Najnowsze odkrycie jest efektem pracy zespołu astronomów z włoskiego Narodowego Instytutu Astrofizyki (Istituto Nazionale di Astrofisica, INAF). Galaktykę „kopalną” odkryto dzięki możliwościom obrazowania o wysokiej rozdzielczości Wielkiego Teleskopu Lornetkowego (Large Binocular Telescope, LBT), zlokalizowanego na górze Mount Graham w Arizonie. Wyniki badania ukazały się w lipcowym wydaniu magazynu „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”.
Odkryto galaktykę „zamrożoną w czasie”?
Kosmiczne odkrycia nieustannie zaskakują, budząc kolejne pytania dotyczące przeszłości wszechświata. Dzięki rosnącym możliwościom technologicznym współczesnych teleskopów na celowniku astronomów znalazł się ostatnio wyjątkowo intrygujący obiekt.
Czytaj więcej
Teleskop badawczy ATLAS wykrył obiekt międzygwiezdny, który wleciał do naszego Układu Słonecznego...
Galaktyka KiDS J0842+0059 została odkryta po raz pierwszy w 2018 r. Obserwacji dokonano za pomocą chilijskiego VLT Survey Telescope (VST). Pierwsze uzyskane dane o obiekcie sugerowały, że w galaktyce znajdują się bardzo stare gwiazdy. Nie udało się jednak potwierdzić, że obiekt jest tzw. kosmicznym reliktem. Jak wyjaśniają autorzy badania: „Relikty to masywne, zwarte i uśpione galaktyki, które zgromadziły większość swoich gwiazd we wczesnym wszechświecie i przetrwały nietknięte do dziś, całkowicie unikając późniejszego wzrostu rozmiarów spowodowanego fuzjami i interakcjami”.
Nowych informacji o obiekcie dostarczyły najnowsze zdjęcia, wykonane przez Wielki Teleskop Lornetkowy z Arizony.