Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja z 24 marca

Rząd Mateusza Morawieckiego wprowadza ograniczenie przemieszczania się *** W Polsce jak dotąd wirusa wykryto u 901 osób, dziesięć osób zmarło *** Wprowadzony został stan epidemii *** Szkoły będą zamknięte do Wielkanocy *** Prezydent zapowiada zwolnienie z ZUS dla samozatrudnionych *** Ograniczenia w przemieszczaniu się dotyczą już prawie jednej trzeciej ludności świata. *** Prezydium Sejmu, w związku z pandemią, zmieniło regulamin Sejmu umożliwiając zdalne obrady.

Aktualizacja: 20.04.2020 17:12 Publikacja: 23.03.2020 23:01

Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja z 24 marca

Foto: AFP

23:15

Dziękujemy, że byli Państwo z nami. Ciąg dalszy relacji z walki Polski i świata z pandemią od rana na rp.pl.

23:10

Przypomnijmy, we wtorek liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wzrosła w Polsce o 152, do 901. Ministerstwo Zdrowia poinformowało też, że w szpitalu w Cieszynie zmarł mężczyzna zakażony koronawirusem. To dziesiąta ofiara epidemii w Polsce.

23:06

W Stanach Zjednoczonych liczba przypadków koronawirusa przekroczyła 52 tysiące. W USA z powodu epidemii zmarło 680 osób, z czego 139 w ciągu ostatniej doby.

22:49

Dzisiaj informujemy, dzisiaj zależy nam na tym, aby cały ten dzień poświęcić na to, aby informować m.in. za pośrednictwem mediów naszych rodaków o tym, że takie obostrzenia są wprowadzone, natomiast już jutro będzie egzekucja – oświadczył rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka, odnosząc się w TVN24 do wprowadzanego przez rząd od środy ograniczenia swobody przemieszczania się i kar, jakie będą obowiązywać za nieprzestrzeganie nowych przepisów.

22:46

Policja o zakazie wychodzenia: Surowe konsekwencje będą wyciągane natychmiast

22:15

Z powodu pandemii koronawirusa 45 proc. mieszkańców Stanów Zjednoczonych dotyczy nakaz pozostawania w domu, ogłoszony przez władze 13 stanów. Jak informuje CNN, wkrótce podobne obostrzenia wydane zostaną w pięciu kolejnych stanach, a wtedy ograniczenie będzie dotyczyć ponad 176 mln osób w USA, czyli 54 proc. populacji.

21:55

Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział w Polsat News, że test na koronawirusa wykona w terminie wyznaczonym przez sanepid, w piątek lub sobotę. Polityk PiS przebywa w kwarantannie, ponieważ podczas swego ochotniczego dyżuru w szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą miał kontakt z osobą zarażoną koronawirusem.

21:40

Wtorek przyniósł największe jednodniowe zwyżki na Wall Street od 2008 roku. Dow Jones Industrial wzrósł o ponad 2000 pkt, czyli o 11,4 proc. S&P 500 skoczył o 9,4 proc. a Nasdaq Composite o 8,1 proc.

21:26

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 152 nowych potwierdzonych wynikami badań przypadkach koronawirusa w naszym kraju. To największy dobowy przyrost liczby zakażonych w Polsce od początku epidemii.

21:24

Siedemnaście nowych przypadków koronawirusa w Polsce dotyczy województwa dolnośląskiego.

21:22

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 901 – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

21:10

Oddział chirurgii Szpitala Zachodniego im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim został zamknięty po tym, jak u pracującego na nim lekarza potwierdzono zakażenie koronawirusem. Osoby, z którymi lekarz miał bezpośredni kontakt, zostały objęte kwarantanną.

20:45

Francuskie służby medyczne poinformowały, że w ciągu doby liczba ofiar epidemii wzrosła w tym kraju o 240 i wynosi 1100, zaś liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa zwiększyła się o prawie 2,5 tys. i przekroczyła 22 tys.

20:15

Terrence McNally, amerykański dramaturg i scenarzysta zmarł w wieku 81 lat z powodu komplikacji po zakażeniu koronawirusem – przekazał reprezentant artysty, cytowany przez agencję AP. W 2018 r. McNally został przyjęty do Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury, pod koniec XX wieku trafił do Galerii Sław Amerykańskiego Teatru (ATHoF).

20:10

Rosyjski rząd wydał polecenie zamknięcia wszystkich obiektów rozrywkowych w kraju. Do odwołania zostaną zamknięte m.in. kluby nocne, kina oraz sale zabaw. Zakazano też palenia sziszy w barach, pubach i restauracjach. Późnym wieczorem prezydent Władimir Putin ma spotkać się z członkami rządu.

20:00

Ministerstwo zdrowia Wietnamu poinformowało o kolejnych 11 przypadkach koronawirusa, co podnosi bilans epidemii w tym kraju do 134. W połowie lutego władze informowały, że 16 osób zakażonych (wszyscy ówcześni pacjenci z COVID-19) ozdrowiało, jednak od tego czasu w Wietnamie nastąpił wzrost liczby „importowanych” przypadków SARS-CoV-2. W Wietnamie przeprowadzono dotąd 24,3 tys. testów na koronawirusa, kwarantanną objęto prawie 47 tys. osób. Władze Ho Chi Minh ogłosiły, że restauracje mają zostać zamknięte do 31 marca.

19:50

W związku z epidemią Wielka Brytania kupiła 3,5 mln testów na przeciwciała. – Pozwolą one ludziom sprawdzić, czy mieli wirusa i są na niego uodpornieni, co umożliwi im powrót do pracy – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Matt Hancock.

19:40

Według najnowszych danych, w Polsce w związku z epidemią hospitalizowanych jest 1479 osób. Kwarantanną objęto 62,5 tys. osób. Liczba osób zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju przekroczyła 104 tys. Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto ponad 53 tys. osób.

19:35

Od poniedziałku resort zdrowia poinformował o 135 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce.

19:28

Liczba potwierdzonych badaniami przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła do 884. Kolejne 37 przypadków potwierdzono w województwie mazowieckim, dwa w woj. lubuskim i jeden w Małopolsce.

19:26

W szpitalu w Cieszynie zmarł mężczyzna zakażony koronawirusem – podał resort zdrowia. To dziesiąta ofiara epidemii w Polsce.

19:15

Hiszpański związek pielęgniarek SATSE ocenił, że w związku z epidemią szpitale w Madrycie są na skraju załamania i potrzebują natychmiastowego wsparcia. Związek lekarzy domaga się dostarczenia niezbędnego sprzętu ochrony osobistej w ciągu 24 godzin. Od poniedziałku w Hiszpanii potwierdzono prawie 6,6 tys. nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2, a liczba ofiar epidemii wzrosła w ciągu doby o 514, do 2696.

19:10

W Arabii Saudyjskiej zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem. Jak przekazał rzecznik miejscowego ministerstwa zdrowia, pacjent miał 51 lat i pochodził z Afganistanu. W Arabii Saudyjskiej potwierdzono 205 nowych przypadków wirusa (ponad 2,1 tys. łącznie). W ramach walki z epidemią w kraju wstrzymano międzynarodowy ruch lotniczy, zamknięto szkoły, galerie handlowe i restauracje. W nocy obowiązuje godzina policyjna.

19:00

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad programem społecznym, który ma wesprzeć krajową turystykę – ujawnił podczas telekonferencji z przedstawicielami środowiska hotelarzy wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

18:55

Natychmiastowe zawieszenie składek ZUS, szybkie kredyty, dopłaty do wynagrodzeń, zawieszenie podatku od nieruchomości i innych opłat na rzecz państwa – to postulaty Polskiej Izby Turystyki wyłożone w kolejnym piśmie do premiera i minister rozwoju.

18:50

Siemens i Microsoft sięgają po najnowsze technologie, aby pomóc szpitalom w okresie pandemii.

18:45

W przyszłym tygodniu na terenie Londyńskiego Centrum Wystawienniczego (ExCeL) powstanie tymczasowy szpital na 4 tys. łóżek – zapowiedział brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. W Wielkiej Brytanii potwierdzono ponad 8 tys. przypadków koronawirusa, a 422 zakażone osoby zmarły.

18:40

Słowenia na granicy z Austrią uruchomi punkty kontroli sanitarnej, które wcześniej wprowadzono już na granicy z Włochami. Jak poinformował rzecznik rządu Jelko Kacin, do kraju wjechać będą mogły z Austrii tylko osoby z nie starszym niż trzy dni zaświadczeniem o negatywnym wyniku testu na koronawirusa lub takie, które nie mają gorączki. Zarządzenie nie dotyczy obywateli Słowenii ani cudzoziemców mieszkających lub pracujących w kraju, a także przewożących towary. W Słowenii potwierdzono dotąd 480 przypadków SARS-CoV-2, cztery zakażone osoby zmarły.

18:35

W rozmowie telefonicznej z prezydentem Korei Południowej prezydent USA Donald Trump poprosił o wysłanie do Stanów Zjednoczonych sprzętu medycznego do walki z koronawirusem, w zamian obiecując ułatwienie południowokoreańskim firmom uzyskanie akceptacji amerykańskich władz – informuje agencja Reutera, powołując się na służby prasowe koreańskiego prezydenta. Mun Jae-in zapewnił, że Korea Południowa przekaże wsparcie „tak duże, jak to możliwe”, o ile będzie dysponowała wolnymi środkami medycznymi.

18:30

Norwegia przedłużyła do 13 kwietnia okres obowiązywania ograniczeń wprowadzonych w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, obejmujących m.in. zamknięcie żłobków i szkół oraz zakaz wjazdu dla cudzoziemców, którzy nie mieszkają i nie pracują w Norwegii. – Wydaje się, że wprowadzone przez nas środki spowalniają rozprzestrzenianie się koronawirusa, lecz potrzebujemy więcej czasu, by ocenić ich efekty – powiedziała premier Erna Solberg.

18:25

Po tym, jak Indie ogłosiły trzytygodniową blokadę prawie co trzeciego mieszkańca naszej planety dotyczą różnego rodzaju ograniczenia w swobodzie przemieszczania się, wprowadzone w ramach walki z pandemią.

18:15

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarły 743 osoby zakażone koronawirusem. Włoskie służby poinformowały o kolejnych 5249 przypadkach wirusa, co oznacza ponad 8-proc. wzrost w porównaniu z poniedziałkiem. We Włoszech liczba osób zakażonych wynosi już ponad 69 tys. Liczba ofiar wzrosła do ponad 6,8 tys., co oznacza śmiertelność na poziomie 9,8 proc. (przy uwzględnieniu wyłącznie potwierdzonych przypadków zakażenia).

17:35

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada, że pod koniec marca Centralna Komisja Egzaminacyjna przeprowadzi przez internet próbne egzaminy ósmoklasisty. W takim samym trybie mają się też odbyć próbne matury – informuje RMF FM.

17:25

Niebo nad Polską jest otwarte. Wszystkie samoloty, które mają na to zezwolenie mogą bezpiecznie przelecieć nad terytorium naszego kraju pod warunkiem, że nie wylądują na polskich lotniskach.

17:15

Liczba potwierdzonych badaniami przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła o 45 i wynosi 844 – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

17:05

Pociągi z Chin na polskiej granicy. Kolejowe przewozy z Chin wróciły do stanu sprzed epidemii, ale sytuacja nie jest stabilna.

17:00

Służby medyczne Zjednoczonego Królestwa poinformowały o największym jak dotąd dobowym wzroście liczby ofiar epidemii. Od poniedziałku zmarło 87 osób zakażonych koronawirusem. Łączna liczba ofiar wzrosła do 422, liczba potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 przekroczyła 8 tysięcy.

16:54

Premier Indii Narendra Modi ogłosił wprowadzenie trzytygodniowej blokady kraju. Mieszkańcy mają zostać w domach i nie podróżować. Sklepy, fabryki i biura będą zamknięte.

16:20

Zakazy wychodzenia z domu, nakazy pracy zdalnej, zakazy podróżowania, godziny policyjne – tego typu ograniczenia, wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa, dotyczą ponad 25 proc. mieszkańców świata, ok. 2 mld ludzi – wynika z obliczeń CNN.

16:10

Brytyjczycy, którzy zignorują wprowadzone przez rząd ograniczenia w przemieszczaniu się będą na miejscu karani grzywną w wysokości 30 funtów (ok. 150 zł). Rzecznik premiera Borisa Johnsona poinformował, że wysokość kar może zostać zwiększona. Policja ma wprowadzić zarządzenie w życie najpóźniej w czwartek.

16:00

Wszystkie dowody wskazują, że koronawirusem nie można zakazić się dwukrotnie, przynajmniej nie w krótkim czasie – powiedział brytyjski minister zdrowia Matt Hancock, informując, że do prac w rządzie wróciła Nadine Dorries, u której wcześniej test na obecność SARS-CoV-2 dał wynik pozytwny. – Witam ją z powrotem – dodał minister.

15:55

Decyzja, by z powodu pandemii koronawirusa przełożyć igrzyska olimpijskie jest rozsądna i słuszna tak dla sportowców, jak i społeczeństw – ocenił na Twitterze szef Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) Witold Bańka.

15:50

Czy byliśmy w stanie zapobiec pandemii, z którą dzisiaj zmaga się świat, a jeśli nie, to czy były szanse, by przynajmniej ograniczyć jej tragiczne skutki? Odpowiedź jest prosta: tak! Mieliśmy szanse zarówno przewidzieć taki rozwój wypadków, jak i ograniczyć ich niszczycielski zasięg – pisze na łamach rp.pl Artur Ilgner.

15:45

W ciągu doby liczba przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 wzrosła na Ukrainie o 13 i wynosi 97 – poinformował ukraiński wiceminister zdrowia Wiktor Laszko. W poniedziałek informowano o 11 nowych przypadkach.

15:40

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała we wtorek, że USA mogą stać się nowym epicentrum koronawirusowej pandemii – informuje Reuters.

15:30

Zakaz wejścia do lasów wprowadziło już blisko 20 nadleśnictw w całej Polsce. Ma przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa. Rzecznik Praw Obywatelskich pyta dyrektora generalnego Lasów Państwowych o podstawę prawną.

15:20

Egipt wprowadził godzinę policyjną obowiązującą od 19 do 6 rano na dwa tygodnie. Godzina policyjna będzie obowiązywać od 25 marca, a jej celem jest walka z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa SARS-CoV-2.

15:10

Zmarły kolejne dwie osoby zakażone koronawirusem. Śmiertelny bilans epidemii w Szkocji wzrósł do 16 – poinformowała pierwsza minister Nicola Sturgeon.

14:57

Liczba przypadków koronawirusa w Holandii zwiększyła się we wtorek o 811 – do 5560 – informuje holenderski Narodowy Instytut Zdrowia.

Źródło zdjęcia: AFP

Źródło zdjęcia: AFP

14:37

We wtorek w Polsce wykryto jak dotąd 50 przypadków zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2.

14:33

14:29

31 marca Duma Państwowa ma wprowadzić poprawki do kodeksu karnego, zaostrzające sankcje za złamanie norm sanitarnych i epidemiologicznych

14:28

Marszałek Elżbieta Witek poinformowała o zmianach w regulaminie Sejmu. W piątek część posłów ma brać udział w obradach Sejmu zdalnie.

14:17

Witek: Na posiedzeniu plenarnym w piątek byłaby ograniczona liczba posłów – byłyby delegowane reprezentacje klubów, tak aby każdy klub miał swoją reprezentację, a pozostali posłowie będą mogli brać udział w posiedzeniu Sejmu zdalnie. Próbę generalną zrobilibyśmy w czwartek.

14:13

Elżbieta Witek: Podjęliśmy uchwałę o zmianie regulaminu Sejmu na czas trwania stanu epidemii, na wniosek pana marszałka Włodzimierza Czarzastego zapisaliśmy w tym regulaminie, że taki sposób procedowania uchwał, dotyczyć ma nie tylko stanów epidemii i zagrożeniu epidemicznego, ale także stanów nadzwyczajnych.

14:07

Polska gospodarka skurczy się w tym roku o 3,5 proc., zamiast urosnąć o 3 proc. – przewidują ekonomiści z firmy analitycznej Capital Economics. To będzie pierwsza recesja nad Wisłą od 1991 r.

14:06

Dotarliśmy do projektu szykowanej przez rząd ustawy chroniącej gospodarkę przed skutkami koronawirusa. Są w niej cztery elementy przewidziane specjalnie dla ratowania firm turystycznych.

14:00

26-letni lekarz z Pakistanu, Usama Riaz, zmarł w wyniku zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 podczas badania pielgrzymów wracających do Pakistanu z Iranu – informuje serwis tribute.com.pk.

13:59

26-letni lekarz z Pakistanu, Usama Riaz, zmarł w wyniku zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 podczas badania pielgrzymów wracających do Pakistanu z Iranu – informuje serwis tribute.com.pk.

13:48

Żużlowe Grand Prix Polski na PGE Narodowym nie odbędzie się w zaplanowanym terminie 16 maja. Zawody, które miały inaugurować cykl Indywidualnych Mistrzostw Świata, zostały przełożone na 8 sierpnia.

13:36

Szumowski: Ograniczamy liczbę osób biorących udział w obrzędach religijnych do pięciu osób.

13:35

Aż 10 tys. bezpłatnych kursów pojazdami zamawianymi przez aplikację – to specjalna akcja Ubera, która ma wesprzeć medyków walczących z epidemią koronawirusa.

13:33

Szumowski: Nowe obostrzenia zostają wprowadzone do 11 kwietnia.

13:29

13:28

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które przez koronawirusa znalazły się w trudnej sytuacji, mogą już korzystać z gwarancji de minimis na korzystniejszych warunkach.

13:26

Obostrzenia nie wpływają na datę wyborów prezydenckich – oświadczył premier Mateusz Morawiecki. – Chcemy, aby po świętach Wielkanocnych była taka sytuacja epidemiologiczna, żeby Polacy mogli wrócić do pracy.

13:25

13:24

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili zaostrzenie warunków kwarantanny w Polsce.

13:22

Premier Japonii Shinzo Abe ogłosił, że osiągnął porozumienie z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Thomasem Bachem, by przełożyć Igrzyska Olimpijskie, które miały rozpocząć się 24 lipca w Tokio, o około rok. Lato 2021 roku będzie najpóźniejszym terminem, w którym Igrzyska się odbędą.

13:21

13:17

Szumowski: Jeśli nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, nie uratujemy ludzkich żyć. Bardzo proszę: zostańmy w domu.

13:16

Łukasz Szumowski: Jeśli nie ograniczymy kontaktów do maksimum, nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy ludzkich żyć.

13:15

13:14

Morawiecki: Bardzo proszę, abyśmy się wzajemnie wspierali, abyśmy odczuli solidarność przez duże „S” i przez małe „s”.

