fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Co z Pierwszymi Komuniami? Arcybiskup wydał dekret

AFP
Do księży w diecezji szczecińsko-kamieńskiej wpłynęło pismo od abp. Andrzeja Dzięgi o Komuniach Rodzinnych. Indywidualne komunie nie są jednak nowym rozwiązaniem, a wieloletnią tradycją, która panuje w diecezji - podkreśla Onet. Mogą być jednak rozwiązaniem kwestii Pierwszych Komunii, gdyby utrzymywały się restrykcje, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa.

Komunie Rodzinne związane są z morskim charakterem diecezji - wyjaśnił ks. Sławomir Zyga, rzecznik kurii szczecińsko-kamieńskiej. - Od wielu lat było tak, że dzieci marynarzy przyjmowały Pierwszą Komunię Świętą przyjmowały nie razem z innym dziećmi, a w gronie najbliższej rodziny, kiedy ojciec wrócił do domu. Kilka lat temu zostało to tylko usankcjonowane dekretem i myślimy, że może to być rozwiązanie na obecny trudny czas - powiedział w rozmowie z Onetem.

Rzecznik podkreślił, że obecnie nie ma mowy odwoływaniu uroczystych Pierwszych Komunii. Pismo ma być tylko wskazaniem możliwości. - Oczywiście, obserwujemy wszystko, co się dzieje i w tej chwili trudno jest przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja w maju. Ale podkreślam, że teraz decyzji o odwołaniu, czy przesunięciu nie ma - dodał duchowny.

Pandemia koronawirusa w Polsce ograniczyła już uroczystości pogrzebowe. W wielu miasta cmentarne kaplice zostały zamknięte, a ostatnie pożegnanie ogranicza się jedynie do krótkiej modlitwy najbliższej rodziny i duchownego nad grobem. W kościołach, jeśli odprawiane są msze, to może w nich uczestniczyć maksymalnie 50 osób.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA