Małgorzata Terlikowska

Oświadczenia majątkowe radnych i wójtów do 30 kwietnia 2019

30 kwietnia mija termin na złożenie oświadczeń majątkowych przez samorządowców. Osoby pełniące funkcje z wyboru mogą stracić swój mandat.

Podnoszenie kwalifikacji: dorozumiana zgoda na naukę też zobowiązuje do świadczeń

Jeśli pracodawca zwalnia uczącego się pracownika na zajęcia w szkole czy na studiach, należy uznać, że nauka odbywa się za jego zgodą. Tym samym firma ma też inne obowiązki wobec tej osoby.

Zmiana czasu na zimowy: pracownikom trzeba wręczyć inny grafik

Jeśli pracodawca nie chce, aby nocna zmiana z 28 na 29 października trwała o godzinę dłużej niż zwykle, już teraz powinien wręczyć pracownikom zmienione harmonogramy.

Wakacyjna praca małoletnich z ograniczeniami

Okres wakacji to czas wzmożonego zatrudniania młodzieży. Korzystanie z pracy młodych osób jest dozwolone, ale uwarunkowane konkretnymi przesłankami.

Zaległy i bieżący urlop po urlopie macierzyńskim

Pracodawca musi zaakceptować fakt, że bezpośrednio po macierzyńskim pracownica chce wybrać dni wypoczynku – zaległe i bieżące. Nie zawsze też może obniżyć jej wymiar wakacji z racji korzystania z urlopu wychowawczego.

Podczas przerw zasady wciąż obowiązują

Kodeksowa 15-minutowa pauza stanowi czas pracy. Tym samym pracownicy nie mogą wówczas samowolnie opuszczać firmy.

Odszkodowanie nie zawsze za pełny okres wypowiedzenia

Pracodawca może się zgodzić na zapis w umowie o dłuższym niż kodeksowy okresie wypowiedzenia. Wysokość odszkodowania za ewentualne naruszenie przepisów przy zwalnianiu może natomiast uzależnić od ustawowego okresu wymówienia.

Praktyka może trwać nie dłużej niż kwartał

Pracodawca może przyjąć absolwenta szkoły na praktykę trwającą do trzech miesięcy. W tym czasie nie musi płacić za niego składek ZUS. Od niego też zależy, czy ta praca będzie odpłatna.

Gotowość do pracy trzeba aktywnie zgłaszać

Jeśli pracownik poprzestanie na jednorazowym zgłoszeniu przełożonemu, że jest gotowy do świadczenia pracy, do której nie jest dopuszczany, nie ma co liczyć na wynagrodzenie za ten czas.

Za co i jakie kary dla pracowników

Przełożony nie może dowolnie karać podwładnych. Ma prawo stosować wyłącznie sankcje przewidziane w kodeksie pracy i tylko za przewidziane tam naruszenia.