Kiedy 60 tys. kwoty wolnej? Minister finansów ma przedstawić plan

- Premier Tusk zobowiązał mnie do przygotowania planu wprowadzenia 60 tys. zł kwoty wolnej w podatku PIT – poinformował Andrzej Domański, minister finansów. Dodał, że obniżka podatku Belki wejdzie w życie wraz z początkiem 2025 r.

Publikacja: 17.05.2024 18:36

Minister finansów Andrzej Domański

Minister finansów Andrzej Domański

Foto: materiały prasowe

– Polska gospodarka wraca na swoje miejsce, czyli do grona najszybciej rosnących gospodarek w UE – mówił Andrzej Domański, minister finansów podczas tzw. live'a zorganizowanego w piątek na platformach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej.

Ministerstwo finansów ocenia stan gospodarki i finansów publicznych

Ministerstwo finansów prognozuje, że w 2024 r. PKB wzrośnie o 3,1 proc., a w 2025 r. -  o 3,7 proc., więc znacząco przyspieszy po fatalnym 2023 r. Jednocześnie minister zaznaczył, że szczególnym wyzwaniem są niskie inwestycje prywatne, a rząd będzie starał się je pobudzić m.in. poprzez poprawę otoczenia regulacyjnego. Inwestycjom pomóc może też KPO, ale efekty będę widoczne raczej od 2025 r.

Czytaj więcej

Polska gospodarka urosła w pierwszym kwartale. GUS podał najnowsze dane o PKB

Minister zaznaczył, że obraz stanu finansów publicznych, jaki wyłonił się w przygotowanej przez MF tzw. białej księdze, nie napawa optymizmem. – PiS skomplikowało system, wiele środków zostało wyprowadzonych poza budżet państwa, wprowadzono 22 nowych podatków, nastąpił spadek racjonalności wydatków publicznych, a dług znalazł się na niebezpiecznej ścieżce – wyliczył. Priorytetem rządu jest zwiększenie transparentności finansów publicznych, i pierwsze rozwiązania w tym zakresie już zostały wdrożone.

Kiedy obietnica 60 tys. zł kwoty wolnej? Andrzej Domański odpowiada

- Konsekwentnie, krok po kroku – realizujemy nasze zobowiązania wyborcze – podkreślał minister Domański. Jako przykład podał podwyżkę wynagrodzeń dla nauczycieli i pracowników sfery budżetowej, uchwalony już przez Sejm program Aktywny Rodzic (czyli tzw. babciowe) czy projekt obniżki składki zdrowotnej dla firm.

– Jeśli chodzi o 60 tys. kwoty wolnej, premier zobowiązał mnie do przedstawienia planu realizacji tej propozycji – mówił Domański. Chodzi o podwyżkę kwoty wolnej w PIT z obecnych 30 tys. zł do 60 tys. zł, a która to propozycja znalazła się w programie wyborczym KO „100 konkretów na 100 dni”.

Minister nie podał więcej konkretów, zaznaczając, że sytuacja finansów publicznych nie jest łatwa. – Niemniej jesteśmy jest zdeterminowani, by mimo tego bałaganu odziedziczonego po poprzednikach, którzy pudrowali stan kasy państwa, ten postulat 60 tys. kwoty wolnej zrealizować - zaznaczył.

Czytaj więcej

Niemal 40 mld zł deficytu w budżecie. Wpływy z VAT na minusie

Obietnice KO. Kiedy obniżka podatku Belki?

Więcej za to wiadomo o innej obietnicy KO – obniżce podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. - Podatek ten będzie obniżony od 1 stycznia 2025 roku - zadeklarował Domański odpowiadając na pytania internautów.

W marcu ministerstwo finansów informowało, że ma gotowe założenia zmian, które wprowadzałyby coś w rodzaju kwoty wolnej w tym podatku. Jeśli chodzi o depozyty, zwolnione z podatku byłyby dochody z lokat o zapadalności powyżej roku odpowiadające wartości wynikającej z pomnożenia 100 tys. zł przez stopę depozytową NBP. Obowiązywać by miała także kwota wolna w odniesieniu do inwestycji w akcji, obligacje i TFI wyliczana również jako iloczyn 100 tys. zł i stopy depozytowej lub jej mnożnika.

Minister Domański zaznaczył, że w MF trwają również prace nad innymi narzędziami, które będą „wspierały oszczędności Polaków, także na rynku kapitałowym”, a także nad tzw. kasowym systemem rozliczania podatku PIT dla przedsiębiorców.

– Polska gospodarka wraca na swoje miejsce, czyli do grona najszybciej rosnących gospodarek w UE – mówił Andrzej Domański, minister finansów podczas tzw. live'a zorganizowanego w piątek na platformach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej.

Ministerstwo finansów ocenia stan gospodarki i finansów publicznych

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budżet i podatki
Rząd musi zacząć zaciskać pasa. Czego możemy się spodziewać?
Budżet i podatki
Zaciskanie pasa nas nie ominie. Co z 800+ oraz 13. i 14. emeryturą?
Budżet i podatki
KE: Powrót dyscypliny budżetowej i napomnienia
Budżet i podatki
Rekomendacje KE dopiero jesienią? Co czeka polskie finanse
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Budżet i podatki
Polska zostanie objęta procedurą nadmiernego deficytu. Jest decyzja KE
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży