04:48
01.02.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 708
00:12
01.02.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:55
01.02.2024

Direkt36: Orbán nie chce Ukrainy w UE. Dlaczego?

Według źródeł Direkt36, węgierskiego projektu dziennikarstwa śledczego,  Orbán uważa, że akcesja Ukrainy stworzy nowy „ośrodek władzy” w UE,

Czytaj więcej

Dlaczego Viktor Orbán nie chce Ukrainy w UE? Obawia się wpływów mocarstwa
23:23
31.01.2024

Trzy mołdawskie firmy sprzedały Rosji części do samolotów o wartości 15 mln dolarów

Dziennikarze śledczy odkryli, że w latach 2022–2023 trzy mołdawskie firmy sprzedały Rosji części zamienne do samolotów za łączną kwotę około 15 mln dolarów.

Dostawy części samolotów do Rosji przez Mołdawię rozpoczęły się kilka miesięcy po inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. Części z krajów zachodnich zostały dostarczone głównym rosyjskim liniom lotniczym, takim jak Pobieda i S7 Engineering.

W projekt zaangażowane były trzy mołdawskie firmy – Airrock Solutions, Aerostage Services i Maxjet Service. Dwie pierwsze, założone w listopadzie 2021 r. i kwietniu 2022 r., są własnością Iwana Mielnikowa, byłego wyższego urzędnika Air Moldova, natomiast trzecia spółka istnieje od 2011 r. i jest własnością Siergieja Rangi. Wszystkie trzy firmy działały jako pośrednicy, składając zamówienia na części zamienne, a następnie pomagając w ich transporcie do Rosji, czasem bezpośrednio na rosyjskie lotniska. Dostawy nie odbywały się przez terytorium Mołdawii. Zarówno Mielnikow, jak i Ranga powiedzieli Radiu Liberty, że nie wiedzieli, że zakupione przez ich firmy części wysyłane są do Rosji – w umowach wskazano, że mają one zostać dostarczone do innych krajów WNP.

22:56
31.01.2024

Turcja i Ukraina podpisały dokument ws. powojennej odbudowy Ukrainy

Turcja i Ukraina podpisały porozumienie, które umożliwi tureckim firmom budowlanym udział w odbudowie ukraińskiej infrastruktury zniszczonej w wyniku inwazji Rosji, podały w środę oba kraje.

Podczas spotkania w Stambule turecki minister handlu Omer Bolat, minister transportu Abdulkadir Uraloglu i ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow podpisali dokument określający parametry „Turecko-Ukraińskiej Grupy Zadaniowej ds. Odbudowy”.

22:21
31.01.2024

Ukraina otrzymała od Japonii 390 mln dolarów w ramach projektów Banku Światowego

Do budżetu Ukrainy wpłynęło od Japonii ok. 390 mln dolarów w ramach projektów Banku Światowego mających na celu ochronę socjalną i ożywienie rolnictwa.

Pomoc finansowa Japonii w styczniu obejmuje dotację w wysokości 89,8 mln USD w ramach nadzwyczajnego wsparcia włączającego na rzecz odbudowy rolnictwa na Ukrainie (ARISE).

Pomoc finansowa obejmuje również pożyczkę w wysokości 300 mln USD w ramach projektu Inwestowanie w ochronę socjalną na rzecz włączenia, odporności i efektywności (INSPIRE).

21:56
31.01.2024

Jermak: Ukraina jest gotowa na dobrosąsiedzkie stosunki z Węgrami

Celem niedawnego spotkania oficjalnych delegacji Ukrainy i Węgier w Użgorodzie jest poprawa stosunków między obydwoma państwami, powiedział w rozmowie z węgierską telewizją M1 szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

- Pierwszy i najważniejszy przekaz jest taki, że Ukraina jest gotowa na stosunki dobrosąsiedzkie, na utrzymanie stosunków sąsiedzkich – powiedział.

- Niedawno razem z Dmytro Kulebą i Péterem Szijártó rozmawialiśmy z przedstawicielami węgierskiej mniejszości narodowej. Powiedzieli, że tak naprawdę  problemy mają jedynie charakter techniczny w porównaniu z tym, co powoduje wojna i co naprawdę wymaga rozwiązania. To wojna pociągnęła za sobą wiele ofiar, zwłaszcza wśród miejscowych Węgrów – powiedział szef gabinetu prezydenta.

21:23
31.01.2024

Komisja Europejska proponuje przedłużenie bezcłowego importu z Ukrainy do czerwca 2025 roku

Jak wynika z komunikatu z 31 stycznia, Komisja Europejska zaproponowała, aby cła importowe na ukraiński eksport do UE pozostały zawieszone do czerwca 2025 r., choć w przypadku niektórych produktów rolnych będą obowiązywać wyjątki.

Umowa o wolnym handlu weszła w życie w czerwcu 2022 roku i miała pomóc gospodarce Ukrainy podczas rosyjskiej inwazji.

Odmienne zasady będą obowiązywać w przypadku „najbardziej wrażliwych produktów”, czyli ukraińskiego cukru, drobiu i jaj, które będą ograniczone do poziomów z lat 2022 i 2023.

„Oznacza to, że gdyby import tych produktów przekroczył tę wielkość, cła zostałyby nałożone ponownie, aby wielkość importu nie przekroczyła znacząco wielkości importu z poprzednich lat” – stwierdziła Komisja, określając środek jako „hamulec awaryjny”.

20:55
31.01.2024

UE obiecuje przeszkolić do końca lata kolejnych 20 000 ukraińskich żołnierzy

Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel UE ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, powiedział po spotkaniu ministrów obrony, że UE niemal osiągnęła docelowy poziom 40 000 ukraińskich żołnierzy przeszkolonych w ramach  misji szkoleniowej. - Dzisiaj zgodziliśmy się na szkolenie kolejnych 20 000 żołnierzy — powiedział Borrell.

Decyzję o uruchomieniu misji szkoleniowej ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich podjęli w listopadzie 2022 roku. Mówiono wówczas, że początkowo w Niemczech, Polsce i innych krajach UE przeszkolonych zostanie do 15 tys. ukraińskich żołnierzy. Liczba ta została później zwiększona do 30 000, a następnie do 40 000. Bundeswehra wyszkoliła ich około 10 tys.

20:24
31.01.2024

Nuland informuje: Broń dla Ukrainy jest w drodze na front

Stany Zjednoczone w dalszym ciągu dostarczają Ukrainie nowe systemy uzbrojenia - poinformowała o tym podsekretarz stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland podczas konferencji prasowej w Kijowie.

Podsekretarz stanu podkreśliła, że Stany Zjednoczone w dalszym ciągu zapewniają Ukrainie wsparcie w zakresie bezpieczeństwa we wszystkich kategoriach, „w tym nowe inwestycje i nowe systemy uzbrojenia, takie jak bomba o małej średnicy, która jest w drodze na front, a także wspierają regenerację systemu obronnego Ukrainy bazę przemysłową i swoją własną, abyśmy mogli w dalszym ciągu walczyć z tymi, którzy kradną nam wolność”.

19:58
31.01.2024

Szwajcaria zakazała importu rosyjskich diamentów

„W ten sposób Szwajcaria przyłącza się do działań uzgodnionych na szczycie G7 6 grudnia 2023 r., aby pozbawić Rosję tego ważnego strumienia dochodów” – napisano w komunikacie rządowym. Środki wejdą w życie jutro, 1 lutego.

19:24
31.01.2024

Ukraina i Włochy prowadzą ostatnią rundę rozmów w sprawie dwustronnej umowy o bezpieczeństwie

Ukraina rozpoczęła negocjacje w sprawie dwustronnych gwarancji bezpieczeństwa z Włochami pod koniec listopada 2023 r.

W środę przeprowadzono kolejną rundę rozmów, rozpoczynając dyskusję na temat struktury projektu dokumentu, jego głównych elementów i działów tematycznych.

Państwa G7 osiągnęły porozumienie w sprawie dokumentu ramowego dotyczącego gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy na szczycie NATO w Wilnie. Przywódcy nie zgodzili się na konkretne parametry gwarancji bezpieczeństwa, ale na ich ramy, w ramach których zostaną podpisane szczegółowe umowy dwustronne. Jedna taka umowa została już podpisana z Wielką Brytanią.

18:48
31.01.2024

Rosja zaprzecza, że doszło do ataku na lotnisko na Krymie

Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że udaremniło atak 20 rakiet na Krym, mimo że ukraiński materiał filmowy ukazuje eksplozje w bazie lotniczej.

Ministerstwo podało, że 17 rakiet zostało zestrzelonych nad Morzem Czarnym i trzy kolejne nad półwyspem. Fragmenty ukraińskich rakiet spadły na terytorium jednostki wojskowej w Łubimowce – poinformowało rosyjskie ministerstwo.

Tymczasem dowódca ukraińskich sił powietrznych Mykoła Oleszczuk poinformował o udanym ataku na bazę lotniczą Belbek. Opublikowane przez niego nagranie  pokazuje wielokrotne eksplozje na lotnisku położonym na południowo-zachodnim krańcu półwyspu, w pobliżu głównej rosyjskiej bazy morskiej w Sewastopolu.

Jak poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony, incydent nie spowodował uszkodzeń „sprzętu lotniczego”.

18:23
31.01.2024

Wybory prezydenckie na terenach okupowanych. Rejestracja "martwych dusz"

Rosjanie rozpoczęli rejestrację wyborców na tzw. „wybory Prezydenta Rosji” w okupowanej części obwodu zaporoskiego.

Rejestrowane są osoby, które zamierzają głosować poza granicami swojego regionu. W celu zwiększenia frekwencji Rosjanie rejestrują „martwe dusze" - osoby, które nie żyją już od jakiegoś czasu, aby wykazać zasadność tych „wyborów” na terenach czasowo okupowanych. W ten sposób Rosjanie mają nadzieję stworzyć pozory 80 proc. frekwencji wyborczej w okupowanych regionach.

17:53
31.01.2024

Ukraińskie rakiety nad Krymem

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że siły obrony powietrznej zestrzeliły nad Krymem 17 ukraińskich rakiet.

Świadkowie relacjonują o eksplozjach na Krymie.

17:21
31.01.2024

Iran nie zniesie ruchu bezwizowego dla Rosjan

Od 4 lutego Iran ułatwi wjazd turystom z 28 krajów, w tym Białorusi, Kirgistanu i Uzbekistanu, przekazał , cytowany przez agencję IRNA wiceminister spraw zagranicznych Iranu Alireza Bigdeli.

16:52
31.01.2024

USA i Ukraina podpisały memorandum w sprawie monitorowania wykorzystania pomocy

Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały memorandum o monitorowaniu wykorzystania pomocy międzynarodowej udzielanej Ukrainie.

Celem protokołu ustaleń jest wzmocnienie współpracy w zakresie kontroli wykorzystania pomocy międzynarodowej.

Przewiduje między innymi: wymianę odpowiednich informacji w celu wykrywania, potwierdzanie i zapobieganie oszustwom lub korupcji mającym wpływ na pomoc w zakresie bezpieczeństwa udzielonej Ukrainie przez Stany Zjednoczone lub z nią związanej; prowadzenie wspólnych działań mających na celu wykrywanie, potwierdzanie i zapobieganie oszustwom i korupcji; ustanowienie mechanizmu wzajemnego przekazywania wniosków związanych z dochodzeniami i czynnościami objętymi władzą i jurysdykcją stron; organizowanie okresowych spotkań w celu identyfikacji priorytetowych obszarów współpracy.

16:23
31.01.2024

Dowódca sił lądowych odrzuca ofertę zastąpienia Załużnego

Dowódca sił lądowych Ukrainy Oleksandr Syrski odrzucił ofertę zastąpienia swojego szefa na stanowisku dowódcy sił zbrojnych — pisze Reuters cytując źródło zaznajomione ze sprawą.

Według ukraińskich mediów Wołodymyr Zełenski poprosił dowódcę armii ukraińskiej generała Walerija Załużnego o ustąpienie ze stanowiska, ale ten odmówił.

Jego odejście ze stanowiska szefa armii oznaczałoby ogromne wstrząsy w ukraińskiej armii.

15:46
31.01.2024

Pojazdy opancerzone i pociski. Niemcy przekazują Ukrainie nowy pakiet pomocy 

Niemiecki rząd ogłosił przekazanie Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, który obejmuje transportery opancerzone i amunicję.

Według zaktualizowanej listy, Ukraina otrzymała m.in.: 24 transportery opancerzone, cztery gąsienicowe pojazdy terenowe Bandvagn 206, pociski do systemów obrony powietrznej IRIS-T, ponad 1000 sztuk amunicji 155 mm oraz trzy pojazdy wsparcia WISENT.

15:36
31.01.2024

Mieszkańcy informują o eksplozjach na Krymie

Mieszkańcy półwyspu krymskiego donoszą o co najmniej dwóch eksplozjach. Wcześniej władze Sewastopola ogłosiły w mieście alarm lotniczy. Zablokowany ma być również ruch na Moście Krymskim.

15:33
31.01.2024

Ołena Zełenska rozpoczęła wizytę na Łotwie

Pierwsza Dama Ukrainy Olena Zełenska przybyła na Łotwę z dwudniową wizytą. Spotka się z najwyższymi urzędnikami i weźmie udział w konferencji w Rydze na temat uprowadzeń i wysiedleń ukraińskich dzieci przez Rosję.

15:05
31.01.2024

Ukraińcy publikują nagranie z akcji wymiany jeńców

14:44
31.01.2024

Rosyjski koncern energetyki jądrowej pracuje nad nowym reaktorem

Nowy reaktor jest bezpieczny dla ludzi i środowiska. Na razie istnieje jednak tylko w teorii.

Czytaj więcej

Rosatom testuje unikalny reaktor jądrowy. Wielkie korzyści, ale i koszty
14:12
31.01.2024

Eksplozja w rejonie krzyworoskim

Do eksplozji doszło w czasie alarmu powietrznego ogłoszonego w obwodzie dniepropietrowskim.

14:10
31.01.2024

Rejon berysławski zaatakowany przez rosyjski dron

W wyniku zrzucenia ładunku wybuchowego przez dron ranne zostały dwie osoby — 65-letni mężczyzna i 62-letnia kobieta, jadący razem na motocyklu.

13:46
31.01.2024

Wołodymyr Zełenski informuje o powrocie z rosyjskiej niewoli 207 Ukraińców

Pracujemy nad powrotem wszystkich z niewoli — zapewnił w serwisie Telegram Zelenski.

13:37
31.01.2024

Węgry domagają się prawa weta wobec przekazywanych co roku transz pomocy finansowej dla Ukrainy

Na rozwiązanie takie nie zgadzają się przywódcy pozostałych państw Unii Europejskiej. Nadal nie wiadomo czy na szczycie zaplanowanym na 1 lutego uda się osiągnąć kompromis.

Czytaj więcej

Pomoc dla Ukrainy. Jest propozycja kompromisu, Węgry chcą więcej
13:11
31.01.2024

Emmanuel Macron z wizytą w Szwecji. Rozmowy dotyczą m.in. Ukrainy

Francja i Szwecja są zgodne m.in. w kwestii dalszego wsparcia dla walczącej z Rosją Ukrainy.

12:45
31.01.2024

Rosja będzie przejmować majątki za krytykowanie armii

Ustawa została w środę przyjęta przez rosyjską Dumę Państwową.

Czytaj więcej

W Rosji uchwalono ustawę o konfiskacie mienia za "fałszerstwa" na temat armii
12:28
31.01.2024

Część miejscowości w obwodzie biełgorodzkim w Rosji pozbawionych prądu po ostrzale

Informacje takie przekazuje Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego.

11:56
31.01.2024

Ukraińskie drony zaatakowały terminal naftowy w Petersburgu

Uszkodzona została instalacja produkcji mazutu. Władze zapewniają, że udało się zapobiec „potwornej katastrofie”.

Czytaj więcej

Wojna dotarła do Petersburga. Drony uderzyły w terminal naftowy
11:49
31.01.2024

Rosjanie naprawiają kilka okrętów Floty Czarnomorskie w zakładach w Sewastopolu

Informacje takie przekazują ukraiński ruch partyzancki ATESZ.

11:43
31.01.2024

Rzecznik Kremla mówi, że wśród przedstawicieli władz w Kijowie "narastają sprzeczności"

- Oczywiście obserwujemy (sytuację). Kijowski reżim ma wiele problemów, wszystko idzie tam nie tak — to jasne — skomentował doniesienia dotyczące gen. Walerija Załużnego Dmitrij Pieskow.

Czytaj więcej

Kreml komentuje doniesienia o gen. Waleriju Załużnym. "Wszystko idzie nie tak"
11:01
31.01.2024

Nowy szef resortu obrony Chin rozmawiał z Siergiejem Szojgu

Dong Jun rozmawiał z Szojgu za pośrednictwem wideołącza — wynika z komunikatu resortu obrony. Dong Jun został ministrem obrony po tym jak jego poprzednik, Li Shangfu, zniknął z przestrzeni publicznej w sierpniu, po czym został odwołany ze stanowiska bez wskazania następcy. Dong miał powiedzieć Szojgu, że chińska i rosyjska armia będą „promować dwustronne relacje wojskowej, tak by osiągnęły one jeszcze wyższy poziom”.

