych oraz służby cywilnej w sprawach dotyczących stosunku pracy nieuregulowanych w tych ustawach stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu pracy. Pragmatyki określają zasady zawierania umów o pracę z pracownikami samorządowymi oraz służby cywilnej i dlatego zmiany wprowadzane w kodeksie będą miały znaczenie dla regulacji związanych ze stosunkami pracy tych grup zawodowych.

Pozostało 80% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt