Ukraina liczy na miliardy z USA. Kyryło Budanow: Donald Trump miłośnikiem Putina? Nonsens

Ukraina liczy, że otrzyma od państw Zachodu kolejne haubice oraz amunicję. Kijów chciałby też dostać samoloty wsparcia sił lądowych, np. A-10 - powiedział w rozmowie z CNN szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow.

Publikacja: 01.02.2024 13:48

Przed wyborami prezydenckimi w USA większość sondaży pokazuje, że Donald Trump cieszy się większym p

Przed wyborami prezydenckimi w USA większość sondaży pokazuje, że Donald Trump cieszy się większym poparciem niż Joe Biden

Foto: CHIP SOMODEVILLA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 708

W związku ze stanowiskiem republikanów Kongres Stanów Zjednoczonych nie zaakceptował dotąd decyzji o przeznaczeniu kolejnych kilkudziesięciu miliardów dolarów na pomoc dla Ukrainy.

Do Białego Domu po wyborach w listopadzie 2024 r. wrócić może były prezydent USA Donald Trump, przez część komentatorów uważany za bardziej przychylnego Moskwie niż Joe Biden.

Czytaj więcej

Rosyjscy śledczy twierdzą, że samolot nad Rosją strącił zestaw Patriot

Kyryło Budanow: Donald Trump nie jest miłośnikiem Putina

- Nie przejmuję się tym zbytnio - powiedział w rozmowie z CNN Kyryło Budanow, szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR). - Trump to doświadczony człowiek. Wielokrotnie upadał i wielokrotnie się podnosił. To bardzo ważna cecha - dodał. Wcześniej Trump nie ukrywał, że chce zmniejszyć wsparcie USA dla Ukrainy.

W kwestii przyznania przez Kongres Ukrainie miliardów dolarów Kyryło Budanow pozostaje optymistą. - Tak czy inaczej, spodziewamy się pozytywnej decyzji - powiedział. - Mówienie, że Trump i Partia Republikańska to miłośnicy Putina to całkowity nonsens - podkreślił.

Kyryło Budanow zamiast Wałerija Załużnego na stanowisku naczelnego dowódcy wojsk Ukrainy?

Według "The Times" i "The Economist", w ostatnich dniach prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerijem Załużnym i poprosił go o podanie się do dymisji. Według doniesień, gdy Załużny odmówił, Zełenski miał powiedzieć, że podpisze decyzję o odwołaniu generała. Stanowisko piastowane przez Załużnego miano zaproponować Kyryło Budanowowi oraz dowódcy ukraińskich Wojsk Lądowych gen. Ołeksandrowi Syrskiemu. Obaj generałowie mieli odrzucić propozycję, wobec czego Wołodymyr Zełenski zmienił zamiary.

Czytaj więcej

UE: Jest porozumienie ws. pomocy finansowej dla Ukrainy

Kyryło Budanow nie chciał komentować doniesień na temat ewentualnych zmian na czele Sił Zbrojnych Ukrainy. - Osobiście z nikim nie pozostaję w konflikcie - zapewnił.

Ukraina chce otrzymać od państw Zachodu broń i amunicję

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego ocenił, że dla Ukrainy priorytet to dalsze wsparcie Zachodu. - Naprawdę potrzebujemy tej pomocy - powiedział CNN Kyryło Budanow. Podkreślił, że najważniejsze są systemy artyleryjskie oraz że Ukraina potrzebuje "gwałtownego wzrostu" liczby dział, bez względu na ich wiek i rodzaj.

Niezbędna jest także amunicja, kontynuował, ponieważ "pociski są jednym z najbardziej decydujących czynników na wojnie" Rosji z Ukrainą. Budanow zaznaczył jednocześnie, że jeśli chodzi o amunicję, to bardziej liczy się ilość niż jakość.

Czytaj więcej

Think tank: Rosjanie prowadzą obecnie ofensywę na Ukrainie

Samoloty A-10 dla Ukrainy? Najnowsza prośba Kijowa

Mówiąc o ukraińskich Siłach Zbrojnych szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy powiedział także, że jeśli chodzi o bezzałogowe statki powietrzne, to Ukraińcy nie odstają od Rosjan. W mediach społecznościowych regularnie publikowane są nagrania, na których widać, jak drony wykorzystywane są przez ukraińskie siły do zwiadu, atakowania pojazdów lub pojedynczych żołnierzy. Wojsko rosyjskie wykorzystuje bezzałogowce w podobny sposób.

W rozmowie z CNN Kyryło Budanow wyraził też najnowszą prośbę władz w Kijowie - by Ukraina otrzymała samoloty bliskiego wsparcia sił lądowych takie jak amerykańskie A-10. Według szefa ukraińskiego wywiadu, takie samoloty w rękach pilotów z Ukrainy pomogłyby w pokonaniu Rosji.

Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca
Konflikty zbrojne
Dlaczego Rosja zaatakowała elektrownie na Ukrainie? Putin: Musieliśmy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Na Ukrainie przegłosowano ustawę o mobilizacji