13:12

Morawiecki: Wszystkie do tej pory wprowadzone ograniczenia nadal obowiązują.

13:09

Morawiecki: Podejmujemy te decyzje, aby kupić sobie czas. Dla nas wszystkich, dla lepszego przygotowania służby zdrowia.

13:08

Morawiecki: Wdrażamy ograniczenia w poruszaniu się. Będą dotyczyć każdego z nas. Ta decyzja jest niezbędna, aby maksymalnie ograniczyć naszą aktywność.

13:07

Morawiecki: Jestem przekonany, że za kilka tygodni, przy nowej dyscyplinie sanitarnej, będziemy mogli wrócić do życia zawodowego.

13:02

Morawiecki: Musimy wdrożyć kolejne ograniczenia.

13:01

Morawiecki: Mniejszy przyrost zachorowań niż się spodziewaliśmy, nie może nas usypiać.

13:00

Morawiecki: Dzisiaj będziemy przedstawiać kolejne obostrzenia, które są konieczne.

12:58

Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej: To pewnie dla wielu osób bardzo ciężki tydzień, być może najcięższy w życiu ze względu na ograniczenia, które już obowiązywały.

12:55

18 marca 2020 roku, po posiedzeniu Rady Gabinetowej, premier Mateusz Morawiecki ogłosił powstanie pakietu pomocowego dla przedsiębiorców i pracowników dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa, o szacunkowej wartości ok. 212 mld zł.

12:49

Po podaniu danych o wzroście liczby ofiar koronawirusa SARS-CoV-2 w Hiszpanii liczba ofiar Covid-19 na całym świecie przekroczyła 17 tysięcy – wynosi obecnie 17147.

12:45

W związku z pandemią koronawirusa większość mieszkańców Włoch przebywa w swoich domach. W miastach, portach i kanałach pojawiły się zwierzęta, których nie nie widziano tam nawet od kilkudziesięciu lat. Jak tłumaczą naukowcy, wracają one w miejsca, które przed laty odebrał im człowiek.

12:38

Mistrzostwa Europy (2020) i mistrzostwa świata (2021) w lekkiej atletyce stoją pod znakiem zapytania. Organizatorzy rozważają przełożenie obu imprez.

12:37

12:23

Kanclerz Sebastian Kurz zapowiedział, że Austria chce zacząć korzystać z testów, które szybciej dają wyniki obecności koronawirusa. Ma to zapewnić przebadanie setek tysięcy osób.

12:20

Koronawirus przyniesie rewolucję podobną do wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy – przewiduje firma Gartner.

Źródło: Adobe Stock

Źródło: Adobe Stock

12:18

Wczoraj pod północną ścianą Wysokiej, szczytu położonego w głównym grzbiecie Tatr, po stronie słowackiej, znaleziono ciało turysty, który zginął dzień wcześniej po upadku z 500 metrów. W górach był z siostrzeńcem, który o wypadku zawiadomił służby. Pojawił się problem z transportem zwłok, gdyż okazało się, że mężczyźni mieli podlegać domowej kwarantannie, którą złamali.

12:13

Powództwo na podstawie klauzuli rebus sic stantibus w związku z epidemią – trudne w długotrwałych stosunkach umownych, łatwiejsze w umowach o świadczenie jednorazowe. Sądy mogą nawet w ciągu kilku dni zdecydować, że na czas trwania postępowania kontrahent nie będzie mógł skorzystać z uprawnienia do wypowiedzenia umowy, naliczania kar umownych lub zmniejszenia wysokości świadczenia.

12:09

Do księży w diecezji szczecińsko-kamieńskiej wpłynęło pismo od abp. Andrzeja Dzięgi o Komuniach Rodzinnych. Indywidualne komunie nie są jednak nowym rozwiązaniem, a wieloletnią tradycją, która panuje w diecezji – podkreśla Onet. Mogą być jednak rozwiązaniem kwestii Pierwszych Komunii, gdyby utrzymywały się restrykcje, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa.

12:05

Prawdziwa liczba osób zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2 we Włoszech może być nawet 10-krotnie większa od liczby wykrytych przypadków zarażenia wirusem, których jest niemal 64 tysiące – poinformował Angelo Borelli, stojący na czele Agencji Ochrony Cywilnej w rozmowie z „La Repubblica”.

Źródło zdjęcia: AFP

Źródło zdjęcia: AFP

11:32

Władze Tajwanu twierdzą, że Światowa Organizacja Zdrowia nie udziela im odpowiedzi na pytania związane z koronawirusem. Ma to być element presji ze strony Chin, aby wykluczyć wyspę z organów międzynarodowych.

11:28

W tygodniu ogłoszenia decyzji o zamknięciu szkół zakupy Polaków w ujęciu rocznym wzrosły o 57 proc.

