Pomoc dla Ukrainy. Jest propozycja kompromisu, Węgry chcą więcej

Reuters publikuje informację na temat nowego projektu konkluzji po szczycie Unii Europejskiej, który odbędzie się 1 lutego.

Publikacja: 31.01.2024 13:34

Viktor Orban

Viktor Orban

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 707

Szczyt UE został zwołany na 1 lutego, ponieważ na szczycie w grudniu Węgry nie zgodziły się na zmiany w budżecie unijnym, które umożliwiłyby przekazanie Ukrainie 50 mld euro w latach 2024-2027.

UE ma podarować Ukrainie 17 mld euro, 33 mld euro pożyczy na niski procent

UE miałaby przekazać Ukrainie 17 mld euro w formie grantów i 33 mld euro w formie tanich pożyczek. Miałoby to zapewnić rządowi w Kijowie finansowanie w trudnej sytuacji gospodarczej, w której znalazł się kraj prowadzący od niemal dwóch lat wojnę obronną w związku z najazdem Rosji.

Czytaj więcej

Jest projekt konkluzji ze szczytu UE, który odbędzie się w czwartek

Węgry, które są krajem UE utrzymującym najbliższe związki z Rosją, domagały się corocznego przeglądu tego w jaki sposób Ukraina wykorzystuje przekazywane jej środki i prawo weta, co roku, wobec kolejnych wypłat.

Taka propozycja stoi jednak w sprzeczności z intencjami UE w kwestii pomocy, która miałaby zapewnić rządowi Ukrainy stabilne finansowanie. Pozostali przywódcy państw Unii odrzucają więc taką możliwość. Tymczasem, dopóki pieniądze mają pochodzić z unijnego budżetu, zgodę na przekazanie pomocy państwa UE muszą wyrazić jednogłośnie.

W najnowszej wersji konkluzji ze szczytu jest mowa o corocznych debatach dotyczących tego w jaki sposób środki unijne są wykorzystywane przez Kijów, w oparciu o raporty KE.

Ambasador Węgier przy UE mówił, że rząd Viktora Orbana nadal domaga się prawa weta wobec kolejnych transz pomocy finansowej dla Ukrainy

Takie debaty nie wiązałyby się jednak z prawem zawetowania dalszej pomocy przez Węgry.

Na razie nie wiadomo czy ta kompromisowa propozycja przekona Budapeszt do zgody na udzielenie pomocy Ukrainie.

UE gotowa na alternatywne rozwiązanie ws. pomocy dla Ukrainy, bez Węgier

W środę ambasador Węgier przy UE mówił, że rząd Viktora Orbana nadal domaga się prawa weta wobec kolejnych transz pomocy finansowej, a państwa UE nadal odrzucają to żądanie.

Węgry mają też odmawiać zgody na pokrycie zwiększonych kosztów zadłużenia UE w związku z zaciągnięciem pożyczek na Fundusz Odbudowy, ponieważ - jak argumentuje rząd w Budapeszcie — Węgry nie otrzymały środków z tego Funduszu w związku ze sporem z KE o praworządność.

Alternatywą dla porozumienia z Węgrami jest udzielenie pomocy Ukrainie ze środków spoza budżetu UE, w drodze porozumienia 26 państw Unii.

Jeden z dyplomatów unijnych, cytowany przez agencję Reutera mówi, że „jeśli rozwiązanie 27 (zgoda całej UE — red.) nie będzie możliwe, będziemy musieli przejść do (rozwiązania) 26”.

Szczyt UE został zwołany na 1 lutego, ponieważ na szczycie w grudniu Węgry nie zgodziły się na zmiany w budżecie unijnym, które umożliwiłyby przekazanie Ukrainie 50 mld euro w latach 2024-2027.

UE ma podarować Ukrainie 17 mld euro, 33 mld euro pożyczy na niski procent

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Andrzej Duda mówi o broni atomowej w Polsce. Jest reakcja Rosji
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Dyplomacja
Najstarszy król świata ogranicza aktywność. Zachorował na wakacjach, nie chce abdykować
Dyplomacja
Premier urażony słowami Bidena. Chodzi o wujka, który "mógł zostać zjedzony"
Dyplomacja
USA chcą nałożyć sankcje na izraelski batalion. Jest reakcja Beniamina Netanjahu
Dyplomacja
Palestyna nadal nie będzie uznana przez ONZ. Sprzeciwia się jedno państwo