23:37
03.02.2024

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 711
23:25
03.02.2024

Zełenski: Ważne jest, aby zrobić wszystko, aby Ukraina mogła pokonać Rosję

Ważne jest utrzymanie konsolidacji wolnego świata i zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby Ukraina mogła pokonać Rosję - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas tradycyjnego wystąpienia wideo.

22:54
03.02.2024

Niemcy i Francja mają podpisać umowy o bezpieczeństwie z Ukrainą 

W ciągu kilku tygodni Francja ma podpisać umowy o bezpieczeństwie z Ukrainą - poinformowało Biuro Prezydenta Ukrainy. Umowa z Niemcami jest również „w dużej mierze sfinalizowana” – powiedziała wicepremier Olha Stefaniszyna.

22:31
03.02.2024

Ukrainiec zatrzymany podczas próby przemycenia do Rumunii ponad stu znalezisk archeologicznych

Celnicy udaremnili podjętą przez obywatela Ukrainy próbę nielegalnego wywozu do Rumunii partii artefaktów, w tym szkła bizantyjskiego, elementów uprzęży dla koni i biżuterii.

Podczas kontroli w bagażu mężczyzny odkryto 124 przedmioty archeologiczne. Oprócz próbek szkła bizantyjskiego mężczyzna miał przy sobie elementy uprzęży końskiej i biżuterię, krzyże równoramienne oraz przedmioty gospodarstwa domowego. Przedmioty te podlegają ograniczeniom prawnym dotyczącym wywozu wartości kulturowych – podała Państwowa Służba Celna.

Przedmioty te zabezpieczono, a sprawcy postawiono formalne zarzuty.

22:09
03.02.2024

Międzynarodowa Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium odbędzie się bez rządów Rosji i Iranu

Czytaj więcej

Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium. Bez AfD i Rosji
21:41
03.02.2024

Wojska rosyjskie pięciokrotnie zaatakowały rejon Nikopola

W ciągu dnia wojska rosyjskie pięciokrotnie zaatakowały rejon Nikopola obwodu dniepropietrowskiego — poinformował szef Obwodowej Administracji Wojskowej w Dniepropietrowsku Siergiej Łysak.

„Najeźdźcy strzelali z ciężkiej artylerii. W sumie okolica przetrwała pięć ataków w ciągu dnia. Społeczność Nikopola i Myrowków była atakowana. Ludzie przeżyli” – napisał.

Łysak dodał, że zniszczonych zostało ponad 30 domów prywatnych i 9 budynków gospodarczych. Uszkodzone zostały gazociągi i linie energetyczne.

21:11
03.02.2024

Dziennikarze filmujący protest antymobilizacyjny zatrzymani w Moskwie

Według lokalnych doniesień 3 lutego rosyjscy dziennikarze, którzy filmowali protest przeciwko mobilizacji przed Kremlem, zostali zatrzymani przez policję.

20:40
03.02.2024

Borrell: UE może zatwierdzić pomoc wojskową dla Ukrainy w ciągu najbliższych kilku dni

Unia Europejska podtrzymuje zdecydowane stanowisko we wspieraniu Ukrainy w walce o jej wolność i niepodległość i prawdopodobnie w ciągu najbliższych dni będzie mogła utworzyć fundusz pomocowy dla Ukrainy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju —  powiedział Wysoki Przedstawiciel UE Josep Borrell w Brukseli podczas konferencji prasowej po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE.

„Istotna dyskusja na temat pomocy wojskowej dla Ukrainy, naszej jedności, poszukiwania pokojowej przyszłości dla Ukrainy i narodu ukraińskiego. Dużo rozmawialiśmy o sytuacji na polu bitwy, sytuacji zaopatrzenia wojskowego, ukraińskim funduszu pomocowym, który, mam nadzieję, zostaną uzgodnione w ciągu najbliższych dni w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju” – powiedział.

„Nasze stanowisko pozostaje niezachwiane. Ukraina potrzebuje większego i szybszego wsparcia. Wsparcie musi nadejść teraz. A zwycięstwo Ukrainy ma kluczowe znaczenie nie tylko dla Ukrainy, ale dla pokoju i stabilności w Europie” – dodał Josep Borrell.

20:15
03.02.2024

Droga w obwodzie sumskim w pobliżu granicy z Rosją zamknięta dla ludności cywilnej

 Odcinki dróg w pobliżu granicy z Rosją w obwodzie sumskim zostały zamknięte dla pojazdów cywilnych po tym, jak 27 stycznia rosyjska grupa rozpoznawczo-sabotażowa zastrzeliła dwie osoby — poinformowała administracja wojskowa regionu.

19:41
03.02.2024

Fińskie MSZ wzywa UE do przekazania 20 miliardów euro na obronność Ukrainy

Finlandia, jeden z największych darczyńców pomocy wojskowej dla Ukrainy, opowiada się za rozłożeniem tego ciężaru na całą Europę, tak aby alokacja 20 miliardów euro w ramach Europejskiego Funduszu Pokoju mogła być ogromnym osiągnięciem w tym zakresie - oświadczyła minister spraw zagranicznych Finlandii Elina Valtonen w Brukseli.

„Finlandia wzywa do maksymalnej kwoty (pomocy dla Ukrainy – przyp. red.), jaką możemy osiągnąć. Główną ideą jest to, że pomagając Ukrainie, pomagamy sobie: wzmacniamy naszą własną obronę i nasze własne odstraszanie także dla przyszłość. Niezwykle ważne jest, abyśmy zwiększali skalę naszego przemysłu obronnego. A teraz, gdy krótko- i średnioterminowo pomagamy Ukrainie, pomaga nam to w zdobywaniu zamówień także dla naszej własnej sprawy” – powiedziała minister.

19:08
03.02.2024

Haszczyński:  Andrzej Duda jak Gerhard Schröder

Czytaj więcej

Jerzy Haszczyński: Andrzej Duda jak Gerhard Schröder
18:43
03.02.2024

Minister: W ciągu ostatnich 6 miesięcy z odeskich portów wyeksportowano ponad 20 mln ton ładunków

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy z portów w Odessie i okolicach tymczasowym korytarzem przez Morze Czarne wyeksportowano ponad 20 milionów ton ładunków - poinformował minister infrastruktury Oleksandr Kubrakow.

18:14
03.02.2024

Ukraiński wywiad donosi o próbie zamachu na rosyjskiego pilota wojskowego

Oleg Stegaczow, dowódca załogi rosyjskiego bombowca strategicznego Tu-95, został postrzelony w rosyjskim mieście Engels – poinformował 3 lutego ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

17:50
03.02.2024

HBO rozwiązało kontrakt z serbsko-rosyjskim aktorem Milošem Bikoviciem

Czytaj więcej

HBO usuwa prokremlowskiego aktora z obsady „Białego Lotosu”
17:19
03.02.2024

Estonia dostarcza Ukrainie rakiety przeciwpancerne Javelin

Pakiet o wartości 80 milionów euro (86 milionów dolarów) został zatwierdzony w grudniu. Obejmuje również karabiny maszynowe, różne pojazdy i statki oraz sprzęt do nurkowania.

16:40
03.02.2024

Ukraińskie drony zaatakowały rafinerię Łukoilu

Czytaj więcej

Ukraińskie drony zaatakowały rosyjską rafinerię 600 km od granicy
16:01
03.02.2024

Gubernator: Rosyjski atak zniszczył spichlerz w obwodzie połtawskim

Rosyjski atak z 2 lutego uszkodził silos zbożowy w obwodzie połtawskim, niszcząc część przechowywanych w nim zbiorów – poinformował gubernator Filip Pronin.

15:30
03.02.2024

Polska podtrzymuje wsparcie dla wartego 20 miliardów euro funduszu pomocy wojskowej dla Ukrainy

Polska popiera propozycję państw członkowskich UE utworzenia funduszu, który zapewni Ukrainie pomoc wojskową o wartości 20 miliardów euro (21,5 miliarda dolarów) w ciągu najbliższych czterech lat - powiedział dziennikarzom w Brukseli minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski.

14:59
03.02.2024

MSZ Ukrainy składa protest do Nikaragui w związku z delegacją Rosji z okupowanego Krymu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy przesłało notatkę protestacyjną do Nikaragui w odpowiedzi na wizytę rosyjskiej delegacji z okupowanego Krymu — poinformował  rzecznik ministerstwa Ołeh Nikołenko.

14:34
03.02.2024

Chrabota: Czy prezydent podważa zasady polskiej polityki zagranicznej?

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Andrzej Duda ma wątpliwości w sprawie Krymu. Czy podważa zasady polskiej polityki zagranicznej?
14:01
03.02.2024

Pożar rafinerii w Wołgogradzie

W wyniku ataku ukraińskiego drona doszło do eksplozji i pożaru na terenie Rafinerii Wołgogradzkiej Łukoilu. Rafineria musiała częściowo wstrzymać działalność — twierdzą ukraińskie media i nieoficjalne źródła w Rosji.

Według tych drugich, w rejonie rafinerii zestrzelono dwa drony. Gubernator obwodu wołgogradzkiego powiedział, że pożar w spowodowany był szczątkami drona, które spadły na teren fabryki. Nie ma doniesień o ofiarach.

13:30
03.02.2024

Skandal łapówkarski w Ukrainie

Oligarcha wypłacił rekordową łapówkę byłemu już szefowi ukraińskiego fiskusa.

Czytaj więcej

To największa łapówka w historii Ukrainy. Sprawa trafiła do sądu
12:57
03.02.2024

Prezydent tłumaczy swoje słowa w sprawie Krymu

„Moje działania i stanowisko w sprawie rosyjskiej brutalnej agresji na Ukrainę były i są od pierwszego dnia jednoznaczne: Rosja łamie prawo międzynarodowe, jest agresorem i okupantem” — napisał na Twitterze Andrzej Duda, nawiązując do swoich słów z piątkowego wywiadu, w którym został zapytany o szanse Kijowa na odzyskanie okupowanego półwyspu.

Czytaj więcej

„Nie wiem, czy Ukraina odzyska Krym”. Prezydent Andrzej Duda wyjaśnił, co miał na myśli
12:23
03.02.2024

Sikorski: Polska uznaje niepodległość Ukrainy w jej międzynarodowo ustanowionych granicach

Minister spraw zagranicznych na Twitterze nawiązał do wywiadu prezydenta Andrzeja Dudy i jego szeroko komentowanych słów na temat Krymu. „Polska uznaje niepodległość Ukrainy w jej międzynarodowo ustanowionych granicach, które wielokrotnie potwierdziła Federacja Rosyjska: poczynając od traktatu z 19 listopada 1990, poprzez memorandum budapeszteńskie z 5 grudnia 1994 oraz traktat o granicy z 28 stycznia 2003” — napisał szef polskiej dyplomacji.

11:45
03.02.2024

Kanadyjska opozycja naciska na rząd ws. przekazanie Ukrainie rakiet powietrze-ziemia

O sprawie poinformował kanadyjski nadawca publiczny CBC. Według informacji stacji Kanadyjskie Siły Zbrojne mają na stanie 83 303 rakiety CRV7. Pociski te zostały opracowane w latach 80. XX wieku i na początku XXI wieku wycofano je z użytku. Trzy lata temu kanadyjski rząd podpisał kilkuletnią umowę na ich utylizację.

Czytaj więcej

Kanada może przekazać Ukrainie rakiety CRV7. Ma ich ponad 80 tys.
11:12
03.02.2024

Ambasador Ukrainy w Polsce: Deokupacja Krymu to nasze zadanie i obowiązek

Andrzej Duda w piątek udzielił wywiadu „Kanałowi Zero”. W trakcie rozmowy poruszony został temat wojny Rosji z Ukrainą, a prezydent został zapytany, czy jego zdaniem Ukraińcy zdołają odbić okupowany od 2014 roku Półwysep Krymski.

Czytaj więcej

Andrzej Duda: Nie wiem czy Ukraina odzyska Krym, ale wierzę, że odzyska Donieck i Ługańsk. Zareagował ambasador Ukrainy
10:42
03.02.2024

Alarm powietrzny w całej Ukrainie

We wszystkich obwodach Ukrainy ogłoszony został alert powietrzny. Ma to związek ze startem z lotniska w pobliżu Mozdoku w Osetii Północnej na Kaukazie MiG-ów-31, które potencjalnie mogą być uzbrojone w rakiety Kindżał.

alerts.in.ua

10:16
03.02.2024

Rosjanie zbombardowali Kupiańsk. Są zniszczenia

Rano armia rosyjska uderzyła w infrastrukturę cywilną Kupiańska zmodernizowanymi bombami FAB-500 — poinformował na Facebooku Ołeh Syniehubow, szef obwodowej administracji wojskowej w Charkowie. Uszkodzony został dziewięciopiętrowy budynek mieszkalny, prywatne domy, sieć energetyczna i inna cywilna infrastruktura cywilna. Nie ma natomiast doniesień o ofiarach.

09:39
03.02.2024

Rosjanie zaatakowali ukraińską elektrociepłownię

W nocy 3 lutego Rosjanie zaatakowali jedną z elektrociepłowni należących do grupy DTEK — poinformował koncern na Facebooku. W ataku nikt nie ucierpiał, doszło natomiast do „poważnych uszkodzeń sprzętu”. Pracownicy firmy starają się „eliminować konsekwencje ostrzału”. DTEK zapewnia, że „dokłada wszelkich starań, aby utrzymać pracę ukraińskiego systemu energetycznego”.

09:02
03.02.2024

Finlandia wyśle ​​myśliwce i okręt przeciwminowy do udziału w misjach NATO

Finlandia do udziału we wspólnych operacjach NATO wyśle w 2024 roku do ośmiu myśliwców i okręt przeciwminowy - poinformowało w piątek ministerstwo obrony tego kraju. Helsinki dołączyły w zeszłym roku do sojuszu, dokonując historycznego zwrotu w polityce bezpieczeństwa i odpowiadając w ten sposób na inwazję sąsiada, Rosji na Ukrainę.

— Sojusznicy aktywnie uczestniczący w misjach obrony zbiorowej NATO w czasie pokoju wysyłają sygnał jedności i wzmacniają odstraszanie — stwierdził w wydanym w oświadczeniu minister obrony Antti Häkkänen.

08:26
03.02.2024

Ukraińcy zestrzelili w nocy dziewięć rosyjskich dronów

W nocy z 2 na 3 lutego mobilne grupy ogniowe Sił Powietrznych i Sił Obronnych Ukrainy unieszkodliwiły dziewięć rosyjskich dronów — podały w porannym komunikacie Siły Powietrzne. Do rosyjskich ataków doszło w obwodach dniepropietrowskim, odeskim, mikołajowskim i żytomierskim”.

07:52
03.02.2024

Ukraińcy opublikowali nowe dane o rosyjskich stratach

W ciągu ostatniej doby Rosja straciła na wojnie ok. 880 żołnierzy — wynika z najnowszych danych, opublikowanych przez ukraiński Sztab Generalny. W piątek, według statystyk Kijowa, obrońcy Ukrainy mieli też zniszczyć m.in. 10 najeźdźczych czołgów i 26 systemów artylerii.

07:17
03.02.2024

Były prezydent Estonii: Rosjanie niczego się nie uczą

Rosjanie „nie wyciągnęli wniosków z Cudu nad Wisłą w 1920 roku, z wojny fińskiej w 1939 roku - po prostu idą do przodu na rympał” - mówi Toomas Hendrik Ilves, były prezydent Estonii, oceniając w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że Rosjan cechuje „irracjonalne myślenie”.

Czytaj więcej

Polska uratuje Zachód przed Rosją
06:36
02.02.2024

Bułgaria rozpoczęła wysyłkę na Ukrainę obiecanych transporterów 

Bułgaria rozpoczęła transfer na Ukrainę 100 transporterów opancerzonych, o dostawie których zdecydowano pod koniec ubiegłego roku — poinformował w mediach społecznościowych Todor Tagarew, minister obrony Bułgarii. 

06:17
02.02.2024

Nagranie z podsumowaniem piątkowych wydarzeń na froncie

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował w mediach społecznościowych klip z podsumowaniem najważniejszych wydarzeń z 681. dnia wojny

06:00
02.02.2024

Zapis piątkowej relacji

Doniesienia z 709. dnia wojny Rosji z Ukrainą można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 709