Izba Reprezentantów zagłosuje nad pomocą dla Izraela. Głosowania ws. Ukrainy nie ma w planach

Biały Dom wydał oświadczenie potępiając planowane przez Republikanów głosowanie w Izbie Reprezentantów w przyszłym tygodniu w celu poparcia samodzielnego pakietu finansowania Izraela o wartości 17,6 miliarda dolarów, który wyklucza dodatkową pomoc dla Ukrainy. Określono takie działanie "cynicznym manewrem politycznym".

Publikacja: 04.02.2024 07:40

Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson i prezydent Joe Biden

Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson i prezydent Joe Biden

Foto: AFP

"Zdecydowanie sprzeciwiamy się tej zagrywce, która nie robi nic, aby zabezpieczyć granicę, nie pomaga narodowi ukraińskiemu bronić się przed agresją (prezydenta Rosji Władimira) Putina i odmawia pomocy humanitarnej palestyńskim cywilom" - czytamy w oświadczeniu sekretarz prasowej Białego Domu Karine Jean-Pierre.

W liście napisanym do Kongresu 3 lutego, przewodniczący Izby Reprezentantów Mike Johnson ujawnił plany przeprowadzenia w przyszłym tygodniu głosowania nad samodzielnym pakietem pomocy dla Izraela o wartości 17,6 miliarda dolarów, z wyłączeniem proponowanych 61 miliardów dolarów na finansowanie wojskowe dla Ukrainy.

Nowo zaproponowane głosowanie skomplikowałoby trwające działania przywódców Senatu w celu uzyskania poparcia dla szerszego połączonego pakietu pomocy dla Ukrainy i Izraela.

Czytaj więcej

„Nie wiem, czy Ukraina odzyska Krym”. Prezydent Andrzej Duda wyjaśnił, co miał na myśli

Republikanie w Izbie Reprezentantów domagali się jeszcze surowszych ograniczeń w udzielaniu Ukrainie pomocy

Po miesiącach sporów negocjatorzy z Senatu osiągnęli porozumienie w sprawie połączonej ustawy o pomocy dla Izraela i Ukrainy, powiązanej z ustępstwami Demokratów w zakresie reform granic wewnętrznych. Senat ma głosować nad porozumieniem w przyszłym tygodniu.

w sobotę Johnson skrytykował senatorów za wykluczenie Izby z dwupartyjnych rozmów dotyczących połączonej ustawy, która łączyła bezpieczeństwo granic krajowych z finansowaniem Ukrainy i Izraela.

Czytaj więcej

Kanada może przekazać Ukrainie rakiety CRV7. Ma ich ponad 80 tys.

"Przywódcy Senatu zdają sobie sprawę, że nie włączając Izby do negocjacji, wyeliminowali możliwość szybkiego rozpatrzenia jakiejkolwiek ustawy" - napisał Johnson w swoim liście. "Jak konsekwentnie powtarzałem przez ostatnie trzy miesiące, Izba będzie musiała pracować nad tymi kwestiami, a nasze priorytety będą musiały zostać uwzględnione".

W odpowiedzi Biały Dom zasugerował, że "Republikanie z Izby Reprezentantów powinni zamiast tego pracować w sposób dwupartyjny, tak jak robią to administracja i Senat.

Polityka
Rosja: Zmiana na czele Sądu Najwyższego, pierwsza od 1991 r. Szefową koleżanka Putina
Polityka
Francja zaprasza na rocznicę D-Day Rosję – ale nie Władimira Putina
Polityka
Oddala się widmo wielkiej wojny. Izrael nie pójdzie za daleko
Polityka
Gruzja – w stronę Putina czy Europy? Walka o niezależność organizacji pozarządowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Jędrzej Bielecki: Ameryka jednak uratuje Ukrainę, Republikanie nie chcą być odpowiedzialni za zwycięstwo Putina