Aleksiej Nawalny proponuje Rosjanom nietypowy protest w dniu wyborów

Odsiadujący wyrok wieloletniego więzienia w kolonii karnej rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny wezwał Rosjan, aby wyrazili protest wobec rządów Władimira Putina w dniu wyborów prezydenckich.

Publikacja: 01.02.2024 15:03

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 708

Nawalny, komunikujący się z Rosjanami za pomocą mediów społecznościowych prowadzonych przez jego współpracowników, w serwisie Telegram zaapelował do Rosjan, aby ci w dniu wyborów prezydenckich udali się do lokali wyborczych w południe.

Aleksiej Nawalny proponuje Rosjanom protest, który może być masowy i bezpieczny

Najbardziej znany rosyjski opozycjonista napisał, że nie wystarczy głosować przeciwko Putinowi, ponieważ Kreml sfałszuje wynik wyborów w każdym przypadku.

Ale — jak dodał - widok tłumów przychodzących do lokali wyborczych 17 marca w południe będzie silnym sygnałem dla władz, a jednocześnie nie będzie się wiązało z ryzykiem dla protestujących.

Czytaj więcej

Turcja odcina Kreml od importu. Banki wyrzucają rosyjskie firmy

„To może być potężna demonstracja pokazująca nastroje w kraju” - napisał Nawalny w serwisie Telegram.

W Rosji rzadko dochodzi do masowych protestów w związku z ryzykiem aresztowania, na które narażają się ich uczestnicy, zwłaszcza po wybuchu wojny Rosji z Ukrainą.

Nawalny przekonuje jednak, że proponowany przez niego protest będzie bezpieczny, ponieważ głosowanie jest legalne a władze „oficjalnie do niego zachęcają”.

To będzie ogólnokrajowy protest przeciw Putinowi, który odbędzie się w pobliżu waszego domu. Jest dostępny dla każdego, wszędzie

Aleksiej Nawalny, rosyjski opozycjonista

„O 12 w południe jest i tak wysoka frekwencja, będzie mnóstwo ludzi i nie sposób będzie ustalić kto głosuje 'przeciw'” - napisał Nawalny.

„To będzie ogólnokrajowy protest przeciw Putinowi, który odbędzie się w pobliżu waszego domu. Jest dostępny dla każdego, wszędzie. Miliony mogą wziąć udział. Dziesiątki milionów będą jego świadkami” - dodał.

Wybory prezydenckie w Rosji: Władimir Putin nie ma poważnego rywala

Nawalny odsiaduje wyrok ponad 30 lat więzienia w kolonii karnej za kołem podbiegunowym. Zarzuca się mu m.in. działalność ekstremistyczną i korupcję. Nawalny przekonuje, że zarzuty wobec niego mają charakter polityczny.

Sondaże publikowane w Rosji przed wyborami pokazują, że prezydenta Rosji popiera ok. 80 proc. Rosjan. W wyborach nie ma on żadnego poważnego rywala.

Jedynym kandydatem w wyborach, który krytykuje Putina, jest Borys Nadieżdin.

Polityka
Izrael musi odpowiedzieć na atak Iranu. Netanjahu już to zapowiada
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
rozmowa
Premier Grecji: Wspieramy Ukrainę, ale nie jesteśmy gotowi do przekazania jej samolotów F-16
Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”