10:53
31.01.2024

Duma przyjęła ustawę pozwalającą na konfiskatę mienia za rozpowszechnianie "fałszywych informacji o rosyjskiej armii"

Ustawa ma być wymierzona m.in. w emigrantów, którzy nadal posiadają w Rosji majątek przynoszący im dochody.

10:36
31.01.2024

Dowódca sił zbrojnych Estonii mówi, że to Rosja staje za zakłócaniem sygnału GPS w rejonie Morza Bałtyckiego

- Ktoś za tym stoi, sądzimy, że to jest Rosja — powiedział gen. Martin Herem dodając, że Moskwa może realizować gry wojenne w związku z ryzykiem potencjalnego konfliktu z NATO.

Czytaj więcej

W grudniu nad Polską był problem z sygnałem GPS. Estoński generał: To Rosja
10:25
31.01.2024

Zełenski szukał następcy Załużnego. Spotkał się z odmową

Zachodnie media informują, że prezydent Wołodymyr Zełenski proponował stanowisko naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych co najmniej dwóch osobom, ale spotkał się z odmową. Musiał z tego powodu wycofać się z decyzji o odwołaniu generała Załużnego. 

Czytaj więcej

Zełenski chciał odwołać Załużnego. Potencjalni następcy odmówili prezydentowi
10:09
31.01.2024

Na Morzu Czarnym jest obecnie rosyjski okręt podwodny uzbrojony w pociski Kalibr

Na wodach Morza Czarnego jest obecnie sześć rosyjskich okrętów.

09:49
31.01.2024

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało 18,8 mln osób

Straż Graniczna podaje, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 17,5 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 15,7 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku — 16,9 mln osób.

09:31
31.01.2024

SBU aresztowała agenta FSB, który prowadził rozpoznanie na pograniczu między Rosją a Ukrainą w obwodzie sumskim

Aresztowany agent próbował zidentyfikować „pozycje największych zgrupowań żołnierzy i ciężkiego sprzętu Sił Zbrojnych” Ukrainy — podaje SBU.

09:25
31.01.2024

W nocy w Petersburgu słychać było wybuch

Gubernator Aleksandr Biegłow informuje, że obecnie trwa śledztwo mające wyjaśnić przyczyny nocnego incydentu. Wybuch było słychać w rejonie newskim Petersburga, na terenie zakładu przemysłowego. Gubernator Biegłow podkreśla, że na razie nie ma żadnych informacji o zniszczeniach.

08:52
31.01.2024

Liczba rannych w wieczornym ataku Rosjan na Charków wzrosła do czterech

Informacje o kolejnej osobie rannej w wieczornym ataku dronów-kamikadze podał gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.

08:27
31.01.2024

Rankiem Rosjanie ostrzelali Chersoń

W wyniku ostrzału zginął 63-letni mężczyzna — podał Roman Mroczko, szef chersońskiej administracji miejskiej.

07:56
31.01.2024

USA i Niemcy nie chcą szybkiego zaproszenia Ukrainy do NATO

USA i Niemcy, kraje, które udzielają obecnie Ukrainie największej pomocy wojskowej (jeśli chodzi o bezwzględną wartość przekazywanego Ukrainie uzbrojenia) są przekonane, że Ukraina ostatecznie powinna znaleźć się w NATO, ale obecny czas nie jest odpowiedni, by rozpoczynać proces akcesyjny. Waszyngton i Berlin są zdania, że teraz trzeba skupiać się na wspieraniu Ukrainy uzbrojeniem i amunicją, aby umożliwić jej dalsze powstrzymywanie Rosjan — pisze „Foreign Policy”.

Czytaj więcej

Polska chce szybkiego zaproszenia Ukrainy do NATO. Niemcy i USA - nie
07:27
31.01.2024

Obwód chersoński ostrzelany 53 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne — podają władze obwodu chersońskiego.

07:01
31.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 385 230 żołnierzy, 6 310 czołgów, 11 757 pojazdów opancerzonych, 9 195 zestawów artyleryjskich, 974 wyrzutnie rakiet, 663 zestawy przeciwlotnicze, 332 samoloty, 324 śmigłowce, 7 100 bezzałogowych statków powietrznych, 1 846 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 12 231 pojazdów (w tym cystern) i 1 452 jednostki sprzętu specjalnego. 

06:24
31.01.2024

88 starć na ukraińskim froncie w ciągu doby

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego komunikatu wynika, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 9 ataków rakietowych, 99 ataków powietrznych i 129 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zamieszkanych.

06:17
31.01.2024

Zagrożenie ze wschodu wymusza zbliżenie między Polską i Niemcami

W minionym tygodniu w rozmowie z tygodnikiem „Focus” szef niemieckiej agencji wywiadu BND Bruno Kahl ostrzegł, że „Putin nie cofnie się przed atakiem na NATO”, jeśli postawi na swoim na Ukrainie. Wcześniej minister obrony Boris Pistorius przyznał, że może to nastąpić za pięć–osiem lat. W Niemczech obawa przed takim scenariuszem jest tym większa, że powrót do Białego Domu Donalda Trumpa, który grozi wyprowadzeniem USA z NATO, staje się realny.

Czytaj więcej

Minister Sikorski z wizytą w Berlinie. Strach przed Rosją zbliża Polskę i Niemcy
05:56
31.01.2024

Rosyjska armia strąciła ukraiński dron nad obwodem pskowskim

Informacje takie podaje Ministerstwo Obrony Rosji.

05:48
31.01.2024

ISW: Rosjanie prowadzą ofensywę, osiągają taktyczne sukcesy w rejonie Kupiańska

Instytut Studiów nad Wojną, think tank z USA, odnotowuje wypowiedź szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego, gen. Kyryło Budanowa, który stwierdził 30 stycznia, że na Ukrainie trwa obecnie rosyjska ofensywa, a jej celem jest dotarcie do rzeki Żerebiec, w rejonie granicy między obwodami charkowskim i ługańskim oraz do administracyjnych granic obwodów donieckiego i ługańskiego.

Czytaj więcej

Think tank: Rosjanie prowadzą obecnie ofensywę na Ukrainie
05:28
31.01.2024

W nocnym ataku dronów w Charkowie ranne zostały trzy osoby

Informacje takie przekazuje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego.

05:04
31.01.2024

Ukraiński Sztab Generalny publikuje nagranie ilustrujące przebieg 706. dnia wojny

Nagranie zostało opublikowane na profilu Sztabu, na Facebooku.

04:34
31.01.2024

Wołodymyr Zełenski: Mamy pierwszą dwustronną umowę o gwarancjach bezpieczeństwa

- Mamy 32 państwa, które przystąpiły do deklaracji krajów G7 ws. gwarancji bezpieczeństwa (dla Ukrainy), a także pierwsze dwustronne porozumienie — z Wielką Brytanią. Będą też nowe porozumienia. Finalizujemy prace nad tekstem kilku dokumentów. Ta praca jest bardzo ważna — mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:31
31.01.2024

Ukraińcy z Kanady przekazali dziewięć półciężarówek ukraińskiej obronie przeciwlotniczej

Półciężarówki trafiły do mobilnych jednostek obrony przeciwlotniczej w obwodzie kirowohradzkim — poinformował Pawło Konopko, pierwszy zastępca szefa kirowohradzkiej administracji obwodowej.

04:30
31.01.2024

Ukraińska straż graniczna publikuje nagranie ze zniszczenia rosyjskiego transportera opancerzonego

Nagranie pochodzi z obwodu charkowskiego.

04:28
31.01.2024

Od czerwca 2022 roku Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie ponad 2,2 mln zestawów wyposażenia dla żołnierzy

W skład zestawów wchodziły m.in. hełmy, kamizelki ochronne i buty wojskowe, a także mundury zimowe — informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

04:26
31.01.2024

Siły Specjalne Ukrainy publikują nagranie ze zniszczenia rosyjskiego bojowego wozu piechoty

Nagranie pochodzi z obwodu chersońskiego, gdzie siły specjalne, prowadząc rozpoznanie na lewym brzegu Dniepru, namierzyły rosyjski bojowy wóz piechoty zniszczony następnie w ataku ukraińskich dronów.

04:23
31.01.2024

W Dumie odbędzie się dziś drugie czytanie projektu ustawy pozwalającej na konfiskatę majątku za "rozpowszechnianie kłamstw" o rosyjskiej armii

Pod projektem ustawy podpisało się 395 parlamentarzystów Dumy na czele z przewodniczącym izby niższej rosyjskiego parlamentu, Wiaczesławem Wołodinem. Ustawa ma być wymierzona m.in. w emigrantów z Rosji, którzy nadal posiadają w Rosji majątek (np. nieruchomości), z którego czerpią dochody.

04:21
31.01.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 706. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 706. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 706. dniu wojny

PAP

04:20
31.01.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 706