Dziękujemy za obserwowanie naszej relacji. Więcej na temat obecnej sytuacji w Polsce i na świecie w naszym raporcie Koronawirus SARS-CoV-2

22:58

Wiceprezydent USA Mike Pence został skrytykowany za brak maski na twarzy podczas wizyty w klinice w Rochester w stanie Minnesota.

22:56

W Brazylii z powodu epidemii zmarło już ponad 5 tys. osób.

22:55

Podczas izolacji związanej z koronawirusem trzeba starać się robić wszystko, by nie zaburzyć swojego wewnętrznego zegara. A jest o to bardzo bardzo łatwo, ponieważ w większym stopniu jesteśmy panami własnego czasu.

22:52

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki uważa, że politykom PiS „nie bardzo wychodzi przeciąganie posłów Porozumienia”. – Gdyby byli pewni większości, to by tych ruchów nie wykonywali – ocenił.

22:47

Francuzi przestają wierzyć, że prezydent pokona pandemię. Podejrzewają za to, że jest pod wpływem profesora Didier Raoulta, dla wielu szarlatana.

AFP

AFP

22:30

W amerykańskich sklepach za kilka tygodni może zabraknąć mięsa. Każdego rodzaju – ostrzegają analitycy. Będzie jak z papierem toaletowym, który klienci wykupywali w ogromnych ilościach na początku pandemii.

22:12

Były lider PO Grzegorz Schetyna uważa, że gdyby kampania wyborcza była prowadzona w normalnych warunkach, poparcie dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wyglądałoby zupełnie inaczej.

22:01

Ligue 1 ma zakończyć sezon przed czasem. Tak zdecydował premier Francji Edouard Philippe.

21:54

Naukowcy związani z FBI ostrzegali przed pojawieniem się koronawirusa, że największe zagrożenie w zwalczaniu epidemii stanowią „ci, którzy kategorycznie odrzucają szczepienia”.

AFP

AFP

21:39

W czwartek rozpoczął się ramadan – święty miesiąc muzułmanów. Z powodu koronawirusa inny niż zwykle, także dla sportowców.

21:07

49-letnia lekarka ze szpitala w Nowym Jorku popełniła w niedzielę samobójstwo. Jej rodzina połączyła jej śmierć z traumą, z jaką zmagają się pracownicy służby zdrowia na pierwszej linii frontu walki z pandemią koronawirusa.

20:46

Z opublikowanego we wtorek sondażu wynika, że dwie trzecie Amerykanów uważa pandemia koronawirusa utrudni możliwość głosowania w listopadowych wyborach prezydenckich.

20:34

W Stanach Zjednoczonych jest ponad milion zakażonych osób – wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

20:22

Ze względu na pandemię nie odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego. Nowej daty nie podano.

20:06

Więźniowie w Limie wywołali zamieszki w związku z przeludnieniem placówki i brakiem odpowiedniej opieki medycznej. Podczas protestu zmarło co najmniej dziewięciu osadzonych.

19:40

19:23

We wtorek liczba zgonów z powodu epidemii koronawirusa wyniosła we Włoszech 382. Poprzedniej doby zmarło 333 pacjentów. Władze poinformowały, że łącznie zakażonych jest ponad 200 tys. osób.

AFP

AFP

18:54

Epidemia COVID-19 pozbawiła pracy znacznie więcej Polaków, niż sugerują oficjalne dane. Zwolnienia mogły dotknąć 900 tys. osób.

18:53

Władimir Putin ostrzegł, że Rosja „stanie w obliczu nowej i morderczej fazy pandemii”. Prezydent poinformował obywateli, że sytuacja w kraju jest nadal bardzo poważna.

18:33

Zdenerwowany patriarcha Rosji Cyryl zagroził karami kościelnymi duchownym, którzy nie przestrzegają kwarantanny

18:04

17:48

W Stanach Zjednoczonych odnotowano w ostatnim czasie wzrost sprzedaży broni. Zwiększyła się również liczba wyszukiwań w internecie informacji na ten temat. Eksperci obawiają się, że epidemia koronawirusa doprowadzi w kraju do wzrostu liczby samobójstw.

17:37

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że we wtorek liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem wzrosła o 316. W ciągu ostatniej doby zmarło 34 pacjentów.

17:09

Europejski Bank Centralny poinformował we wtorek, że nie ma znaczącego ryzyka zakażenia się koronawirusem poprzez użycie banknotów euro. Powołał się przy tym na wyniki badań laboratoryjnych które wykazały, że wirus znacznie dłużej utrzymuje się na innych powierzchniach.

