"Foreign Policy": Polska chce szybkiego zaproszenia Ukrainy do NATO. Niemcy i USA - nie

Polska i kraje bałtyckie chciałyby, aby Ukraina została formalnie zaproszona do NATO jak najszybciej, ponieważ uważają to za najskuteczniejszy i najmniej kosztowny sposób powstrzymania imperialnych ambicji Władimira Putina wobec Europy wschodniej - pisze magazyn "Foreign Policy".

Publikacja: 31.01.2024 07:55

Ukraiński żołnierz

Ukraiński żołnierz

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 707

Polska i kraje bałtyckie chciałyby, aby Ukraina została zaproszona do NATO na najbliższym szczycie Sojuszu. Jednak USA i Niemcy prowadzą zakulisowe działania, które mają to uniemożliwić - twierdzą rozmówcy „Foreign Policy”.

USA i Niemcy: Za wcześnie, by rozpoczynać przyjmowanie Ukrainy do Sojuszuz

Waszyngton i Berlin uważają, że jest za wcześnie, by rozpoczynać rozmowy w sprawie akcesji Ukrainy do Sojuszu, dopóki trwa wojna Ukrainy z Rosją.

USA i Niemcy, kraje, które udzielają obecnie Ukrainie największej pomocy wojskowej (jeśli chodzi o bezwzględną wartość przekazywanego Ukrainie uzbrojenia) są przekonane, że Ukraina ostatecznie powinna znaleźć się w NATO, ale obecny czas nie jest odpowiedni, by rozpoczynać proces akcesyjny. Waszyngton i Berlin są zdania, że teraz trzeba skupiać się na wspieraniu Ukrainy uzbrojeniem i amunicją, aby umożliwić jej dalsze powstrzymywanie Rosjan.

Włączenie Ukrainy do NATO w sytuacji, w której część jej terytorium okupuje Rosja, mogłoby doprowadzić do uruchomienia artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego

Jednym z najbardziej gorących zwolenników przyjęcia Ukrainy do NATO — jak pisze „Foreign Policy” - jest były sekretarz generalny Sojuszu i były premier Danii, Anders Fogh Rasmussen.

Czytaj więcej

Think tank: Rosjanie prowadzą obecnie ofensywę na Ukrainie

Co jest groźniejsze dla Zachodu: Ukraina zaproszona do NATO czy czekająca na zaproszenie?

- Często słyszę, że nie możemy zaprosić Ukrainy do NATO, dopóki trwa wojna. Sądzę, że jest to ekstremalnie groźny argument, ponieważ - de facto — daje Putinowi prawo weta w sprawie członkostwa w NATO i zachęca go do prowadzenia bezterminowych działań zbrojnych przeciw Ukrainie — mówi Rasmussen.

Z kolei ambasador Estonii w USA, Kristjan Prikk zwraca uwagę, że zwlekanie z zaproszeniem Ukrainy do NATO jest kosztowne dla Sojuszu, ponieważ zmusza go do długotrwałego dostarczania uzbrojenia walczącej z Rosją Ukrainie. Zwolennicy szybkiego zaproszenia Ukrainy do NATO uważają, że byłby to krok, który powstrzymałby Putina przed dalszą agresją, ponieważ prezydent Rosji musiałby liczyć się z wojną z Zachodem.

Z drugiej jednak strony włączenie Ukrainy do NATO w sytuacji, w której część jej terytorium okupuje Rosja, mogłoby doprowadzić do uruchomienia artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego co oznaczałoby wciągnięcie NATO w wojnę z Rosją, a w perspektywie być może konflikt z użyciem broni atomowej.

Dyplomacja
Iran poinformował USA o swoich planach dotyczących ataku na Izrael
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dyplomacja
Unijny pakt migracyjny: Co dla Polski chce wywalczyć Donald Tusk?
Dyplomacja
USA: Donald Trump blokuje pomoc dla Ukrainy. Demokraci będą przed nim bronić spikera?
Dyplomacja
Były sekretarz stanu w administracji Trumpa zabrał głos ws. pomocy dla Ukrainy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Dyplomacja
Ambasador Izraela w Polsce zabrał głos po wizycie w MSZ. "Szczere przeprosiny"