04:43
05.02.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 712
00:10
05.02.2024

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:05
05.02.2024

Erdoğan i Putin mają rozmawiać o sprawie ukraińskiego zboża

Podczas wizyty Władimira Putina w Turcji prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan omówi z prezydentem Rosji nowy mechanizm umożliwiający eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne - zapowiedział minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan.

Wizyta Putina w Turcji - jego pierwsza od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę podróż do kraju NATO - ma mieć miejsce 12 lutego.

23:45
04.02.2024

Ostrzał na północy Ukrainy

Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 24 razy ostrzeliwały tereny przygraniczne regionu. Według tego źródła, odnotowano 97 eksplozji. Brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.

23:20
04.02.2024

Zełenski: Potrzebny jest nowy początek

W wywiadzie dla włoskiej stacji RAI prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj potrzebuje zmiany przywództwa, nie tylko wojskowego. - Zdecydowanie potrzebny jest reset, nowy początek - dodał, pytany o pogłoski na temat możliwości zdymisjonowania gen. Wałerija Załużnego ze stanowiska naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy. Zełenski mówił, że ma na myśli "coś poważnego", a nie tylko wymianę jednej osoby.

22:59
04.02.2024

Rosjanie zestrzelili drona

Gubernator obwodu briańskiego Aleksander Bogomaz poinformował, że w niedzielę nad rejonem wygonickim zestrzelony został ukraiński dron. "Nie ma żadnych obrażeń ani uszkodzeń. Na miejscu pracują służby" - napisał Bogomaz w mediach społecznościowych.

22:42
04.02.2024

Rosjanie szykują się do zdobycia Kupiańska? Komentarz Syniehubowa

Szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeh Syniehubow odniósł się w mediach społecznościowych do doniesień "Forbesa" o ofensywie wojsk rosyjskich na kierunku kupiańskim. "Armia rosyjska posuwa się w tym rejonie od lutego 2022 roku. A od czasu kontrofensywy ukraińskich sił zbrojnych okupanci nie porzucili zamiaru odzyskania tych terytoriów, ponieważ jest to dla nich ważny logistycznie obszar" - napisał.

Według Syniehubowa, Rosjanie uderzają codziennie, wykorzystując m.in. pociski rakietowe, drony i artylerię. "Federacja Rosyjska wykorzystuje na Kupiańszczyźnie cały arsenał broni" - dodał szef charkowskiej administracji. Według niego, w tym rejonie od ponad sześciu miesięcy toczą się ciężkie walki.

Wcześniej "Forbes" napisał, że Rosja ma przerzucać w rejon Kupiańska ok. 40 tys. żołnierzy, 500 czołgów, 600 wozów bojowych i setki haubic, szykując się do ofensywy w obwodzie charkowskim i zdobycia Kupiańska.

22:22
04.02.2024

Sankcje UE na Rosję. Nie będzie nowego zakazu importu

W najnowszym, 13. pakiecie sankcji na Rosję Unia Europejska nie wprowadzi żadnych nowych zakazów importów - wynika z informacji agencji Reutera. Nowy pakiet ma zostać niedługo przyjęty - 24 lutego minie kolejna rocznica inwazji Rosji na Ukrainę.

21:58
04.02.2024

Rosyjski dron zestrzelony

Ukraińska straż graniczna poinformowała, że w obwodzie sumskim jej funkcjonariusze z broni strzeleckiej zestrzelili rosyjski bezzałogowiec.

21:43
04.02.2024

Kolejny dron zestrzelony nad Rosją

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że ok. godziny 22:30 czasu moskiewskiego nad terytorium graniczącego z ukraińskimi obwodami czernihowskim i sumskim obwodu briańskiego zestrzelony został dron Sił Zbrojnych Ukrainy. To drugi ukraiński bezzałogowiec, o którego zestrzeleniu donoszą w niedzielę Rosjanie.

21:23
04.02.2024

Budanow o ataku na rosyjski okręt Iwanowiec

Kyryło Budanow, szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR), czyli wywiadu wojskowego, przedstawił szczegóły ataku na rosyjski kuter rakietowy Iwanowiec. Przekazał, że okręt został zatopiony przez ukraińskie drony morskie Magura V5. Według Budanowa, odnotowano sześć trafień w kadłub.

20:59
04.02.2024

Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie 32 uderzenia z powietrza oraz 37 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Nie było ataków rakietowych.

Według tego źródła, w wyniku działań wojsk rosyjskich wśród ludności cywilnej były osoby ranne, odnotowano również zniszczenia i uszkodzenia prywatnych budynków mieszkalnych oraz innej infrastruktury cywilnej.

Dowództwo wojsk ukraińskich ocenia, że "sytuacja operacyjna na wschodzie i południu Ukrainy pozostaje trudna".

20:41
04.02.2024

Działania Sił Powietrznych Ukrainy

W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło pięć uderzeń na obszary koncentracji siły żywej wojsk rosyjskich - podało ukraińskie dowództwo.

20:22
04.02.2024

Walki na Ukrainie

W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że w ciągu ostatniej doby doszło do 59 starć bojowych.

Według ukraińskiego dowództwa, Rosjanie przeprowadzali ostrzał celów w obwodach charkowskim, czernihowskim, sumskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim i chersońskim.

Ukraińcy podali też, że ich wojska utrzymują przyczółki na lewym brzegu Dniepru (obwód chersoński), gdzie w niedzielę Rosjanie "przeprowadzili dwa nieudane ataki".

19:57
04.02.2024

Zełenski: Ukraina chce zwiększyć potencjał obrony powietrznej

W wieczornym wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że dla Rosji Dnieprowszczyzna to jeden z głównych celów ataków. - Pracujemy nad zwiększeniem możliwości zestrzeliwania rakiet i dronów - oświadczył.

19:36
04.02.2024

Ostrzał Nikopola

Szef władz obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak podał w mediach społecznościowych, że w niedzielę Rosjanie dwukrotnie ostrzelali Nikopol, posługując się przy tym ciężką artylerią. Według informacji ukraińskich władz, w wyniku ostrzału jeden budynek gospodarczy został zniszczony, zaś kilkanaście budynków gospodarczych i prywatnych zostało uszkodzonych. Nikt nie zginął.

19:12
04.02.2024

Szkolenie dla ukraińskich ratowników z psami

Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) poinformowała, że we Francji zakończyło się trzytygodniowe szkolenie dla pracujących z psami specjalistów DSNS. Ukraińskim ratownikom przekazano pięć psów, specjalistyczny samochód z przyczepą oraz drobny sprzęt.

18:44
04.02.2024

Dron zestrzelony nad obwodem biełgorodzkim.

Ok. godz. 18:30 czasu lokalnego obrona powietrzna zestrzeliła ukraiński dron nad obwodem biełgorodzkim - podało Ministerstwo Obrony Rosji.

18:25
04.02.2024

Ostrzał w obwodzie charkowskim

Wojska rosyjskie za pomocą artylerii ostrzelały Wołczańsk w obwodzie charkowskim - podała obwodowa administracja zaznaczając, że uszkodzonych zostało kilka budynków, nie było ofiar w ludziach.

18:02
04.02.2024

Zełenski odznaczył pilotów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że spotkał się z przedstawicielami Dowództwa Powietrznego "Wschód". Na spotkaniu omówiono sprawę obrony miast i wsi oraz infrastruktury krytycznej, a także zakup i wykorzystywanie zachodnich systemów obrony powietrznej. Zełenski odznaczył też pilotów wojskowych.

17:55
04.02.2024

Rosjanin pobił kosmiczny rekord

59-letni Oleg Kononenko ustanowił w niedzielę rekord świata całkowitego czasu spędzonego w przestrzeni kosmicznej. Pokonał swojego rodaka Giennadija Padałkę, który spędził na orbicie ponad 878 dni.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to jeden z nielicznych projektów międzynarodowych, przy którym Stany Zjednoczone i Rosja nadal ściśle współpracują. W grudniu Roskosmos poinformował, że program lotów z NASA na ISS został przedłużony do 2025 roku.

Czytaj więcej

Rosjanin pobił rekord przebywania w kosmosie
17:17
04.02.2024

Papież Franciszek: Pokój jest odpowiedzialnością całej rodziny ludzkiej

"Zachęcam do modlitwy o pokój, którego bardzo pragnie świat i który dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek jest wystawiony na ryzyko w wielu miejscach. Nie jest on odpowiedzialnością nielicznych, ale całej rodziny ludzkiej” - powiedział papież podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański. "Módlmy się dalej za ludność, która cierpi z powodu wojny, szczególnie na Ukrainie, w Palestynie, Izraelu” - dodał.

16:38
04.02.2024

Na froncie w Ukrainie zginął Aleksander Biłokon

Aleksander Biłokon był mistrzem świata i Europy w trójboju siłowym, rekordzistą ukraińskiej księgi rekordów. Sportowiec został zmobilizowany w marcu 2023 r.

16:09
04.02.2024

Alarm w obwodzie biełgorodzkim

W graniczącym z Ukrainą obwodzie biełgorodzkim ogłoszono na kilka minut alarm z powodu zagrożenia atakiem rakietowym - podał gubernator Wiaczesław Gładkow.

15:40
04.02.2024

Zełenski: Ukraina musi odzyskać Melitopol

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił podczas roboczej wizyty w obwodzie zaporoskim, iż ważne jest, by liderzy lokalnych władz "pracowali w terenie" oraz dobrze rozumieli specyfikę obwodu.

- Należy zrobić wszystko, żeby Ukraina wróciła do swojego Melitopola. Ukraina dzisiaj o to walczy. Na pewno tak się stanie - powiedział, zwracając się do nowego szefa władz obwodu zaporoskiego Iwana Fedorowa, byłego mera Melitopola. Od niemal dwóch lat - od marca 2022 r. - Melitopol znajduje się pod rosyjską kontrolą.

15:17
04.02.2024

Rosyjskie władze zarzucają Ukrainie zabicie 28 cywilów w Lisiczańsku

28 osób, w tym jedno dziecko, zginęło w budynku w Lisiczańsku w okupowanym przez wojska rosyjskie obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - podały zainstalowane przez Moskwę lokalne władze. Według tego źródła, budynek, w którym mieściła się piekarnia, zawalił się po tym, jak został ostrzelany przez Siły Zbrojne Ukrainy. Szef tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej Leonid Pasiecznik przekazał, że spod gruzów uratowano 10 osób. Akcja poszukiwawczo-ratownicza została zakończona.

Ministerstwo Obrony Ukrainy nie skomentowało doniesień o ukraińskim ataku na Lisiczańsk, miasto, które zostało zajęte przez wojska rosyjskie w lipcu 2022 r.

14:43
04.02.2024

Zełenski mianował Iwana Fedorowa szefem Zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret ws. mianowana mera Melitopola Iwana Fedorowa szefem obwodu zaporoskiego.

14:04
04.02.2024

Zełenski odwiedził żołnierzy na froncie

Prezydent spotkał się z żołnierzami w pobliżu wsi Robotyne.

13:16
04.02.2024

Rosyjski biznes kwitnie w Serbii

Rosjanie zakładają firmy w Serbii, ale nie wszyscy są z tego zadowoleni.

Czytaj więcej

Rosyjska przedsiębiorczość rozkwita w Serbii. Nie wszystkim się to podoba
13:02
04.02.2024

Rosjanie ostrzelali Torećk. Jedna osoba nie żyje

Rosyjskie wojska ostrzelały miasto Torećk w pobliżu Doniecka. Lokalne władze poinformowały, że jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne. 

12:01
04.02.2024

Armia Ukrainy pokazuje, jak chroni przestrzeń powietrzną

12:00
04.02.2024

Uchodźcy z Ukrainy nie pomogli niemieckiemu biznesowi

Pracodawcy liczyli, że Ukraińcy zasilą kulejący niemiecki rynek pracy.

Czytaj więcej

Niemcy chcieli by uchodźcy z Ukrainy zasilili rynek pracy. Dlaczego się nie udało
11:48
04.02.2024

Brytyjski wywiad: Mniej niż tysiąc wagnerowców na Białorusi

Brytyjski wywiad uważa, że na Białorusi pozostało mniej niż tysiąc rosyjskich najemników z Grupy Wagnera. 

Wywiad uważa, że jest mało prawdopodobne, aby Aleksander Łukaszenka wykorzystał najemników z Grupy Wagnera poza ich obecnymi kompetencjami. Są zaangażowani w szkolenie białoruskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, ale jest mało prawdopodobne, aby byli bezpośrednio zaangażowani w utrzymanie bezpieczeństwa wewnętrznego lub granicznego na Białorusi.

10:58
04.02.2024

Ukraińskie wojsko powstrzymało rosyjską grupę dywersyjną w obwodzie sumskim 

W obwodzie sumskim żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej broniący Północnej Strefy Operacyjnej zapobiegli próbie przekroczenia granicy przez rosyjską dywersyjną grupę zwiadowczą. 