17:02

Powszechna krytyka spłynęła na włoski rząd za powolne łagodzenie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Swoją decyzję bronił we wtorek premier Giuseppe Conte.

16:36

– Wolnych wyborów w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić – powiedział po posiedzeniu komisji w Senacie szef PKW Sylwester Marciniak.

16:35

– Zdarzało się w przeszłości, że takie kreatury jak Beria (komisarz ludowy spraw wewnętrznych ZSRR – red.) wykonywały polecenia Stalina. Dziś Sasin wykonuje polecenia Kaczyńskiego – stwierdził Jacek Jaśkowiak, pytany o zamieszanie wokół organizacji wyborów prezydenckich.

16:21

Premier Francji Edouard Philippe przedstawił plan rządu dotyczący złagodzenia przepisów wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa.

16:19

16:17

Na początku kwietnia w województwie lubuskim wykonywanych było dziennie średnio ok. 120 testów na obecność koronawirusa. Teraz przepustowość laboratorium stacji sanitarno-epidemiologicznej w Gorzowie zmniejszyła się do 80 próbek na dobę.

15:56

W Portugalii w tym tygodniu przestanie obowiązywać stan wyjątkowy. – Portugalczycy muszą mieć świadomość, że opanowanie sytuacji jest nadal ważne, że kontrolowanie jej jest nadal ważne i dlatego podejmujemy małe kroki i stale je oceniamy – powiedział prezydent Marcelo Rebelo de Sousa.

15:49

Lek stosowany w przypadku zapalenia stawów okazał się pomocny dla osób zakażonych koronawirusem. Badania prowadzone są przez naukowców z Paryża.

15:28

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump stwierdził w rozmowie z gubernatorami stanowymi, że powinni „poważnie rozważyć” ponowne otwarcie szkół jeszcze przed wakacjami.

15:12

Prezydent Kirgistanu przedłużył stan wyjątkowy do 10 maja. W kraju potwierdzono 708 przypadków zakażenia koronawirusem.

14:59

Japonia rozpocznie dostarczanie przeciwgrypowego leku Avigan bezpłatnie 38 krajom świata od przyszłego tygodnia. Lek ma być podawany pacjentom zakażonym koronawirusem – poinformował szef MSZ Japonii, Toshimitsu Motegi.

CHARLY TRIBALLEAU / AFP

CHARLY TRIBALLEAU / AFP

14:37

Boris Johnson uczcił minutą ciszy pracowników ochrony zdrowia na Wyspach, którzy zmarli po zakażeniu się koronawirusem SARS-CoV-2.

14:35

Premier Włoch, Giuseppe Conte, broni się przed krytyką jego bardzo ostrożnego planu kończenia ogólnokrajowej kwarantanny we Włoszech. Włochy, od 9 marca, są tzw. czerwoną strefą – w kraju funkcjonują praktycznie jedynie sklepy spożywcze, apteki, szpitale oraz przedsiębiorstwa kluczowe dla funkcjonowania kraju.

STRINGER / ANSA / AFP

STRINGER / ANSA / AFP

14:34

14:30

32-letni Gustav Lloyd Agerblad wytatuował sobie na ramieniu wizerunek Andersa Tegnella, głównego epidemiologa Szwecji. To właśnie pod jego wpływem Szwecja wybrała inny niż prawie cały świat sposób walki z pandemią.

14:12

Szymon Hołownia nie zgadza się ze słowami Donalda Tuska, który nazwał udział w wyborach prezydenckich, które odbyłyby się w maju, mianem czegoś nieprzyzwoitego.

14:05

Jeżeli wybory 10 maja miałyby być przeprowadzone w takiej formule jaką proponuje PiS – w takich wyborach nie biorę udziału – oświadczyła kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska odpowiadając na pytanie w czasie konferencji prasowej w Sejmie.

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

13:42

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi przedłużył o trzy miesiące stan wyjątkowy w kraju. „Biorąc pod uwagę sytuację w dziedzinie bezpieczeństwa i krytyczny stan sanitarny w kraju od 28 kwietnia będzie obowiązywał na trzy miesiące stan wyjątkowy” – głosi dekret. Przepisy dotyczące sytuacji nadzwyczajnych znacznie rozszerzają uprawnienia policji do aresztowań, monitorowania czy nakładania ograniczeń swobodnego przemieszczania się. Według oficjalnych danych w Egipcie zanotowano dotąd łącznie 4 782 przypadki zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 337 osób

13:40

13:38

Premier Szkocji Nicola Sturgeon poinformowała, że 70 osób zmarło w Szkocji z powodu zakażenia koronawirusem w ciągu ostatniej doby. Łącznie w Szkocji w wyniku COVID-19 zmarły 1332 osoby.

