Chodzi o transakcję Sony z indyjską firmą Zee Entertainment Enterprises Ltd (ZEEL), której łączną wartość oszacowano na 10 miliardów dolarów. Japoński koncern ogłosił wypowiedzenie ogłoszonej w 2021 roku umowy przedwstępnej, na mocy której ZEEL miał stać się częścią indyjskiego oddziału Sony (SPNI, Sony Pictures Networks India, obecnie Culver Max Entertainment Limited).
Główną przyczyną fiaska transakcji była obecność aktywów tego ostatniego w Rosji. Zawarta w 2021 roku przedwstępna umowa o połączeniu, zawierała zakaz udziału w transakcji spółek z krajów objętych amerykańskimi sankcjami, poinformowała agencja Reuters.
Czytaj więcej
Po raz pierwszy w historii Ukraina przechodzi sezon grzewczy korzystając tylko z własnego, wydobytego w kraju surowca. Jest go dziś dość na zimę i wiosnę.
Rosyjskie aktywa niemile widziane
Według agencji w piśmie wysłanym 5 stycznia 2024 r. od Erica Moreno wiceprezesa wykonawczego ds. rozwoju korporacyjnego oraz fuzji i przejęć Sony Pictures Entertainment zauważono, że ZEEL nie zerwał powiązań z czterema posiadanymi spółkami zależnymi utworzony wcześniej w Rosji, specjalizujący się w produkcji i dystrybucji treści. Moreno podkreślił, że taki rozłam jest „absolutnie konieczny”, gdyż nowa spółka „w żadnym wypadku nie może odziedziczyć rosyjskich aktywów”.
W odpowiedzi prawnicy ZEEL wskazali, że w grudniu 2022 roku rosyjskie spółki zależne zakończyły działalność w Rosji. Hindusi ich jednak nie sprzedali, z powodu „zmian w rosyjskim ustawodawstwie”. ZEEL zauważył, że firma w dalszym ciągu bada alternatywne opcje.