11:24

11:23

Kancelaria szefa państwa poinformowała, że u byłego prezydenta Finlandii Marttiego Ahtisaariego, który w 2008 roku został uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla, potwierdzono zakażenie koronawirusem.

11:22

Japoński rząd potwierdził, że dziś o godz. 12.00  czasu polskiego przewidziana jest telefoniczna rozmowa premiera kraju Shinzo Abe i szefa MKOl Thomasa Bacha. Temat – przełożenie igrzysk. Najbardziej prawdopodobne jest przełożenie o rok.

11:18

11:06

W Indonezji we wtorek wykryto 107 nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 – to rekordowy, dobowy wzrost liczby zachorowań w tym kraju. Łącznie w Indonezji wirusa wykryto u 686 osób, 55 zarażonych nim zmarło.

11:04

WIG20 już w pierwszych minutach handlu zyskiwał ponad 4 proc. Na jak długo popytowi starczy amunicji?

11:03

W ciągu kilku dni w szpitalu w Grójcu popełniano błędy dotyczące procedur bezpieczeństwa w czasie epidemii koronawirusa. Doprowadziły one między innymi do zakażenia siedmiorga medyków, izolacji kilkudziesięciu innych oraz zakażenia dziesięciu pacjentów. placówka ta została sparaliżowana, a proceduralny chaos sprawił, że na przymusowej kwarantannie pozostaje wiele zdrowych osób.

11:00

Jeden z najsłynniejszych muzyków Afryki, saksofonista Manu Dibango, zmarł w wyniku zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 – informuje BBC.

Źródło zdjęcia: AFP

Źródło zdjęcia: AFP

10:46

10:38

Mamy 8 nowych przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych – poinformowało po godz. 10.00 Ministerstwo Zdrowia, informując jednocześnie o dziewiątej osobie zmarłej z powodu COVID-19.

10:25

10:18

Mała wioska w Austrii, popularny ośrodek narciarski, stała się jednym z większych punktów rozprzestrzeniania się koronawirusa w Europie. Mimo ostrzeżeń, władze Tyrolu przez kilka dni nie podjęły decyzji o zamknięciu ośrodka.

10:13

Amerykański Komitet Olimpijski i Paraolimpijski (USOPC) domaga się przełożenia igrzysk w Tokio. Tak ważnego głosu w dyskusji jeszcze nie było.

10:12

Na Hawajach z powodu koronawirusa zmarła pierwsza osoba. Departament Zdrowia Hawajów poinformował, że do śmierci doszło w piątek, a ofiara cierpiała na wiele dodatkowych schorzeń.

10:04

W Laosie stwierdzono dwa pierwsze przypadki koronawirusa SARS-CoV-2 – podaje Ministerstwo Zdrowia tego kraju. Chorzy to 28-letni pracownik hotelu i 36-letnia przewodnik turystyczna.

10:01

Wybieram się na posiedzenie Sejmu, to jest służba, nasz obowiązek. Liczę, że Kancelaria Sejmu zadba o nasze bezpieczeństwo – mówiła w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską posłanka Koalicji Obywatelskiej Paulina Hennig-Kloska.

Całej rozmowy można wysłuchać tutaj:

9:43

9:41

Gminy będą mogły zwolnić przedsiębiorców z podatku od nieruchomości lub przedłużyć terminy rat płatności tej daniny.

9:36

Azjatyckie indeksy giełdowe bardzo mocno rosły podczas wtorkowej sesji, pomimo tego, że prace nad amerykańskim fiskalnym pakietem stymulacyjnym zostały zablokowane w Senacie. Inwestorzy reagowali z opóźnieniem na ogłoszenie przez Fed nieskończonego programu QE.

9:31

Prezydent Iranu Hasan Rouhani oświadczył we wtorek, że połowa pracowników administracji przebywa w domach w ramach środków służących walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 – poinformowała irańska telewizja państwowa.

Źródło zdjęcia: AFP

Źródło zdjęcia: AFP

9:27

– Kryzys wywołany koronawirusem pokazuje, że głosy o państwie unijnym to mrzonki – uważa europosłanka PiS Beata Kempa.

9:03

W Turcji liczba zarażonych koronawirusem wzrosła w poniedziałek o 293 – do 1529. W kraju przeprowadzono jak dotąd ponad 24 tysiące testów na obecność koronawirusa – poinformował minister zdrowia kraju, Fahrettin Koca.

9:02

Władze Panamy poinformowały, że z powodu koronawirusa zmarła 13-latka. To jedna z najmłodszych ofiar choroby na świecie.

8:44

8:41

8:40

Mamy 17 nowych przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych – poinformowało rano Ministerstwo Zdrowia.

8:26

Około 20 proc. światowej populacji znajduje się w zamknięciu. Do tej pory odnotowano co najmniej 378 tys. przypadków koronawirusa. Z powodu choroby zmarło ponad 16 tys. osób, a niemal 101 tys. wyzdrowiało.

8:21

Liczba zarażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na Tajwanie przekroczyła 200 – po wykryciu 20 nowych przypadków na wyspie stwierdzono już 215 zarażeń wirusem. Wszystkie nowe przypadki dotyczą osób, które w ostatnim czasie odbyły zagraniczne podróże.

8:15

W Chinach ruszają, oczywiście bardzo powoli, kina: na razie otwarto ich około pół tysiąca.

Źródło zdjęcia: AFP

Źródło zdjęcia: AFP

8:09

Zaangażowani w walkę z koronawirusem w Hiszpanii żołnierze znaleźli w domach spokojnej starości opuszczonych i martwych pacjentów.

8:05

PiS proponuje zmianę regulaminu Sejmu i wprowadzenie głosowania posłów przez internet – donosi Onet. Ale jest problem logiczny – nie można zmienić regulaminu w głosowaniu internetowym, bo będzie ono zalegalizowane dopiero po zmianie regulaminu, która powinna nastąpić w czasie „normalnego” posiedzenia.

7:54

Problem oszustw, wykorzystujących epidemię koronawirusa, by wyłudzać dane albo pieniądze, narasta. Rząd ma plan, jak walczyć z tym procederem – internetowe strony prowadzące taką działalność mają być blokowane i umieszczane na specjalnej liście ostrzeżeń, którą sprawdzić będzie mógł każdy obywatel.

7:53

Włoskie media opisują historię księdza Giuseppe Berardelliego. Duchowny odmówił skorzystania z respiratora, ponieważ chciał, aby sprzęt trafił do młodszego pacjenta. 72-latek zmarł po zakażeniu koronawirusem.

7:52

Chodzi o to, żeby relatywnie łatwo było znaleźć miejsce do parkowania w centrum miasta – tak prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w TVN24 tłumaczył, dlaczego władze miasta nie zdecydowały się na zawieszanie poboru opłat za parkowanie w strefach płatnego parkowania w stolicy.

7:38

Instytut Roberta Kocha we wtorek poinformował, że w ciągu doby liczba nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 w Niemczech zwiększyła się o 4764, do 27436.

7:37

7:15

Premier Jacinda Ardern wezwała Nowozelandczyków do zredukowania kontaktów międzyludzkich do niezbędnego minimum w ramach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.

6:56

Z braku środków ochronnych dentyści zamknęli gabinety. O pomoc trudno nawet w nagłych wypadkach. Samorząd lekarski chce jednak to zmienić – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:54

6:52

6:47

Nad Dnieprem mówi się o stanie nadzwyczajnym. Kijów przygotowuje się na włoski scenariusz – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:44

Bruksela zawiesza czasowo reguły budżetowe. I apeluje o 15-minutowe odprawianie transportu drogowego na zielonych pasach – pisze z Brukseli Anna Słojewska.

6:37

Prywatność infekcji zakaźnej jest ograniczona. Jej zatajanie, nieostrzeżenie innych, zwłaszcza lekarza, może skutkować sankcjami prawnymi – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:35

6:32

Ministerstwo Sprawiedliwości ma pomysł, jak wyjść z impasu. Co zostanie z propozycji, dowiemy się pod koniec tygodnia – po głosowaniu w Sejmie – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:29

Komisja Zdrowia prowincji Hubei poinformowała, że 25 marca zniesione zostaną wszystkie ograniczenia swobody poruszania się w jej granicach – wyjątkiem będzie stolica prowincji, Wuhan, która miastem zamkniętym pozostanie do 8 kwietnia.

6:20

6:15

6:10

Leki, których używano przeciw innym patogenom, okazują się skuteczną bronią do walki z SARS-CoV-2 – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:07

Liczba badań na obecność koronawirusa jest zgodna z zapotrzebowaniem – zapewnia resort zdrowia. I dodaje, że ciągle dokupuje nowe testy – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:04

W czasie epidemii nie trzeba się stawiać na polecenie fiskusa. Sprawę można załatwić zdalnie – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:01

5:56

Chiny otwierają od wtorku fragment Wielkiego Muru dla turystów. Odwiedzający będą musieli rezerwować bilety w internecie przed zwiedzaniem Wielkiego Muru, w trakcie zwiedzania będa musić maskę, zaprezentować kod QR, który potwierdzi, że są zdrowi i nosić maskę na twarzy w czasie wizyty na Wielkim Murze oraz zachowywać metr dystansu od innych zwiedzających.

5:55

Władze Kirgistanu ogłosiły stan wyjątkowy w trzech największych miastach kraju, w tym stolicy kraju, Biszkeku – informuje Reuters.

5:41

W Tajlandii zarejestrowano 106 nowych przypadków koronawirusa i trzy zgony spowodowane Covid-19 – poinformował we wtorek przedstawiciel resortu zdrowia. W Tajlandii wykryto jak dotąd 827 przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 i cztery przypadki śmiertelne.