13:27

Gminy w całej Polsce otrzymały od Poczty Polskiej żądanie udostępnienia szczegółowych danych wszystkich osób znajdujących się w prowadzonych przez nie spisach wyborców. Termin na przekazanie danych: 24 kwietnia. Część wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – mimo braku podstawy prawnej prawdopodobnie przekazała dane poczcie.

13:20

W ponad 30 miastach odbędą się demonstracje niemieckich agentów turystycznych, którzy chcą zwrócić uwagę władz na swoją trudną sytuację.

13:19

Białoruskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w kraju odnotowano 919 nowych infekcji COVID-19. To najwyższy dobowy przyrost od początku epidemii.

13:16

GPW: Po niemrawym początku notowań popyt przejął kontrolę na rynku.

13:11

13:08

Międzynarodowy Komitet Ratunkowy (IRC), organizacja pozarządowa założona w 1933 roku z inicjatywy Alberta Einsteina, która oferuje pomoc uchodźcom, osobom przesiedlonym w wyniku wojny, prześladowania lub klęski żywiołowej, alarmuje iż w 34 krajach dotkniętych różnego rodzaju kryzysami koronawirusem może zakazić się miliard osób.

ESSA AHMED / AFP

ESSA AHMED / AFP

13:02

Pomorscy śledczy zarzucają 49-letniemu mężczyźnie, że oszukał co najmniej sześć osób, oferując im preparat, który miał zwalczać koronawirusa – informuje Onet.

12:59

W środę premier przedstawi datę oraz zakres kolejnego etapu znoszenia restrykcji.

12:45

12:32

Jak wynika z danych krajowego urzędu statystycznego INSEE, analizowanych przez dziennik „Le Monde”, we Francji w okresie od 1 marca do 17 kwietnia nastąpił wzrost o 31 proc. liczby zgonów w porównaniu do średniej z lat 2000-2019.

12:31

Do USA zmierza samolot wojskowy z sprzętem ochronnym i środkami do dezynfekcji – Ankara chce w ten sposób pomóc sojusznikowi z NATO w walce z epidemią koronawirusa.

AFP PHOTO / TURKISH DEFENCE MINISTRY

AFP PHOTO / TURKISH DEFENCE MINISTRY

12:12

Australijscy sprzedawcy rowerów nie są w stanie sprostać obecnemu popytowi, spowodowanemu epidemią koronawirusa. Zainteresowanie porównywane jest do wykupowania papieru toaletowego

12:08

Mieszkańcy Rzeszowa mogą sprawdzić, czy są zakażeni koronawirusem. Odpłatnie

12:04

W ciągu ostatniej doby w Rosji zmarło 72 pacjentów zakażonych koronawirusem. W kraju wykryto także 6411 nowych zakażeń, co jest najwyższym dotąd dobowym wzrostem liczby zakażonych.

12:02

Prawo do zwolnienia ze składek ZUS mają zyskać także te jednoosobowe firmy, które mają wysokie przychody, ale dochody poniżej 7 tys. zł.

11:51

Obostrzenia związane z ogólnokrajową kwarantanną w Austrii, obowiązujące do 30 kwietnia, nie będą przedłużane – oświadczył minister zdrowia Austrii, Rudolf Anschober.

GEORG HOCHMUTH / APA / AFP

GEORG HOCHMUTH / APA / AFP

11:32

Prywatność albo zdrowie – wybór należy do ciebie. Cyfrowy nadzór nad społeczeństwem może być wysoką ceną, jaką trzeba będzie zapłacić za pokonanie pandemii COVID-19 – piszemy w serwisie cyfrowa.rp.pl.

11:31

W marcu z obiektów noclegowych skorzystało ok. 935 tys. turystów. To o 65 proc. mniej niż rok wcześniej – podał GUS.

11:30

W tygodniu od 13 do 19 kwietnia wartość wydatków na żywność i produkty chemiczne w sklepach spadła aż 39 proc.

11:29

Organizatorzy nowojorskiego festiwalu Tribeca zapowiadają niezwykłe wydarzenie: „We Are One” ma być pierwszą globalną imprezą filmową w Internecie

11:28

Szef komitetu organizacyjnego igrzysk olimpijskich w Tokio Yoshiro Mori zapowiada, że jeśli w ciągu roku nie poradzimy sobie z pandemią koronawirusa, impreza zostanie odwołana.

11:21

W ciągu ostatniej doby liczba zgonów z powodu COVID-19 w Hiszpanii zwiększyła się o 301 (dzień wcześniej stwierdzono 331 nowych ofiar koronawirusa) – informuje hiszpański resort zdrowia.

PAU BARRENA / AFP

PAU BARRENA / AFP

11:20

11:05

Dzisiaj przedstawiamy strategię „Bezpieczny Obywatel”, która pozwala, aby z jednej strony konsekwentnie walczyć z epidemią, a z drugiej strony prowadzić do wyprowadzania państwa ze stanu hibernacji – mówił w Sejmie były wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin.

10:41

Dodatkowe ubezpieczenie dla medyków przewidziane jest dla personelu pracującego w szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych. Gdyby miało obejmować każdego lekarza pracującego z jakimkolwiek pacjentem, byłoby regulacją nadmiarową – mówił w programie „Rzecz o Prawie” wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Całej rozmowy można wysłuchać tutaj:

10:40

Specustawa wprowadziła uzyskanie ulg w zapłacie należności ZUS. I nie chodzi tu tylko o zwolnienia – piszemy w serwisie firma.rp.pl.

10:39

Jeśli będzie potrzeba, przyznawanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostanie przedłużone – zapewniła na antenie Polskiego Radia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Rząd ogłosi decyzję w tej sprawie dziś lub jutro.

10:36

Dzieci w Wielkiej Brytanii, nie cierpiące na żadne choroby, umierają z powodu nietypowego stanu zapalnego, który – zdaniem badaczy – ma być powiązany z COVID-19 – przyznał minister zdrowia Matt Hancock.

AFP PHOTO / 10 DOWNING STREET / ANDREW PARSONS

AFP PHOTO / 10 DOWNING STREET / ANDREW PARSONS

10:34

Donald Tusk zapowiedział, że nie weźmie udziału w wyborach z 10 maja – były premier określił je „procederem, który przygotował nam PiS i minister Sasin”.

10:10

Z danych resortu zdrowia wynika, że województwo śląskie to drugi po Mazowieckiem region kraju, w którym odnotowano więcej niż 2000 zakażeń koronawirusem. Najmniej przypadków potwierdzono w woj. lubuskim (87).

10:05

Liczba potwierdzonych wynikami badań przypadków koronawirusa w Polsce przekroczyła 12 tysięcy – podało Ministerstwo Zdrowia, informując jednocześnie o śmierci kolejnych 8 zakażonych osób.

10:02

10:01

9:54

Resort zdrowia Singapuru podał, że w kraju w ciągu doby wykryto 528 nowych zakażeń koronawirusem – to najmniejszy dobowy wzrost liczby zakażonych od niemal dwóch tygodni. Łączna liczba zakażeń wykrytych w Singapurze wzrosła do 14951. W wyniku COVID-19 w Singapurze zmarło 11 osób.

9:50

Bezrobocie w Hiszpanii wzrosło do 14,4 proc. w pierwszym kwartale 2020 roku – podał hiszpański Instytut Statystyczny. W czwartym kwartale 2019 roku bezrobocie w Hiszpanii wynosiło 13,8 proc.

9:46

Bardzo wiele procedur w polskiej służbie zdrowia zostało wstrzymanych, w momencie kiedy będą musiały zostać w końcu wykonane, wówczas system się zatka – mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem Kuba Sienkiewicz, lekarz, kompozytor, lider Elektrycznych Gitar. Całej rozmowy można posłuchać tutaj:

tv.rp.pl

tv.rp.pl

9:40

Wtorkowa sesja na GPW zaczęła się od spadku WIG20 o 0,7 proc. do 1580 pkt. Na rynku relatywną siłą wyróżnia się ostatnio segment sWIG80.

9:25

Austria złagodzi reżim kwarantanny pozwalając na gromadzenie się w miejscach publicznych w grupach maksymalnie 10-osobowych – informuje minister zdrowia Austrii Rudolf Anschober.

9:23

9:20

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w ciągu ostatniej doby liczba osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa wzrosła w Polsce o 175. Liczba osób objętych kwarantanną wzrosła o 3765, objętych nadzorem epidemiologicznym – spadła o 299. Ozdrowiało 189 osób.

