04:43
02.02.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 709
00:12
02.02.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:53
02.02.2024

Druga rocznica rosyjskiej inwazji: Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się w lutym

Stała przedstawicielka Gujany przy ONZ Carolyn Rodrigues-Birkett ogłosiła, że Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się w drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę.

W lutym Gujana przewodniczy Radzie Bezpieczeństwa.

Jeśli chodzi o Ukrainę, potwierdziła, że spotkanie się odbędzie, ale data nie jest jeszcze ustalona – dodała, dodając, że nie wie, na jakim szczeblu będzie reprezentowana ukraińska delegacja.

23:21
01.02.2024

Szef rumuńskiego Sztabu Generalnego wzywa do przygotowań do wojny z Rosją

Generał Gheorghiță Vlad, zastępca szefa sztabu obrony Rumunii, uważa, że naród rumuński, podobnie jak wszyscy Europejczycy, powinien przygotować się na potencjalne rozprzestrzenienie się rosyjskiej agresji, którą Putin będzie eskalować w przypadku zwycięstwa na Ukrainie.

Vlad podkreślił, że Rosja „stała się problemem dla porządku światowego i dla demokracji” i dlatego prowadzi wojnę nie tylko z Ukrainą, ale także „ze światem demokratycznym”. „Mieszkańcy Rumunii, podobnie jak cała populacja Unii Europejskiej i Europy, powinni się niepokoić i powinni podjąć odpowiednie działania przygotowawcze” – stwierdził w oświadczeniu.

Szef rumuńskiego Sztabu Generalnego podkreślił, że jeśli Rosja zwycięży na Ukrainie, najprawdopodobniej zaatakuje Mołdawię, co doprowadzi do eskalacji sytuacji na Bałkanach Zachodnich.

22:53
01.02.2024

Chiny żądają od Ukrainy usunięcia jej firm z czarnej listy „sponsorów wojny”

Chiny zażądały od Ukrainy natychmiastowego usunięcia chińskich firm z listy firm uznawanych za „międzynarodowych sponsorów wojny”.

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział agencji Reutere, że w przeciwnym razie wystąpiłyby nieokreślone „negatywne skutki”.

Ukraina umieściła  na liście 48 przedsiębiorstw, w tym 14 z Chin, jako pośrednio pomagające Rosji w wysiłkach wojennych lub wnoszące do nich wkład.

22:21
01.02.2024

Od początku wojny Holandia przekazała Ukrainie 300 mln euro

Od początku wojny na pełną skalę rząd holenderski przekazał budżetowi państwa Ukrainy około 300 mln euro.

Taka informację przekazało Ministerstwo Finansów Ukrainy, po wynikach spotkania internetowego ministra Serhija Marczenki ze Stevenem van Weyenbergiem, nowo mianowanym ministrem finansów Holandii

Podczas spotkania strony podkreśliły, że przejęte przez Rosję aktywa powinny stanowić podstawę przyszłego finansowania odbudowy i stabilności gospodarczej Ukrainy.

21:54
01.02.2024

Przywódcy UE pozwolili na wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów na pomoc  Ukrainie

Pomysł ten zyskał także aprobatę Węgier. Środki mają zostać wykorzystane w ramach czteroletniego programu pomocowego dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro.

21:26
01.02.2024

Ogłoszono kluczowe głosowanie USA w sprawie pomocy dla Ukrainy

W ciągu najbliższego tygodnia Senat USA będzie głosował nad ustawą zapewniającą fundusze dla Ukrainy, Izraela i bezpieczeństwa granic

Joe Biden zwrócił się w październiku do Kongresu o prawie 97 miliardów euro, ale kontrolujący Izbę Republikanie odrzucili ten pakiet.

Dwoma kluczowymi podmiotami odpowiedzialnymi za pomoc dla Ukrainy są UE i USA, ale Ukraina nie otrzymała jeszcze w tym roku żadnych nowych funduszy.

20:53
01.02.2024

Rosja. Do aresztu za kolczyki

Mieszkanka Niżnego Nowogrodu została aresztowany na pięć dni na podstawie protokołu za „publiczną demonstrację symboli ekstremistycznych” - to znaczy tęczowych kolczyków.

Czytaj więcej

Rosja. Pięć dni aresztu za "ekstremistyczne" kolczyki
20:26
01.02.2024

Załużnyj: Drony pomogą Ukrainie wyjść z wojny pozycyjnej

Dlatego systemy bezzałogowe wraz z innymi nowymi rodzajami broni są niemal jedynym narzędziem pozwalającym uniknąć pozycyjnych operacji wojskowych, które z wielu powodów są dla Ukrainy czasochłonne – powiedział główny dowódca ukraińskiej armii.

19:55
01.02.2024

Sony zrywa dużą transakcję z Indiami z powodu Rosji

Japoński koncern Sony zerwał transakcję zakupu indyjskiej spółki medialnej z powodu posiadania przez nią aktywów w Rosji. Wartość transakcji oceniana była na 10 mld dolarów.

Czytaj więcej

Sony zrywa transakcję wartą 10 mld dolarów z indyjską firmą. Powodem Rosja
19:23
01.02.2024

Dwóch wolontariuszy z Francji zginęło podczas ostrzału rejonu berysławskiego

Troje innych zagranicznych wolontariuszy zostało rannych.

18:56
01.02.2024

"The Washington Post": Rosja otrzymała z Tajwanu precyzyjny sprzęt elektroniczny

Od stycznia 2023 roku rosyjska firma I Machine Technology, kierowanej przez Aeksieja Briedikina,  zaimportowała za ponad 20 mln dolarów zaawansowany sprzęt  - obrabiarki CNC — wyprodukowany na Tajwanie, będącym strategicznym partnerem USA.

Jak wynika z danych uzyskanych przez "WP", maszyny wysłano w 63 oddzielnych przesyłkach. Pierwsze partie o wartości 4,47 mln dolarów zostały wysłane bezpośrednio do firmy Bredikina z tajwańskiej firmy handlowej.

Kevin Wolf, były starszy urzędnik Departamentu Handlu, który kiedyś stał na czele agencji wdrażającej przepisy USA kontroli eksportu, stwierdził, że dostawy zidentyfikowane przez „The Post” prawdopodobnie naruszyły zakazy nałożone przez Tajwan i Zachód w styczniu ubiegłego roku w sprawie sprzedaży technologii do Rosji w odpowiedzi na jej napaść na Ukrainę.

Dostawy precyzyjnego sprzętu do Rosji dowodzą, że pomimo reżimu globalnych ograniczeń, który jest jednym z najbardziej ekspansywnych w historii, rosyjski przemysł obronny pozostaje silny, częściowo z powodu luk regulacyjnych i niedbałego egzekwowania prawa. Towary o krytycznym znaczeniu w dalszym ciągu napływają bezpośrednio do Rosji,  także przez Chiny i inne kraje, które nie uczestniczą w ograniczeniach – w tym  przypadku towary pochodzące z samorządnej wyspy sprzymierzonej ze Stanami Zjednoczonymi.

18:34
01.02.2024

Rosja oskarża USA o plan sprowadzenia broni nuklearnej do Wielkiej Brytanii

Wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, odpowiedzialny za kontrolę zbrojeń, powiedział, że nie będzie to odstraszające dla Rosji.

Czytaj więcej

Rosja wzywa USA do zatrzymania „niekończącego się kręgu eskalacji”
18:05
01.02.2024

Pierwsza zima w Ukrainie wyłącznie z krajowym gazem

Po raz pierwszy w historii Ukraina przechodzi sezon grzewczy korzystając tylko z własnego, wydobytego w kraju surowca. Jest go dziś dość na zimę i wiosnę.

