Rosjanin pobił rekord przebywania w kosmosie

Ponad 878 dni przebywał w przestrzeni kosmicznej rosyjski kosmonauta Oleg Kononenko.

Publikacja: 04.02.2024 17:54

Oleg Kononenko

Oleg Kononenko

Foto: PAP/EPA

Rosyjski kosmonauta Oleg Kononenko ustanowił w niedzielę rekord świata całkowitego czasu spędzonego w przestrzeni kosmicznej. Pokonał swojego rodaka Giennadija Padałkę, który spędził na orbicie ponad 878 dni, podała rosyjska korporacja kosmiczna.

Oleg Kononenko pobił rekord świata

Roskosmos poinformował, że Kononenko pobił rekord o godzinie 08:30 czasu GMT. Oczekuje się, że 5 czerwca Kononenko spędzi w przestrzeni kosmicznej łącznie 1000 dni, a do końca września - 1110 dni.

Czytaj więcej

Rosyjski kosmonauta bije rekord świata

„Latam w kosmos, żeby robić to, co lubię, a nie po to, żeby ustanawiać rekordy” – powiedział Kononenko agencji TASS w wywiadzie udzielonym z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która krąży w odległości około 423 km od Ziemi.

„Jestem dumny ze wszystkich moich osiągnięć, ale bardziej dumny jestem z tego, że rekord całkowitego czasu pobytu człowieka w kosmosie nadal należy do rosyjskiego kosmonauty”.

Kononenko wyprzedził Padałkę, który spędził w kosmosie w sumie 878 dni, 11 godzin, 29 minut i 48 sekund.

Rosyjski kosmonauta opowiada o życiu w kosmosie

59-letni Oleg Kononenko powiedział, że dopiero po powrocie na ziemię zdał sobie sprawę, jak wiele z życia stracił. „Dopiero po powrocie do domu uświadamiam sobie, że przez setki dni pod moją nieobecność moje dzieci dorastały bez taty. Tego czasu nikt mi nie odda”.

Czytaj więcej

Bunt rosyjskich kosmonautów

Powiedział też, że kosmonauci mogą obecnie korzystać z rozmów wideo i wiadomości, aby utrzymywać kontakt z krewnymi, ale przygotowania do każdego nowego lotu kosmicznego stają się coraz trudniejsze ze względu na postęp technologiczny. „Zawód kosmonauty staje się coraz bardziej skomplikowany. Systemy stają się coraz bardziej skomplikowane, a przygotowania nie stały się łatwiejsze” – dodał.

Kononenko marzył o locie w kosmos już jako dziecko i zapisał się do instytutu inżynieryjnego, a następnie przeszedł szkolenie, by zostać kosmonautą. Jego pierwszy lot kosmiczny odbył się w 2008 roku. W obecną podróż na ISS wystartował w ubiegłym roku na pokładzie Sojuza MS-24.

ISS to jeden z nielicznych projektów międzynarodowych, przy którym Stany Zjednoczone i Rosja nadal ściśle współpracują. W grudniu Roskosmos poinformował, że program lotów z NASA na ISS został przedłużony do 2025 roku.

Kosmos
NASA szuka sposobu na sprowadzanie próbek z Marsa. Tanio i szybko
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kosmos
Odszedł Peter Higgs, odkrywca boskiej cząstki
Kosmos
Badania neutrin pomogą rozwiązać zagadkę powstania wszechświata
Kosmos
Księżyc będzie miał własną strefę czasową? Biały Dom nakazał ustalenie standardu
Kosmos
Astronomowie odkryli tajemnice galaktyki z początku istnienia wszechświata