9:15

Przedsiębiorcy przygotowują samoregulacje, które mają chronić zdrowie pracowników i klientów. Apelują do rządu, by rozmawiał z nimi na ten temat – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

9:12

Kim Dzong Un mógł nie pojawić się na uroczystych obchodach rocznicy urodzin Kim Ir Sena 15 kwietnia (w Korei Północnej, państwie stworzonym przez dziadka Kim Dzong Una, rocznica jego urodzin jest świętem państwowym) nie z powodu choroby, lecz z obawy przed koronawirusem – twierdzi minister ds. zjednoczenia Korei, Kim Yeon-chul.

STR / KCNA VIA KNS / AFP

STR / KCNA VIA KNS / AFP

9:09

– Mam nadzieję, że Jarosław Gowin nie przekreśli dorobku rządu Zjednoczonej Prawicy – powiedział w Polskim Radiu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, odnosząc się do sytuacji w koalicji rządzącej. Zapewnił, że Polacy nie są gorsi od Bawarczyków i „jesteśmy gotowi, żeby przygotować wybory”.

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

9:05

Deficyt sektora już w tym roku może skoczyć do ponad 10 proc. PKB – uważają ekonomiści. We wtorek rząd ma pokazać swoje prognozy w aktualizacji programu konwergencji – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

8:57

We Francji zainfekowanych koronawirusem jest 5,5 tys. kierowców, a 35 zmarło. Związki zawodowe FGTE/CFDT wzywają do strajku 7 maja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na tę grupę zawodową. Wliczani są do niej także kierowcy autobusów i karetek pogotowia. Strajkujący będą nosić krepę i oznaczą pojazdy czarnym elementem.

8:52

300 tys. masek przekazanych ciężarnym kobietom w Japonii przez rząd może być wadliwych – informują japońskie media.

8:30

Yuan Zhiming z Instytutu Wirusologii w Wuhan, w którym – według teorii spiskowych – mógł powstać koronawirus SARS-CoV-2, zapewnia, że teorie głoszące iż epidemia rozpoczęła się w laboratorium w Wuhan „nie mają podstaw w faktach”. Dodał jednak, że nadal nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, gdzie rozpoczęła się epidemia.

ADEK BERRY / AFP

ADEK BERRY / AFP

8:10

W korespondencyjnych wyborach będą mogli zagłosować wszyscy ci, którzy będą chcieli zagłosować. Jestem przekonany, że głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich zakończy się dużym sukcesem, będzie wysoka frekwencja – mówił w TVN24 wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Krzysztof Sklodowski/Fotorzepa

Krzysztof Sklodowski/Fotorzepa

7:33

7:31

O 1144 w ciągu doby wzrosła w Niemczech liczba osób zakażonych koronawirusem – wynika z danych berlińskiego Instytutu Roberta Kocha (RKI).

7:28

Tajlandia poinformowała o siedmiu nowych zakażeniach koronawirusem i dwóch zgonach w wyniku COVID-19 stwierdzonych w ciągu ostatniej doby. Łączna liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykrytych w Tajlandii wzrosła do 2938, a liczba zgonów – do 54.

7:11

Premier Jamajki Andrew Holness poinformował, że jedna z 46 osób deportowanych z USA w ubiegłym tygodniu, jest zakażona koronawirusem.

6:55

Dr Chirs Murray, dyrektor Instytutu Wskaźników i Oceny Zdrowia (Institute for Help Metrics and Evaluation) na Uniwersytecie Waszyngtońskim w rozmowie z CNN poinformował, że zgodnie ze zaktualizowanym przez Instytut modelem rozwoju epidemii w USA w wyniku COVID-19 w Stanach Zjednoczonych umrze 74 tys. osób.

6:38

Bruksela dopłaci do przechowywania serów, mleka i mięsa. To wyproszony przez Polskę pakiet pomocowy dla rolnictwa w czasach koronawirusa – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:35

6:30

Z portów wypływa masowo polskie zboże, a rolnicy narzekają na opóźnienia w wypłatach. – To będzie cios dla PiS – mówią eksperci – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:27

Uelastycznienie rynku pracy pomogłoby zachować więcej miejsc pracy – uważają pracodawcy. Kontrowersyjne rozwiązania oprotestowały jednak związki zawodowe, a rząd z nich zrezygnował – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:25

W województwach graniczących z Niemcami i Czechami wzmaga się sprzeciw wobec ograniczeń, które zablokowały tysiące Polaków pracujących za granicą. Rząd ma się tym zająć na początku maja – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:22

Wyroby medyczne bez certyfikatu sprawiają kłopoty nie tylko zdrowotne, ale też fiskalne – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:20

6:17

6:13

Kampania prezydenta została w praktyce odwieszona. Sztab Andrzeja Dudy w najbliższym czasie zaprezentuje jednak program – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Kolanko.