10:27
04.02.2024

ISW: Ukraińskie Siły Zbrojne posuwają się na południowy zachód od Bachmutu

Ukraińskie wojska poczyniły ostatnio niewielkie postępy na południowy zachód od Bachmutu w obwodzie donieckim — wynika z raportu Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

09:44
04.02.2024

Ukraińskie Siły Zbrojne odparły 30 wrogich ataków w rejonie Awdijiwki

Rosjanie nadal próbują okrążyć Awdijiwkę. W ciągu ostatniej doby ukraińscy obrońcy w rejonie miasta odparli największą liczbę ataków wroga — 30. W sumie doszło do 66 starć.

09:12
04.02.2024

Rosyjskie straty na Ukrainie. Raport Sztabu Generalnego Ukrainy

Rosja straciła 388 750 żołnierzy na Ukrainie od rozpoczęcia inwazji (24 lutego 2022 r.)- podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W ciągu doby liczba ofiar po stronie rosyjskiej wzrosła o 810.

Według raportu Rosja straciła również 6 343 czołgi, 11 818 opancerzonych wozów bojowych, 12 393 pojazdy i zbiorniki paliwa, 9 331 systemów artyleryjskich, 979 systemów rakietowych wielokrotnego startu, 663 systemy obrony powietrznej, 332 samoloty, 324 śmigłowce, 7 173 drony, 24 statki i łodzie oraz jeden okręt podwodny.

08:54
04.02.2024

Kiedy skończy się wojna w Ukrainie

Think-thank prognozuje datę i konsekwencje gospodarcze dla Rosji.

Czytaj więcej

Kraj w recesji, a wojna skończy się w tym roku? Oto co think-tank wróży Rosji
08:14
04.02.2024

ISW: Kreml zwiększa wsparcie dla Iranu

Instytut Studiów nad Wojną (ISW) przeanalizował oświadczenia Rosji popierające Iran po amerykańskich atakach na proirańskich bojowników.

Z raportu wynika, że Moskwa zwiększyła swoje wsparcie dla Iranu, gdy Stany Zjednoczone rozpoczęły ataki, aby uniemożliwić wspieranym przez Iran bojownikom w Iraku, Syrii i Jemenie atakowanie amerykańskich baz.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło przeprowadzone w piątek amerykańskie ataki odwetowe na wspierane przez Iran siły w Iraku, Syrii i Jemenie.

07:42
04.02.2024

Korea Południowa ostrzega Rosję przed współpracą wojskową z Koreą Północną

Korea Południowa wydała surowe ostrzeżenie dla Rosji w związku z rosnącą współpracą wojskową Rosji z Koreą Północnąi wezwała Moskwę do odpowiedzialnego zachowania w stosunkach z Pjongjangiem.

Ostrzeżenie zostało wyrażone przez wiceministra spraw zagranicznych Korei Południowej Jeong Byung-wona do jego rosyjskiego odpowiednika Andrieja Rudenki podczas ich piątkowego spotkania w Seulu.

07:41
04.02.2024

Izba Reprezentantów będzie głosować ws. pomocy dla Izraela. Nie zapadnie decyzja ws. Ukrainy

Biały Dom skrytykował plan Izby Reprezentantów. 

Czytaj więcej

Izba Reprezentantów zagłosuje nad pomocą dla Izraela. Głosowania ws. Ukrainy nie ma w planach
06:52
04.02.2024

Japonia przyjmie ponad 200 firm na konferencji promującej odbudowę gospodarczą Ukrainy 

Firmy z Japonii i Ukrainy wezmą udział w japońsko-ukraińskiej konferencji poświęconej odbudowie gospodarczej, która odbędzie się w Tokio jeszcze w tym miesiącu — poinformowały japońskie media.

Zbliżająca się konferencja, która odbędzie się 19 lutego, ma na celu ułatwienie współpracy publiczno-prywatnej w dziedzinie energii, rolnictwa i infrastruktury.

06:49
04.02.2024

Niemcy i Francja mają w ciągu kilku tygodni podpisać umowy bezpieczeństwa z Ukrainą 

Francja ma podpisać umowy o bezpieczeństwie z Ukrainą w nadchodzących tygodniach — poinformowała Kancelaria Prezydenta Ukrainy. Umowa z Niemcami jest również „w dużej mierze ukończona” — przekazała wicepremier Olha Stefaniszyna w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

G7 i kilku innych partnerów zobowiązało się do zapewnienia Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa w ramach umów dwustronnych. Wielka Brytania jako pierwsza sfinalizowała taką umowę podczas wizyty premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka w Kijowie 12 stycznia.

06:48
04.02.2024

Podsumowanie sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 710