Czytaj więcej

Historyczna zima w Ukrainie. Korzystali wyłącznie z własnego gazu
17:47
01.02.2024

Rosjanie ostrzelali ukraińską karetkę w obwodzie chersońskim

W obwodzie chersońskim, w rejonie berysławskim, Rosjanie zaatakowali przy pomocy drona medyków wracających z wezwania.

Samochód został uszkodzony, medykom nic się nie stało.

17:22
01.02.2024

Rosyjska Duma Państwowa twierdzi, że ochrona Petersburga przed dronami jest niemożliwa

- Ministerstwo Obrony nie ma wystarczających środków obrony powietrznej, aby w pełni chronić Petersburg przed nalotami dronów – powiedział przewodniczący Komitetu Obrony Andriej Kartapołow.

16:57
01.02.2024

Donald Tusk: UE jest zjednoczona w wysiłku na rzecz pomocy Ukrainie

Premier Donald Tusk odniósł się na konferencji prasowej w Brukseli do uzgodnień w sprawie 50 miliardów euro dla Ukrainy. - Praktycznie cała ta pomoc finansowa zaprojektowana na 50 mld euro na cztery lata została zdecydowana dzisiaj i to bez zbędnej dyskusji - powiedział.

Czytaj więcej

Tusk o pomocy dla Ukrainy. "Gra Orbána się zakończyła błyskawicznie"
16:38
01.02.2024

Scholz: Większość krajów UE nie robi wystarczająco dużo, aby wesprzeć Ukrainę

W rozmowie z dziennikarzami po dzisiejszym szczycie UE Kanclerz Scholz powiedział, że „w wielu stolicach należy zadać pytanie: czy rzeczywiście robimy wystarczająco dużo?”. - W większości przypadków odpowiedź może brzmieć tylko: nie – powiedział.

Scholz dodał, że Niemcy, największy w Europie zwolennik Ukrainy w zakresie pomocy wojskowej, nie są w stanie zapewnić jej same.

16:19
01.02.2024

Putin obiecuje "zyski militarne" na Ukrainie

Podczas spotkania z aktywistami prowadzącymi jego kampanię przed wyborami prezydenckimi, Putin obiecał odepchnąć siły ukraińskie, aby zmniejszyć zagrożenie atakami na terytorium Rosji

Zapytany o plany kampanii wojskowej na Ukrainie Putin stwierdził, że linię styku należy przesunąć „na taką odległość od naszego terytorium, która będzie zabezpieczona przed dostarczaną z Zachodu artylerią dalekiego zasięgu, której władze ukraińskie używają do ostrzeliwania pokojowych miast”.

15:56
01.02.2024

Skutki ostrzału w obwodzie chersońskim

Chersońska Obwodowa Administracja Państwowa opublikowała fotografie przedstawiające skutki rosyjskich nalotów na wieś Sabłukiwka. Według strony ukraińskiej, Rosjanie zrzucili na miejscowość dwie kierowane bomby powietrzne, w wyniku czego uszkodzone zostały budynki, nie było ofiar w ludziach.

15:40
01.02.2024

Wybuch miny, cztery osoby poszkodowane

W pobliżu wsi Jewheniwka w rejonie snihuriwskim (obwód mikołajowski), która znajdowała się pod kontrolą rosyjską, doszło do eksplozji miny – podał Iwan Kuchta, szef administracji wojskowej Snihuriwki. Z jego słów wynika, że w wyniku wybuchu poszkodowane zostały cztery osoby. "Pilnie potrzebujemy krwi" - dodał Kuchta, apelując do krwiodawców o zgłaszanie się do szpitala.

15:24
01.02.2024

Szpital w Charkowie ma działać "jak przed wojną"

Mer Charkowa Ihor Terechow poinformował, że szpital położniczy, uszkodzony przez wojska rosyjskie w 2022 r., został po remoncie ponownie otwarty. "Placówka medyczna będzie działać tak, jak przed wojną" - przekazał mer informując, że pierwsze pacjentki zostały przyjęte.

15:05
01.02.2024

Aleksiej Nawalny apeluje do Rosjan, aby w proteście przeciwko Putinowi głosowali w wyborach w samo południe

„To może być potężna demonstracja pokazująca nastroje w kraju” - napisał Aleksiej Nawalny w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Aleksiej Nawalny proponuje Rosjanom nietypowy protest w dniu wyborów
14:41
01.02.2024

31 stycznia na Ukrainę wróciło 207 jeńców wojennych

Była to pięćdziesiąta wymiana między Rosją a Ukrainą, w ramach której strony wymieniły między sobą 400 jeńców. Dotychczas do Ukrainy z rosyjskiej niewoli wróciło ponad 3 tysiące osób.

14:13
01.02.2024

Unia Europejska dostarczy Ukrainie nieco ponad połowę z obiecanych pocisków artyleryjskich

W marcu 2023 roku państwa członkowskie zobowiązały się wysłać do Kijowa 1 milion pocisków w ciągu 12 miesięcy. W związku z opóźnieniem w realizacji tego celu, nowym postanowieniem jest dostarczenie Ukrainie łącznie 1 milion pocisków artyleryjskich do końca 2024 roku — wynika z wypowiedzi szefa dyplomacji UE, Josepa Borrella.

14:10
01.02.2024

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, apeluje do przywódców państw UE o 5 mld euro rocznie na uzbrojenie dla Ukrainy

Wołodymyr Zełenski, zwracając się za pośrednictwem wideołącza do liderów państw UE, zaapelował o przeznaczanie co najmniej 5 mld euro rocznie w ramach Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju na pomoc wojskową dla Ukrainy.

13:59
01.02.2024

Rosja naciskała na władze Tajlandii, by te wydały jej członków opozycyjnej grupy rockowej Bi-2

Popularni wśród Rosjan muzycy chcieli wystąpić na wyspie Phuket chętnie odwiedzanej przez rosyjskich turystów. Prawie tydzień temu miejscowa policja aresztowała ich za wykonywanie pracy bez odpowiedniego zezwolenia (organizator koncertów przyznał, że wystąpił o niewłaściwe wizy dla nich).

Czytaj więcej

Mściwy Kreml ściga opozycyjnych artystów. Nawet w Azji
13:51
01.02.2024

Szef ukraińskiego wywiadu: Potrzebujemy pomocy Zachodu

Ukraina chciałaby otrzymać od państw Zachodu m.in. kolejne systemy artyleryjskie oraz amunicję do nich - powiedział szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) Kyryło Budanow.

Czytaj więcej

Ukraina liczy na miliardy z USA. Budanow: Trump miłośnikiem Putina? Nonsens
13:47
01.02.2024

Ukraiński wywiad wojskowy informuje o zatopieniu jednostki Floty Czarnomorskiej na Krymie

Jednocześnie Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy poinformował o udanym ukraińskim ataku na lotnisko Belbek na okupowanym półwyspie.

Czytaj więcej

Ukraińcy zatopili jednostkę Floty Czarnomorskiej wartą nawet 70 mln dolarów
13:27
01.02.2024

Rosyjski dron zaatakował ambulans w rejonie berysławskim

W wyniku ataku karetka pogotowia została uszkodzona — podaje chersońska administracja obwodowa.

13:11
01.02.2024

Do 31 października Ukraina otrzymała pomoc finansową i militarną o wartości 254,9 mld dolarów

Dane Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii za okres 24 stycznia 2022 — 31 października 2023

Ile wynosi pomoc poszczególnych państw dla Ukrainy?

Ile wynosi pomoc poszczególnych państw dla Ukrainy?

PAP

13:07
01.02.2024

Jaki jest udział pomocy dla Ukrainy w PKB poszczególnych krajów?

Dane Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii za okres 24 stycznia 2022 — 31 października 2023

Jaki jest udział pomocy dla Ukrainy w PKB poszczególnych krajów?

Jaki jest udział pomocy dla Ukrainy w PKB poszczególnych krajów?

PAP

13:01
01.02.2024

Przeszukanie służb antykorupcyjnych w siedzibie ukraińskiego giganta

Pracownicy Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) prowadzą przeszukanie w siedzibie Ukrnafty — podała agencja Ukrinform, powołując się na swe źródło. Służby prasowe firmy oświadczyły, iż Ukrnafta jest przekonana, że audyt wykaże pełną zgodność z ukraińskim prawem. Ukrnafta to największe ukraińskie przedsiębiorstwo zajmujące się wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego — produkuje 86 proc. ropy naftowej, 28 proc. kondensatu gazowego oraz 16 proc. gazu z całkowitej produkcji węglowodorów na Ukrainie. W listopadzie 2022 r. akcje Ukrnafty zostały przejęte przez ukraińskie państwo.

12:50
01.02.2024

Zełenski dziękuje UE za miliardy

"Jestem wdzięczny Charlesowi Michelowi i liderom Unii Europejskiej za ustanowienie Instrumentu dla Ukrainy na lata 2024-2027 o wartości 50 miliardów euro" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że pieniądze z UE wzmocnią stabilność gospodarczą Ukrainy.

12:18
01.02.2024

Amerykańskie sankcje nałożone na Rosję działają

Banki w Turcji zaczęły zamykać rachunki rosyjskich firm i zaostrzyły wymagania dla obywateli Rosji, którzy chcą otrzymać tureckie karty bankomatowe.

Czytaj więcej

Turcja odcina Kreml od importu. Banki wyrzucają rosyjskie firmy
12:16
01.02.2024

Dowódca ukraińskiej Gwardii Narodowej wizytował jednostki Gwardii na froncie południowym

Generał Ołeksandr Piwnenko spotkał się m.in. z żołnierzami Gwardii Narodowej chroniącymi obiekty infrastruktury krytycznej na południu Ukrainy.

12:04
01.02.2024

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej poinformował, że samolot Ił-76 został strącony przez rakietę do zestawu Patriot

„Wnioski z badań przeprowadzonych w czasie śledztwa wykazały, że fragmenty pochodzące z miejsca zdarzenia, biorąc pod uwagę cechy ich zaprojektowania, charakterystykę geometryczną i dostępne oznaczenia, są elementami kierowanego pocisku przeciwlotniczego MIM-104A do zestawu Patriot (...)” - głosi komunikat Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej.

Czytaj więcej

Rosyjscy śledczy twierdzą, że samolot nad Rosją strącił zestaw Patriot
11:45
01.02.2024

Kraje UE porozumiały się w sprawie 50 mld euro pomocy finansowej dla Ukrainy

O porozumieniu poinformował przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel.

Czytaj więcej

UE: Jest porozumienie ws. pomocy finansowej dla Ukrainy
11:13
01.02.2024

Olaf Scholz liczy, że na szczycie UE zapadnie decyzja ws. przekazania Ukrainie pomocy finansowej

Zdaniem Scholza jest szansa, że decyzja o pomocy finansowej dla Ukrainy w latach 2024-2027 zostanie podjęta przez wszystkich członków Unii Europejskiej, co oznaczałoby wycofanie sprzeciwu wobec udzielenia takiej pomocy przez Węgry. - Czas skończyć to, co zaczęliśmy w grudniu — powiedział w Brukseli niemiecki kanclerz.

10:45
01.02.2024

Dowódca Połączonych Sił Ukrainy pokazał szkolenie ukraińskich grup zwalczających sabotażystów

Zdjęcia i informacje ze szkolenia pojawiły się na profilu gen. Serhija Najewa na Facebooku.