6:09

W zgiełku sporów o termin wyborów pojawiła się kwestia, co się stanie, gdy do nich nie dojdzie przed upływem kadencji prezydenta. Taka sytuacja wymagałaby wykładni konstytucji – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:06

W sporze o termin majowych wyborów wcale nie chodzi o to, kto je wygra, ale o standard, w jakim to się stanie, i demokratyczny mandat przyszłego prezydenta – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński.

Fot. JERZY DUDEK / FOTORZEPA

Fot. JERZY DUDEK / FOTORZEPA

6:04

5:55

W Singapurze liczba zgonów w wyniku COVID-19 na tysiąc zakażeń wynosi zaledwie 0,85 – podczas gdy na świecie na 1000 zakażeń notuje się średnio 70 zgonów, a np. w Belgii – na każde 1000 zakażeń notuje się 153 zgonów. Skąd biorą się te różnice? – zastanawia się „South China Morning Post”.

Roslan RAHMAN / AFP

Roslan RAHMAN / AFP

5:30

W chińskiej prowincji Shaanxi, położonej w północno-zachodniej części kraju, stwierdzono 20 nowych zakażeń koronawirusem u osób przybywających do Chin spoza ich granic pomiędzy 8 rano lokalnego czasu w poniedziałek a 8 rano we wtorek – poinformował dziennik „People’s Daily”, oficjalny organ prasowy Komunistycznej Partii Chin.

5:10

Liczba łóżek w szpitalach w Moskwie przeznaczonych dla osób zakażonych koronawirusem ma w najbliższych dniach wzrosnąć z 20 tysięcy do ok. 27-28 – tysięcy – zapowiedziała zastępczyni mera Moskwy, Anastasia Rakova.

4:55

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w poniedziałek, że Chiny mogły zatrzymać koronawirusa zanim rozlał się on po świecie. Dodał, że jego administracja prowadzi „poważne śledztwa” w sprawie tego, co się wydarzyło.

MANDEL NGAN / AFP

MANDEL NGAN / AFP

4:46

13 dzień z rzędu w Chinach nie stwierdzono zgonu z powodu COVID-19 – wynika z danych chińskiej Komisji Zdrowia Publicznego.

GREG BAKER / AFP

GREG BAKER / AFP

4:33

Ministerstwo Zdrowia Japonii poinformowało o 191 nowych zakażeniach koronawirusem i 25 zgonach spowodowanych przez COVID-19 w ciągu doby. Liczba zakażeń koronawirusem wykrytych Japonii wzrosła tym samym do 14288 a liczba zgonów – do 389.

4:26

4:25

4:22

W wyniku COVID-19 zmarły w Polsce 562 osoby.

4:20

W Polsce wykryto jak dotąd 11902 zakażenia koronawirusem.

4:15

Na całym świecie koronawirusem zakaziło się 3040709 osób. W wyniku COVID-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarło 211099 osób. Za wyleczone uznaje się 893872 osób, u których wykryto zakażenie się wirusem.

W USA wirusem zakaziło się 988189 osób. W Hiszpanii – 229422, we Włoszech – 199414, we Francji – 165842, w Niemczech – 158758, w Wielkiej Brytanii – 157149, w Turcji – 112261, w Iranie – 91472, w Rosji – 87147, w Chinach – 82836, w Brazylii – 66501, w Kanadzie – 48500, w Belgii – 46687, w Holandii – 38245, w Indiach – 29451, w Szwajcarii – 29164, w Peru – 28699, w Portugalii – 24027, w Ekwadorze – 23240, w Irlandii – 19648, w Szwecji – 18926, w Arabii Saudyjskiej – 18811, w Izraelu – 15555, w Meksyku – 15529, w Austrii – 15274.

W wyniku COVID-19 w USA zmarło 56797 osób, we Włoszech – 26977, w Hiszpanii – 23521, we Francji – 23293, w Wielkiej Brytanii – 21092, w Belgii – 7207, w Niemczech – 6126, w Iranie – 5806, w Chinach – 4633, w Holandii – 4518, w Brazylii – 4543, w Turcji – 2900, w Kanadzie – 2707, w Szwecji – 2274, w Szwajcarii – 1665, w Meksyku – 1434, w Irlandii – 1102.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.