5:40

Ameryka będzie wkrótce znów otwarta dla biznesu. Nie pozwolimy zmienić tego (epidemii koronawirusa – red.) w długofalowy problem finansowy – oświadczył w poniedziałek Donald Trump na konferencji prasowej w Białym Domu.

5:23

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador oświadczył w poniedziałek, że skupi się w swoich działaniach zmierzających do łagodzenia skutków pandemii koronawirusa, na pomocy ubogim mieszkańcom kraju a nie wielkim firmom. Szczegóły planu pomocowego mają być przedstawione we wtorek.

Źródło zdjęcia: AFP

Źródło zdjęcia: AFP

5:11

W Nowej Zelandii we wtorek potwierdzono 40 nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2. Łączna liczba wykrytych w tym kraju przypadków zarażenia się wirusem wzrosła do 155. Cztery przypadki traktuje się jako zarażenia, do których doszło na terytorium Nowej Zelandii.

5:09

Ministerstwo zdrowia Filipin poinformowało o 39 nowych przypadkach koronawirusa w tym kraju – łączna liczba zachorowań na Covid-19 na Filipinach wzrosła do 501. Z powodu zarażenia się wirusem w kraju tym zmarły 33 osoby.

5:07

W Korei Południowej stwierdzono we wtorek 76 nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 – co dowodzi utrzymywania się korzystnego trendu z coraz mniejszą liczbą zachorowań na Covid-19 w tym kraju – zauważa Reuters.

Źródło zdjęcia: AFP

Źródło zdjęcia: AFP

4:55

W Singapurze wykryto w poniedziałek 54 nowe przypadki koronawirusa – to największy dzienny wzrost liczby zachorowań od momentu pojawienia się wirusa w tym państwie. Spośród 54 nowych przypadków – 48 dotyczy osób, które w ostatnim czasie przebywały poza granicami Singapuru. Łącznie w Singapurze na Covid-19 zachorowało jak dotąd 509 osób, dwie z nich zmarły, a 152 wypisano ze szpitali jako wyleczone.

4:52

W stanie Nowy Jork wykryto jak dotąd już 21689 przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 i 157 zgonów spowodowanych Covid-19, chorobą wywoływaną przez koronawirusa.

Źródło zdjęcia: AFP

Źródło zdjęcia: AFP

4:37

W Meksyku wykryto jak dotąd 367 przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 – w poniedziałek poinformowano o 51 nowych przypadkach. Jak dotąd Covid-19, choroba wywołana przez wirusa SARS-CoV-2, zabiła w meksyku cztery osoby.

4:35

W Chinach kontynentalnych liczba nowych przypadków koronawirusa wykrytych w ciągu doby podwoiła się w poniedziałek – tego dnia w kraju wykryto 78 nowych zachorowań spowodowanych wirusem SARS-CoV-2 (dzień wcześniej wykryto 39 nowych zachorowań).

Źródło zdjęcia: AFP

Źródło zdjęcia: AFP

4:05

W czasie epidemii nie trzeba się stawiać na polecenie fiskusa. Sprawę można załatwić zdalnie – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

4:04

W internecie pojawiają się oferty ziół oraz innych produktów skutecznych na koronawirusa. Niektórzy się nabierają i kupują. Zawsze jednak można je oddać i zażądać zwrotu pieniędzy – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

4:03

Najwięcej przypadków koronawirusa wykryto jak dotąd w województwie mazowieckim.

4:02

W Polsce jak dotąd wykryto 749 przypadki koronawirusa SARS-CoV-2. Osiem osób chorych na Covid-19, chorobę wywoływaną koronawirusem, zmarło.

4:01

4:00

Na całym świecie koronawirusem zaraziły się 381462 osoby. W wyniku Covid-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarło 16550 osób. Za wyleczone uznaje się 102423 osoby u których wykryto zarażenie się wirusem.

W Chinach koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto u 81171 osób. We Włoszech zarażonych zostało 63927 osób, w USA – 4616 osób, w Hiszpanii – 35136 osób, w Niemczech – 29056, w Iranie – 23049, we Francji – 19856, w Korei Południowej – 9037, w Szwajcarii – 8795, w Wielkiej Brytanii – 6650, w Holandii – 4749, w Austrii – 4468.

W wyniku Covid-19 we Włoszech zmarło 6077 osób, w Chinach – 3277 osób, w Hiszpanii – 2311, w Iranie – 1812, we Francji – 860, w USA – 579, w Wielkiej Brytanii – 335, w Holandii – 213, w Korei Południowej – 120.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 464
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 463
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 462
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 461
Świat
USA i UE zaniepokojone „lex Tusk”. „PiS buduje mur na granicy z Zachodem”
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 460