10:35
01.02.2024

Rosjanie potwierdzają ukraiński atak na lotnisko Belbek na Krymie

Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego „Południe” podała, że „sami Rosjanie potwierdzają, iż pięć rakiet trafiło w cele na tymczasowo okupowanym Krymie”. Celem ataku miało być lotnisko Belbek. W ataku uszkodzone miały zostać stacjonujące na lotnisku samoloty.

10:29
01.02.2024

Ukraiński parlament może przyjąć przepisy ws. mobilizacji przedstawione przez rząd pod koniec lutego lub na początku marca

Informację taką przekazał w rozmowie z ukraińskim radiem wiceprzewodniczący komisji Rady Najwyższej ds. polityki społecznej i praw weteranów, poseł frakcji Bakiwszczyna, Mychajło Cymbaluk.

09:38
01.02.2024

Chersońska administracja obwodowa informuje o zbombardowaniu wsi w obwodzie chersońskim

W wyniku ataku ranne zostały dwie osoby — 67-letnia kobieta i 65-letni mężczyzna.

09:35
01.02.2024

Na Krymie rozległy się eksplozje

Jak informuje kanał Krymskij Wieter w serwisie Telegram eksplozje rozległy się w rejonie Półwyspu Saki.

09:06
01.02.2024

Rosyjskie grupy sabotażowe najbardziej aktywne są na pograniczu Rosji i Ukrainy w obwodzie sumskim

Informację taką przekazał rzecznik ukraińskiej straży granicznej, Andrij Demczenko. Demczenko dodał, że duża aktywność takich grup odnotowywana jest też w obwodzie charkowskim. Demczenko podkreślił, że ukraińskie siły bezpieczeństwa robią wszystko, co możliwe, by jak najszybciej wypierać takie grupy z terytorium Ukrainy.

08:48
01.02.2024

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 18,8 mln osób

W ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 18,7 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 17,4 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku — ponad 16,9 mln.

08:46
01.02.2024

Putin pogratulował Cyrylowi z okazji 15. rocznicy powołania na stanowisko Patriarchy Moskwy i Wszechrusi

W czwartek Władimir Putin spotkał się z patriarchą Cyrylem i podziękował mu za jego pracę. Cyryl mówił z kolei o „wysokim poziomie relacji cerkiew-państwo”.

08:25
01.02.2024

Obwód zaporoski atakowany w ciągu doby 58 razy przez rosyjskie drony

Informacje takie przekazuje Jurij Małaszko, szef administracji obwodowej.

08:06
01.02.2024

Na Morzu Czarnym są dwa okręty uzbrojone w pociski Kalibr

Informacje takie przekazuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy. Łącznie, na pokładzie obu okrętów ma znajdować się 16 pocisków Kalibr.

08:02
01.02.2024

Chersoń częściowo pozbawiony prądu po nocnym ostrzale

Informacje takie przekazuje Roman Mroczko, szef miejskiej administracji.

07:36
01.02.2024

Obwód chersoński ostrzelany 41 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału rannych zostało sześć osób.

07:06
01.02.2024

Nowe doniesienia o ukraińskich dronach nad Rosją

Ok. 6:30 czasu moskiewskiego rosyjska obrona przeciwlotnicza przechwyciła i zniszczyła cztery drony nad obwodem biełgorodzkim i dwa drony nad obwodem woroneskim — podało Ministerstwo Obrony Rosji. Wcześniej resort obrony Rosji informował o strąceniu czterech dronów nad obwodem biełgorodzkim i jednego drona nad obwodem kurskim.

07:04
01.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 386 230 żołnierzy, 6 322 czołgi, 11 773 pojazdy opancerzone, 9 228 zestawów artyleryjskich, 976 wyrzutni rakiet, 663 zestawy przeciwlotnicze, 332 samoloty, 324 śmigłowce, 7 136 bezzałogowych statków powietrznych, 1 847 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 12 267 pojazdów (w tym cystern) i 1 462 jednostki sprzętu specjalnego.

06:26
01.02.2024

Kim są ludzie posiadający 57 proc. wszystkich finansowych aktywów Rosji?

To oczywiście mężczyźni mający obecnie średnio 58 lat. Grupa najbogatszych stopniowo się starzeje, przede wszystkim dlatego, że bardzo mało pojawia się w niej nowych (i młodszych) osób. W ciągu ostatnich lat „nowi” stanowili jedynie ok. 3 proc. jej liczebności, a ok. dwóch trzecich znajduje się na liście najbogatszych od 2004 r. Na początku ery kapitalizmu w Rosji, w 1995 r., średni wiek 100 najbogatszych wynosił 42 lata.

Czytaj więcej

Najbogatsi wciąż ci sami. Rosyjscy miliarderzy bogacą się, nie zważając na zachodnie sankcje
06:19
01.02.2024

Ukraina: Ukrywająca się przed wojskiem osoba już nie opuści kraju pod pretekstem np. zbierania pomocy humanitarnej

Ewidencji wojskowej mają też podlegać policjanci, funkcjonariusze Narodowego Biura Antykorupcyjnego, Narodowego Biura Śledczego i szeregu innych służb, którzy wcześniej byli „niewidoczni” dla komend uzupełnień.

Czytaj więcej

Kijów ma już pomysł na mobilizację. „Ważny jest też moment demobilizacji”
06:16
01.02.2024

69,3 proc. Polaków za rozmowami o objęciu przez NATO obroną powietrzną przygranicznego terytorium Ukrainy

W grupie zwolenników dominują 30-latkowie (88 proc.), mieszkańcy dużych miast (76 proc.) oraz w równym stopniu małych i średnich miejscowości (po 71 proc.). Osoby te dość uważnie śledzą wydarzenia polityczne (77 proc.), czerpią informacje o świecie przeważnie z TV Republika (77 proc.), Polsat News lub TVP Info (po 74 proc. wskazań). Ich sympatie polityczne rozkładają się po równo wśród ugrupowań politycznych. W ostatnich wyborach prezydenckich stawiali głównie na Roberta Biedronia z Lewicy (83 proc.), Szymona Hołownię (79 proc.) albo Rafała Trzaskowskiego (76 proc.). W wyborach parlamentarnych głosowali zaś przeważnie na Trzecią Drogę (82 proc.) lub Konfederację (75 proc.). W grupie przeciwników tej idei są głównie wyborcy Andrzeja Dudy (22 proc.) oraz PiS (21 proc.).

Czytaj więcej

Sondaż: Czy Polska powinna strzelać do rosyjskich rakiet nad Ukrainą? Polacy są za
06:15
01.02.2024

W nocy nad Ukrainą strącono dwa rosyjskie drony

Rosjanie atakowali cele na Ukrainie przy użyciu czterech dronów — podaje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

06:07
01.02.2024

Skarga Ukrainy na Polskę nadal jest w toku w Światowej Organizacji Handlu (WTO)

Od września 2023 r., gdy Ukraina złożyła skargę przeciwko Polsce, a także Węgrom i Słowacji, za zamknięcie swoich rynków przed napływem ukraińskich produktów, nic się w tej sprawie nie zmieniło.

Czytaj więcej

Polska i Ukraina w impasie. Skarga za zakaz importu zboża nadal tkwi w WTO
06:04
01.02.2024

Decyzja KE o przedłużeniu swobodnego dostępu ukraińskich produktów rolnych do unijnego rynku zawiera specjalny hamulec bezpieczeństwa

Bruksela zrozumiała, że wsparcie Ukrainy nie może się odbywać kosztem rolników, ale oni sami nie są do końca usatysfakcjonowani. Argumentują, że hamulce powinny być ustalone na bardziej restrykcyjnym poziomie i dotyczyć również zbóż i nasion oleistych. To dopiero zapowiedź problemów, jakie pojawią się w negocjacjach akcesyjnych, gdy mowa będzie o wspólnej polityce rolnej. Bo Ukraina to rolnicza potęga.

