fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Koronawirus: Zakaz wchodzenia do lasu. RPO: na jakiej podstawie?

Adobe Stock
Zakaz wejścia do lasów wprowadziło już blisko 20 nadleśnictw w całej Polsce. Ma przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa. Rzecznik Praw Obywatelskich pyta dyrektora generalnego Lasów Państwowych o podstawę prawną.

Komunikaty o zakazie wchodzenia lasów można znaleźć na stronach m.in.  Nadleśnictw Brzesko, Limanowa, Miechów, Łosie i Myślenice, Niepołomice, Limanowa, Piwniczna, Nowy Targ i inne nadleśnictwa należące do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Jak wynika z doniesień medialnych w południowej Polsce zakaz wstępu do lasu wprowadziły również nadleśnictwa: Nawojowa, Krzeszowice, oraz Dębica w województwie podkarpackim. Na bieżąco można śledzić, które nadleśnictwa wprowadziły takie zakazy poprzez mapę Banku Danych o Lasach. Należy wybrać zakładkę Mapa BDL, na dole strony, a następnie mapę zakazu wstępu do lasów.

Zobacz też: Rozporządzenie ws. stanu epidemii - tekst ujednolicony

Rzecznik praw obywatelskich jest tymi zakazami zaniepokojony.

-  Zakaz, jak wynika z wydanych komunikatów, ma przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa. Jako uzasadnienie dla wprowadzonych zakazów nadleśnictwa wskazują art. 26 lub 35 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach, z których to artykułów, jak również innych przepisów tej ustawy, w żaden sposób nie wynika kompetencja do wprowadzenia zakazu wejścia do lasu z powodu epidemii - twierdzi RPO.

Zgodnie z ustawą o lasach, nadleśnictwo może wprowadzić zakaz wstępu do lasów stanowiących własność Skarbu Państwa, gdy:

  • występuje duże zagrożenie pożarowe,
  • doszło do znacznych uszkodzeń drzewostanów lub runa leśnego,
  • wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna.

Za naruszenie zakazu grozi mandat w wysokości 500 zł.

W związku z przedstawionymi wątpliwościami, zastępca RPO Stanisław Trociuk zwrócił się do Andrzeja Koniecznego, dyrektora generalnego Lasów Państwowych o podanie podstawy prawnej podejmowania takich działań przez nadleśnictwa oraz o ustosunkowanie się do tej sytuacji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA