06:00
03.02.2024

Relacja z soboty

Wydarzenia z 710. dnia wojny Rosji z Ukraina można śledzić w naszej nowej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 710
00:12
03.02.2024

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:54
02.02.2024

Czesi chcą, by UE kupowała pociski dla Ukrainy poza Europą

Europa nie wywiązuje się z obietnicy wysłania miliona pocisków artyleryjskich na Ukrainę do marca, a Czesi twierdzą, że nadszedł czas, aby poszukać dostaw poza granicami UE — informuje portal Politico.

Władze w Pradze naciskają na kraje UE, aby sfinansowały zakup 450 tys. pocisków artyleryjskich dostępnych poza unią.

23:23
02.02.2024

Rosjanie zaatakowali obwód połtawski

Szef Obwodowej Administracji Wojskowej Filip Pronin poinformował o ataku rakietowym przeprowadzonym przez Rosjan. Do ataku miało dojść w pobliżu miasta Mirhorod. Ze wstępnych informacji wynika, że nie było ofiar.

22:27
02.02.2024

Andrzej Duda:  Nie wiem czy Ukraina odzyska Krym, ale wierzę, że odzyska Doniesk i Ługańsk

– Wątpię w to, żeby był krainą łagodności dla Władimira Putina i jego imperialnych dążeń, bo on ma imperialne dążenia. On uważa, że Ameryka powinna być imperium – komentował możliwość powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu prezydent Andrzej Duda.

Czytaj więcej

Andrzej Duda: Kaczyński i Tusk rządzą w partiach jak dyktatorzy. Są panami życia i śmierci ugrupowań
21:58
02.02.2024

Pomoc finansowa Japonii dla Ukrainy przekroczyła 4,5 miliarda dolarów

Pomoc finansowa Japonii dla Ukrainy przekroczyła 4,5 miliarda dolarów. Japonia zajmuje 4. miejsce wśród partnerów Ukrainy pod względem wsparcia budżetowego.

21:32
02.02.2024

„Washington Post”: Ukraina poinformowała USA o zbliżającym się odwołaniu Załużnego

Dziennik „Washington Post” przekazał, powołując się na dwa źródła, że ukraiński rząd poinformował Biały Dom o decyzji Wołodymyra Zełenskiego o zwolnieniu głównodowodzącego sił zbrojnych, generała Wałerija Załużnego.

Według dziennika, urzędnicy Białego Domu nie poparli decyzji o odwołaniu generała, ale też jej nie odmówili, uznając ten ruch za "suwerenny wybór prezydenta" Ukrainy.

21:02
02.02.2024

Rosja wystrzeliła drony szturmowe

"Obecnie drony Shahed są obserwowane w obwodzie mikołajowskim, lecą w kierunku obwodu odeskiego" - poinformowała ukraińska armia.

20:39
02.02.2024

Zełenski: Dwa kolejne systemy obrony powietrznej przybyły na Ukrainę 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że na Ukrainę przybyły dwa kolejne systemy obrony powietrznej, które "zestrzeliwują wszystko".

– Główną wiadomością na dziś jest informacja, na którą wszyscy czekaliśmy, dla której pracowaliśmy od miesięcy na różnych poziomach. W rezultacie na Ukrainę dotarły dwa kolejne systemy obrony powietrznej. Wszystkie szczegóły, oczywiście, nie powinny być ujawniane publicznie. Ale są to systemy, które zestrzeliwują wszystko. Będziemy bronić regionów. Jak dotąd systemy nie są wystarczające, aby w pełni chronić Ukrainę, ale pracujemy nad tym każdego dnia – powiedział.

19:51
02.02.2024

MSZ komentuje stanowisko Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości

19:18
02.02.2024

Rosja traci nieruchomość w Londynie. Pieniądze dla akcjonariuszy Jukosu

Londyński sąd zajął nieruchomość Rosji w luksusowej dzielnicy Londynu. Działka warta kilkadziesiąt milionów funtów pójdzie pod młotek. Pieniądze dostaną byli akcjonariusze koncernu Jukos, zawłaszczonego przez Kreml.

Czytaj więcej

Kreml stracił nieruchomość w Londynie, trafi do akcjonariuszy Jukosu
18:50
02.02.2024

USA nakładają sankcje na firmy dostarczające Iranowi części do pocisków i dronów 

Departament Skarbu USA ogłosił nałożenie sankcji na kluczową sieć dostawców materiałów i technologii dla irańskich programów rakiet balistycznych i dronów, w tym dronów Shahed.

Sankcje wymierzone są w cztery podmioty prawne z Iranu i Hongkongu, które były zaangażowane w niejawne dostawy.

18:00
02.02.2024

USA na przekór OPEC+. Nie pozwolą na wzrost cen ropy forsowany przez Rosję

Stany Zjednoczone nie pozwolą na wzrost cen ropy, tak jak jest to wygodne dla kartelu eksporterów OPEC+, gdzie drogą ropę forsuje Rosja. W 2023 r. tempo wydobycia surowca w USA zaskoczyło ekspertów. Jeden koncern nawet podwoił wydobycie.

Czytaj więcej

USA nie chcą pozwolić OPEC+ rządzić na rynku ropy. Zwiększają produkcję
17:34
02.02.2024

Siły Powietrzne: Ukraina uszkodziła trzy rosyjskie samoloty na Krymie

– Ukraina uszkodziła co najmniej trzy rosyjskie samoloty wojskowe na lotnisku wojskowym Belbek w pobliżu Sewastopola na okupowanym Krymie – przekazał rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat.

17:24
02.02.2024

Litwa przekazała Ukrainie kolejną partię pomocy wojskowej 

Wojsko otrzymało m.in. amunicję do ręcznych granatników przeciwpancernych.

16:52
02.02.2024

Szmyhal: UE może w marcu utworzyć fundusz 20 mld euro na wsparcie wojskowe dla Ukrainy

– Ukraina oczekuje, że w marcu UE utworzy specjalny fundusz w wysokości 20 mld euro na wsparcie wojskowe na najbliższe 4 lata  – poinformował premier Denys Szmyhal.

16:28
02.02.2024

Daniłow: nie ma dokumentu w sprawie dymisji Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow powiedział, że na dziś nie ma żadnego dokumentu ws. odwołania Wałerija Załużnego. 

Podkreślił, że rozmowy na ten temat mogą się rozpocząć, gdy sprawa nabierze oficjalnego charakteru. Obecnie dyskusja na ten temat ma wpływać destabilizującą na ukraińską armię.

16:07
02.02.2024

Walki w obwodzie charkowskim

Ukraińskie wojsko podało, że w obwodzie charkowskim wojska rosyjskie kontynuują ofensywę w pobliżu Kupiańska. Według tego źródła, ciężkie walki toczą się w pobliżu Tabajówki, a wieś ta nie jest pod kontrolą Rosjan.

15:57
02.02.2024

Doniesienia o śmierci rosyjskiego generała

Według dotąd niepotwierdzonych doniesień, rosyjski generał zginął w ukraińskim ataku na lotnisko wojskowe na Krymie.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Rosyjski generał zginął w ataku Sił Zbrojnych Ukrainy
15:44
02.02.2024

Komisarz Wojciechowski: Oligarchowie nie powinni dostawać unijnych funduszy

Na Ukrainie jest struktura rolnictwa w dużej mierze oligarchiczna. Te oligarchiczne gospodarstwa na pewno nie powinny korzystać z unijnych funduszy. Dlatego zastosujemy tak zwany capping, czyli obcięcie, zasadę, że jeden beneficjent nie dostaje więcej niż 100 tysięcy euro – mówi komisarz Janusz Wojciechowski.

Czytaj więcej

Komisarz Janusz Wojciechowski: W Ukrainie nie będziemy wspierać oligarchów
15:30
02.02.2024

Ostrzał Chersonia

Przewodniczący administracji miejskiej Chersonia Roman Mroczko poinformował, że Rosjanie ostrzelali miasto z powietrza. Doniesienia mówią o uszkodzonych budynkach w centrum i co najmniej dwóch osobach rannych.

15:19
02.02.2024

Zełenski odznaczył żołnierzy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nadał odznaczenia 294 żołnierzom. W 70 przypadkach wyróżnienia przyznano pośmiertnie.

14:58
02.02.2024

Bundesrat wyraża solidarność z Ukrainą

Izba wyższa niemieckiego parlamentu, Bundesrat, w tekście rezolucji w drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę potwierdziła solidarność z narodem ukraińskim. W 69-osobowej izbie tekst przyjęto jednogłośnie. W rezolucji potępiono wojnę i wezwano Rosję do wycofania się z terytorium Ukrainy.

14:42
02.02.2024

Gen. Skrzypczak: Od szefa wywiadu warto oczekiwać wiarygodności. Budanow wiarygodny nie jest

- Wierzę w to, że Amerykanie nie pozwolą Zełenskiemu na dymisję Załużnego, bo jeżeli by doszło do tej dymisji, to stracą żołnierze wiarę w głównodowodzącego i głównodowodzących. A to, że ktoś pokazuje (szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło - red.) Budanowa jako potencjalnego kandydata na miejsce Załużnego, to dla mnie jest to nieporozumienie - stwierdził były dowódca Wojsk Lądowych.

Czytaj więcej

Gen. Waldemar Skrzypczak wskazał największe wyzwanie dla Ukrainy. „Bez tego nie widzę szans”
14:19
02.02.2024

Krym w rękach Rosji. Putin: Robimy, czego od nas oczekują

W trakcie spotkania z uczestnikami forum "Wszystko dla zwycięstwa!" w Tule prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, odnosząc się do nieuznawanej przez społeczność międzynarodową aneksji Krymu z 2014 r., iż nie zdecydowałby się na ten krok gdyby nie wiedział, że "Krym i cała Rosja chcą tego powrotu do ojczyzny".

- Gdyby nie ten nastrój społeczeństwa, nic by się nie stało. Robimy to, czego ludzie od nas oczekują - mówił Putin.

13:57
02.02.2024

Putin: Rosja zwiększy zamówienia na broń, by uzupełnić zapasy

W najbliższej przyszłości Rosja uzupełni zapasy uzbrojenia i sprzętu wojskowego - zapowiedział prezydent tego kraju Władimir Putin. - Musimy uzupełnić zapasy, a raczej stworzyć zapasy i uzupełnić to, co zostało zużyte w trakcie działań wojskowych - dodał. Podkreślił, że Rosja będzie na wszystkie sposoby wspierać wszelkie inicjatywy związane z rozwojem cywilnej części produkcji.

13:35
02.02.2024

Zełenski: Po raz kolejny udowodniliście ogromną jedność

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dziękował Unii Europejskiej za przyjęty 1 lutego w Brukseli pakiet pomocowy dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro. To środki w ramach budżetu UE do 2027 roku. Do tej pory przeciwne tej decyzji były Węgry, które - po negocjacjach w wąskim gronie - zmieniły zdanie.

13:17
02.02.2024

Brytyjski wywiad o korupcji w Rosji

W najnowszej aktualizacji wywiadowczej brytyjski resort obrony przytacza publikację niezależnej rosyjskiej gazety, która pod koniec stycznia opisała temat korupcji w rosyjskim wojsku. Z tekstu wynika, że w Siłach Zbrojnych Rosji za łapówki załatwia się takie sprawy jak otrzymanie przepustki czy awans. Według gazety, po inwazji Rosji na Ukrainę za łapówkę można też uzyskać zaświadczenie o statusie rannego oraz zapewnić sobie niewysłanie na front.

"Jest prawdopodobne, że korupcja znacząco osłabia skuteczność rosyjskiego wojska" - ocenia brytyjski wywiad.

12:57
02.02.2024

Ostrzał Biłozerki

Kilkanaście budynków zostało uszkodzonych w wyniku rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego w miejscowości Biłozerka - podała Chersońska Obwodowa Administracja Państwowa informując, że nie było ofiar w ludziach.

12:35
02.02.2024

Ustawa o mobilizacji. Ukraiński rząd liczy na szybkie uchwalenie projektu

Cytowany przez agencję Ukrinform przedstawiciel Ministerstwa Obrony Ukrainy Iłarion Pawliuk przekazał, iż resort oczekuje, że projekt ustawy o mobilizacji zostanie "tak szybko, jak to możliwe" przegłosowany w Radzie Najwyższej i podpisany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Dodał, że ministerstwo opowiada się za mechanizmem, który pozwoli wcielić do ukraińskiego wojska "tyle osób, ile potrzeba".

12:14
02.02.2024

Pieskow: Putin i Erdoğan będą rozmawiać o Ukrainie

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że podczas spotkania prezydentów Rosji i Turcji omówiony zostanie temat Ukrainy. Kiedy Władimir Putin spotka się w Turcji z Recepem Tayyipem Erdoğanem? Pieskow odparł, że data wizyty zostanie podana "w odpowiednim czasie".

11:59
02.02.2024

Rosyjskie lotnisko pod lupą Ukraińców

Ukraiński ruch oporu Atesz podał, że jego członkowie w ostatnim czasie przeprowadzili rekonesans "strategicznego lotniska w Nowofedoriwce" na zajętym przez Rosję Krymie, znanego jako lotnisko Saki. "To jedno ze strategicznie ważnych miejsc, ponieważ z niego odbywa się większość startów rosyjskich myśliwców atakujących Ukrainę" - czytamy.

Ukraińcy podali, że na lotnisku odnotowali obecność ok. 10 samolotów bojowych Su-30, sprzęt obrony powietrznej i radary.

11:45
02.02.2024

Sikorski leci do Waszyngtonu "przekonywać nieprzekonanych"

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski (PO) opublikował w serwisie X (dawniej Twitter) nagranie, w którym poinformował, że udaje się z wizytą do Stanów Zjednoczonych, by w Waszyngtonie przekonywać USA do udzielenia dalszej pomocy Ukrainie.

W nagraniu Sikorski odniósł się do ustaleń czwartkowego szczytu Rady Europejskiej. - Dobra wiadomość z Brukseli. Viktor Orbán zdjął weto i Unia Europejska jednomyślnie uchwaliła 50 miliardów euro na podtrzymanie funkcjonowania państwa ukraińskiego i na odbudowę jego infrastruktury - powiedział.

- Okazuje się, że warto rozmawiać z nieprzekonanymi, dlatego lecę do Waszyngtonu, aby tam przekonywać nieprzekonanych - dodał.

11:20
02.02.2024

Think tank: Putin chce w ciągu 6 lat zintegrować okupowaną Ukrainę z Rosją

Instytut Studiów nad Wojną (ISW), think tank z USA, napisał w analizie, że prezydent Rosji Władimir Putin nakreślił plany zintegrowania okupowanych przez rosyjskich żołnierzy terenów Ukrainy z Federacją Rosyjską w ciągu najbliższych sześciu lat. W "kluczowych obszarach" sytuacja na tych ziemiach ma być do 2030 roku taka, jak w Rosji. Zdaniem ISW, oznacza to, iż Rosja nie przewiduje żadnych ustępstw w kwestiach terytorialnych.

We wrześniu 2022 r. Władimir Putin ogłosił włączenie do Rosji należących do Ukrainy obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Aneksja ta nie została uznana przez Kijów i społeczność międzynarodową.

10:59
02.02.2024

Najew: Ukraińcy za pomocą dronów śledzą ruchy wojsk rosyjskich na północy Ukrainy

Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Serhij Najew opublikował w mediach społecznościowych nagranie ukazujące, jak ukraińscy żołnierze korzystają z dronów zwiadowczych do śledzenia pozycji rosyjskich żołnierzy na kierunku północnym.

10:41
02.02.2024

Rozmowa Sullivan-Jermak

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Joe Bidena rozmawiał telefonicznie z szefem ukraińskiej Kancelarii Prezydenta Andrijem Jermakiem. Strona ukraińska podała, że rozmówcy omówili aktualną sytuację na froncie wojny Rosji z Ukrainą oraz działania wojsk ukraińskich.

10:20
02.02.2024

Zachód uwalnia się od zależności od rosyjskiego uranu

Stany Zjednoczone rozpoczęły wdrażanie nowej strategii wzbogacania uranu na potrzeby energetyki i wojska.

Czytaj więcej

Powstanie liga uranowych dżentelmenów. Rosji nie zaproszą
09:59
02.02.2024

Ihnat: Rosjanie częściej wykorzystują rakiety balistyczne

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat powiedział, że do atakowania celów na Ukrainie wojska rosyjskie coraz częściej wykorzystują pociski poruszające się po krzywej balistycznej, takie jak Iskander-M, Kindżał, Ch-22 czy S-300. Ihnat dodał, że Ukraina nie posiada "zbyt wiele" środków obrony powietrznej, za pomocą których można zestrzelić pociski balistyczne.

09:37
02.02.2024

Krzywy Róg. Górnicy wyszli na powierzchnię

Po ataku drona 113 górników z kopalni w rejonie krzyworoskim zostało pod ziemią. Szef administracji wojskowej w Krzywym Rogu Ołeksandr Wiłkuł poinformował, że wszyscy są już na powierzchni. "Dziękuję ratownikom górniczym i DSNS (Państwowej Służbie Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych - red.) - napisał Wiłkuł w mediach społecznościowych.

09:18
02.02.2024

Trzynaście rosyjskich ataków na lewym brzegu Dniepru

Według danych ukraińskiej armii, na lewym brzegu Dniepru jest ok. 70 tys. rosyjskich żołnierzy oraz setki sztuk sprzętu wojskowego - wynika ze słów Natalii Humeniuk, rzeczniczki ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe". Na lewym brzegu Dniepru żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy utrzymują przyczółki. Według Humeniuk, sytuacja z punktu widzenia Ukrainy jest tam bardzo trudna, a w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły 13 prób szturmu.

08:58
02.02.2024

Jak szef IBU wpadł w orbitę rosyjskich wpływów

Andersowi Bessebergowi, byłemu szefowi Międzynarodowej Unii Biatlonu (IBU), grozi do dziesięciu lat więzienia za "poważną korupcję". Norweg lobbował za przyznawaniem Rosjanom organizacji wielkich imprez, ale także prawdopodobnie przez palce patrzył na kolejne dopingowe wpadki.

Czytaj więcej

Polowanie na prezesa Międzynarodowej Unii Biatlonu
08:48
02.02.2024

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 r. do Polski z Ukrainy wjechało ponad 18,8 mln osób

1 lutego granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 19 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 17,8 tys. osób, a od 24 lutego 2022 r. - ponad 16,9 mln osób.

08:29
02.02.2024

Humeniuk o rosyjskich nalotach

Rzeczniczka ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" Natalia Humeniuk powiedziała, że jeśli chodzi o ataki z powietrza, to dla wojsk rosyjskich priorytetem pozostają obiekty infrastruktury krytycznej. Dodała, że mimo dość łagodnej zimy na południu kraju, Rosjanie atakują obiekty sieci energetycznej.

08:10
02.02.2024

MSZ Rosji potępiło Ekwador za przekazanie sprzętu wojskowego rosyjskiej produkcji USA

USA mają udostępnić sprzęt walczącej z Rosją Ukrainie. Rosja zarzuca Ekwadorowi złamanie postanowień kontraktu na sprzedaż broni.

08:04
02.02.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 17 miejscowości w obwodzie charkowskim

Informacje takie przekazuje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu.

07:58
02.02.2024

Dwie osoby ranne w wyniku ostrzału obwodu zaporoskiego w ciągu ostatniej doby

Gubernator obwodu, Jurij Małaszko, informuje o ostrzelaniu 25 miejscowości w obwodzie zaporoskim.

07:56
02.02.2024

279 ostrzałów obwodu chersońskiego w ciągu doby

W wyniku ostrzału dwie osoby zginęły — poinformował gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.

07:34
02.02.2024

Na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim nie ma obecnie rosyjskich okrętów uzbrojonych w pociski Kalibr

Informacje takie podało Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

07:24
02.02.2024

Centralna Komisja Wyborcza Federacji Rosyjskiej podała liczbę uprawnionych do głosowania w Rosji

Prawo udziału w wyborach prezydenckich w Rosji ma 112,3 mln osób. Poza granicami Rosji prawo do oddania głosu ma 1,89 mln osób. Liczba uprawnionych do głosowania obejmuje mieszkańców nielegalnie anektowanych w 2022 roku przez Rosję okupowanych części Ukrainy.

07:01
02.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja straciła na Ukrainie ok. 387 060 żołnierzy, 6 331 czołgów, 11 792 pojazdy opancerzone, 9 274 zestawy artyleryjskie, 978 wyrzutni rakiet, 663 zestawy przeciwlotnicze, 332 samoloty, 324 śmigłowce, 7 146 bezzałogowych statków powietrznych, 1 847 pocisków manewrujących, 24 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 12 316 pojazdów (w tym cystern) i 1 470 jednostek sprzętu specjalnego.

06:47
02.02.2024

Skutki ataku na rejon krzyworoski: 100 górników uwięzionych pod ziemią

W wyniku ataku dronów na rejon krzyworoski ok. 40 tys. odbiorców zostało pozbawionych dostępu do prądu. W wyniku przerwy w dostawach prądu do kopalni pod ziemią uwięzionych zostało 100 górników — podaje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.

06:30
02.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 63 potyczki na froncie w ciągu doby

W ciągu doby Rosjanie mieli przeprowadzić dwa ataki rakietowe, 85 ataków powietrznych i 79 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zamieszkanych.

06:25
02.02.2024

Żołnierze w okopach denerwują się z powodu ewentualnej dymisji gen. Walerija Załużnego

CNN twierdzi, że odpowiedni dekret prezydent podpisze do końca tego tygodnia. – Taka decyzja to błąd. To dobry generał. Władze chcą go usunąć, bo jest dla nich niewygodny – skomentował dla amerykańskiej telewizji jeden z ukraińskich obrońców Awdijiwki.

Czytaj więcej

Czy gen. Walerij Załużny zostanie odwołany? Najważniejsza decyzja tej wojny
06:07
02.02.2024

Były sekretarz generalny NATO: Musimy wysłać jasną wiadomość Putinowi, że nigdy tej wojny nie wygra

Potrzebujemy nowej architektury bezpieczeństwa w Europie, żeby nie było żadnych szarych stref. Przypomnę, że w Bukareszcie w 2008 r. nie byliśmy w stanie zaprosić Ukrainy. Zamiast tego obiecaliśmy członkostwo – to była bardzo niebezpieczna decyzja. Nie daliśmy jasnej ścieżki i Ukraina znalazła się w poczekalni, co zachęciło Putina do testowania nas i zaatakowania Ukrainy. Nie możemy powtórzyć tego błędu — mówi Anders Fogh Rasmussen, były sekretarz generalny NATO.

Czytaj więcej

Anders Fogh Rasmussen: Gdy Amerykanie się wycofują, źli ludzie idą naprzód
05:49
02.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 708. dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

05:25
02.02.2024

Siły Specjalne Ukrainy publikują nagranie ilustrujące zniszczenie dwóch rosyjskich wyrzutni rakiet Grad

Wyrzutnie zostały wykryte w czasie prowadzenia przez siły specjalne rozpoznania powietrznego na froncie południowym. Następnie siły specjalne przekazały informację o pozycji wyrzutni załogom wyrzutni rakiet HIMARS.

05:05
02.02.2024

Senatorowie USA wyrażają niezadowolenie z powodu opóźniania przez Węgry akcesji Szwecji do NATO

Senatorowie Jeanne Shaheen (Partia Demokratyczna) i Thom Tillis (Partia Republikańska), którzy współprzewodnicząc grupie ds. NATO w Senacie USA, wydali oświadczenie wzywające Węgry do zmiany kierunku polityki. „Brak działania Węgier może nieodwracalnie zaszkodzić ich stosunkom z USA i NATO” - czytamy w oświadczeniu.

Czytaj więcej

USA przywrócą wizy dla Węgrów, jeśli Orban nie zgodzi się na Szwecję w NATO?
04:38
02.02.2024

Zełenski: Europa wysłała sygnał za Atlantyk. Czekamy na decyzję Ameryki

- Europa zademonstrowała dokładnie taki rodzaj jedności, który jest potrzebny. 27 państw — razem. Unijne instytucje — w pełnej współpracy. To jasny sygnał dla Moskwy, że Europa wytrzyma i że Europy nie złamią żadne niszczycielskie fale wzburzane zawsze przez Kreml. Ale to jednocześnie jasny sygnał wysłany za Atlantyk, że Europa podejmuje zobowiązania. Zobowiązania dotyczące bezpieczeństwa. Mocne zobowiązania. Czekamy na decyzję Ameryki — powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, po tym jak UE podjęła decyzję o przekazaniu 50 mld euro pomocy finansowej Ukrainie. Amerykański Kongres nadal nie podjął natomiast decyzji w sprawie przekazania kolejnych 60 mld dolarów na pomoc dla Kijowa.

04:35
02.02.2024

W nocy w Krzywym Rogu i Kropywnyckim rozległy się eksplozje

Wcześniej Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy ostrzegało przed atakiem dronów.

04:34
02.02.2024

Władze Dniepru przekazały armii niemal 100 dronów

Informację taką przekazał szef miejskiej administracji, Boris Fiłatow.

04:30
02.02.2024

USA wyrażają zadowolenie z decyzji UE o przekazaniu pomocy Ukrainie

Rzecznik Departamentu Stanu, Matthew Miller, na konferencji prasowej mówił, że decyzja UE ws. przekazania Ukrainie pomocy finansowej w wysokości 50 mld euro „tylko podkreśla to, co mówił sekretarz stanu USA: nie tylko Stany Zjednoczone wspierają Ukrainę, ale robi to szeroka koalicja sojuszników i partnerów w Europie i na świecie”. Miller dodał, że państwa europejskie łącznie przekazały pomoc Ukrainie o większej wartości niż USA (odpowiednio — 110 mld dolarów i 75 mld dolarów). Miller mówił o zadowoleniu USA z decyzji europejskich sojuszników, by nadal wspierać Ukrainę odpierającą rosyjską agresję.

04:26
02.02.2024

Rosyjski niszczyciel rakietowy ćwiczy na Morzu Japońskim

Niszczyciel rakietowy rosyjskie Floty Pacyfiku, Admirał Tribuc, wypłynął z Władywostoku i wpłynął na wody Morza Japońskiego, gdzie jego załoga ma szkolić się m.in. ze zwalczania min morskich i odpierania symulowanego ataku statku powietrznego. Marynarze będą też szkolić się z obrony statku przed niewielkimi dronami.

04:20
02.02.2024

Rosja zamierza wysłać na front Terminatory

Rosyjscy żołnierze szkolą się z obsługi ciężkich bojowych wozów wsparcia czołgów Terminator na tyłach frontu na Ukrainie — informuje Ministerstwo Obrony Rosji. Szkolenie odbywa się na tyłach frontu w obwodzie ługańskim — wynika z komunikatu. Po zakończeniu szkolenia załogi wozów Terminator wraz z tymi pojazdami mają być włączone do jednostek bojowych biorących udział w walkach. Terminator to wielozadaniowy, ciężki bojowy wóz wsparcia czołgów, który został zaprojektowany do współdziałania z oddziałami pancernymi, a także piechotą, głównie w czasie walk toczonych na obszarach miejskich. Terminator może zwalczać lekko opancerzone cele, czołgi i bojowe wozy piechoty, a także wspierać obronę przeciwlotniczą w zwalczaniu śmigłowców i lecących na małych wysokościach statków powietrznych. Terminator powstał na bazie czołgu T-90A. Pojazdy te zaczęły pojawiać się w rosyjskich wojskach lądowych od 2018 roku, a w 2021 roku utworzono pierwszą jednostkę wyposażoną w te pojazdy w ramach jednego z pułków 90. Dywizji Pancernej. Terminatory miały być wykorzystywane w czasie działań wojennych w Syrii.

04:18
02.02.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 708. dniu wojny Rosji z Ukrainą

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 708. dniu wojny Rosji z Ukrainą

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 708. dniu wojny Rosji z Ukrainą

PAP

04:17
02.02.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 708