Czytaj więcej

Rolnicy z UE drżą przed Ukrainą. KE zaciąga hamulec bezpieczeństwa na żywność
05:58
01.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował nagranie podsumowujące 707 dzień wojny na Ukrainie

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

05:51
01.02.2024

W Brukseli spotykają się dziś przywódcy państw UE. Tematem ich rozmów będzie pomoc finansowa dla Ukrainy

Na szczycie ma zapaść decyzja w sprawie przekazania Ukrainie 50 mld euro pomocy finansowej w latach 2024-2027.

Czytaj więcej

Szczyt UE: W Brukseli 1 lutego ważyć się będą losy pomocy dla Ukrainy
05:29
01.02.2024

Charków: Współpracownik FSB skazany na dożywocie i konfiskatę mienia

Sąd w Charkowie skazał byłego funkcjonariusza organów ścigania z Charkowa, który podjął współpracę z FSB, na dożywocie i konfiskatę mienia. Mężczyzna przed rozpoczęciem inwazji Rosji na Ukrainę nawiązał współpracę z FSB i zgodził się prowadzić działalność dywersyjną przeciw Ukrainie. 24 lutego 2022 roku, w dniu rozpoczęcia inwazji, miał gromadzić informacje o ukraińskim sprzęcie wojskowym, punktach blokad dróg, i pozycjach jednostek sił bezpieczeństwa. SBU aresztowała mężczyznę w maju 2022 roku.

05:07
01.02.2024

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o strąceniu pięciu ukraińskich dronów

Drony miały zostać strącone w nocy nad obwodami biełgorodzkim i kurskim. Nad obwodem biełgorodzkim strącono cztery drony, a nad obwodem kurskim — jeden — wynika z komunikatu.

04:43
01.02.2024

Wołodymyr Zełenski: Zapewniamy Ukraińcom dostawy energii

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu zauważył, że sytuacja na Ukrainie, jeśli chodzi o dostawy energii, różni się od tej z zimy 2022/2023. - System (energetyczny) jest chroniony. Zapewniamy Ukraińcom energię. Zapewniamy i stale wzmacniamy ochronę obiektów infrastruktury energetycznej. Wzmacniamy naszą tarczę powietrzną - mówił Zełenski.

04:40
01.02.2024

Mieszkaniec obwodu charkowskiego skazany na 9 lat więzienia za kolaborację z Rosjanami

41-letni mężczyzna w czasie okupacji rejonu kupiańskiego przez Rosjan „otwarcie wspierał władze okupacyjne” i „na swoją własną prośbę pełnił funkcję szefa departamentu leśnictwa cywilno-wojskowej administracji rejonu kupiańskiego” - podaje ukraińska policja.

04:38
01.02.2024

W okupowanym Henicześku Rosjanie zmuszają pracowników administracji do oddawania krwi

Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram ruch oporu „Żółta wstążka”. Z informacji tych wynika, że krew jest oddawana na potrzeby uczestników wojny.

04:35
01.02.2024

W nocy na ok. pół godziny wstrzymany został ruch pojazdów na Moście Krymskim

Przyczyn zamknięcia Mostu Krymskiego dla pojazdów nie podano.

04:32
01.02.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 707. dniu wojny Rosji z Ukrainą

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 707. dniu wojny Rosji z Ukrainą

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 707. dniu wojny Rosji z Ukrainą

PAP

04:30
01.02.2024

W nocy nad obwodem biełgorodzkim strącone zostały dwa "cele powietrzne"

Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow pisze, że dwa „cele powietrzne” zostały zestrzelone na podejściu do miasta Stroitiel. Z informacji podanej przez Gładkowa nie wynika, że były to drony czy pociski.

04:29
01.02.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 707