04:40
06.02.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 713
00:12
06.02.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:54
06.02.2024

Premier Francji ogłasza gotowość dostarczenia Ukrainie rakiet SCALP

Premier Francji Gabriel Attal ogłosił, że Francja jest gotowa dostarczyć Ukrainie najnowszą broń, taką jak rakiety SCALP i bomby nowej generacji.

Gotowość ta postrzegana jest jako wzrost nie tylko finansowy, ale także jakościowy w kwestii broni niezbędnej do skutecznej ochrony sił ukraińskich.

23:26
05.02.2024

Szef ukraińskiego wywiadu wzywa Kanadę do wysłania na Ukrainę rakiet CRV7

Szef wywiadu obrony Ukrainy Kyryło Budanow wezwał Kanadę do przekazania Ukrainie ponad 80 000 wycofanych ze służby rakiet CRV7, które mają zostać unieszkodliwione.

Budanow powiedział, że CRV7 zostaną użyte w ukraińskich helikopterach szturmowych i wyrzutniach naziemnych do niszczenia rosyjskich czołgów i artylerii.

Kanadyjscy urzędnicy oświadczyli, że rozważają tę prośbę, ale ostrzegli, że CRV7 są już przestarzałe i mogą być niebezpieczne w użyciu i transporcie.

Eksperci zauważyli, że skoro CRV7 wykorzystują paliwo stałe, mogą być bezpieczne, pod warunkiem, że będą właściwie przechowywane i nie będą narażone na wilgoć ani zanieczyszczenia.

22:55
05.02.2024

Borrell odwiedzi Kijów po wizycie w Warszawie

Wysoki Przedstawiciel UE Josep Borrell, który 5 lutego złożył wizytę w Polsce, potwierdził, że udaje się do Kijowa.

Poinformował o tym w Warszawie podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim

Borrell powiedział, że w drodze na Ukrainę zdecydował się zatrzymać w Warszawie, aby skonsultować się „z polskimi przyjaciółmi”, aby lepiej zrozumieć sytuację Ukrainy i sposób, w jaki UE powinna kontynuować dalsze wsparcie”.

22:21
05.02.2024

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wzywa Ukraińców z terenów okupowanych, by nie pomagali w organizacji wyborów

Rosjanie próbują legitymizować pseudowybory na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wzywa Ukraińców pozostających na terytoriach okupowanych do powstrzymania się od współpracy z okupantem” – podkreśliło MSW.

21:56
05.02.2024

Norweski minister obrony: Musimy być gotowi na możliwy konflikt z Rosją

Bjørn Arild Gram, minister obrony Norwegii, nalegał, aby kraj był gotowy na możliwy konflikt nawet po zakończeniu wojny Rosji na pełną skalę z Ukrainą.

Gram podkreślił, że w Rosji zniszczono kiełki demokracji i „nic nie wskazuje na to, że Rosja stanie się taka jak my”.

- Tych nielicznych Rosjan, którzy próbują protestować, wrzuca się za kraty lub wysyła na wojnę. Tam wykorzystuje się ich jako mięso armatnie. Nie ma tam opozycji, nie ma wolności mediów, nie ma społeczeństwa obywatelskiego, któremu pozwolono by na przynajmniej w jakiś sposób przeciwstawcie się reżimowi, który staje się coraz bardziej autorytarny - mówił Gram podczas wykładu na Zgromadzeniu Towarzystwa Wojskowego w Oslo.

Ostrzegł,  że Rosja może dokonać przeglądu swoich planów i miejsca rozmieszczenia swoich sił w odpowiedzi na członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO.

21:22
05.02.2024

Ukraina i Holandia prowadzą kolejną rundę rozmów w sprawie gwarancji bezpieczeństwa

5 lutego w Kijowie przedstawiciele Ukrainy i Holandii odbyli trzecią rundę rozmów na temat dwustronnych zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa.

Podczas rozmów Ukraina i Holandia „dokładnie omówiły poprawiony projekt odpowiedniego porozumienia w sprawie bezpieczeństwa i uzgodniły stanowiska co do niektórych elementów dokumentu” – czytamy w oświadczeniu.

Przedstawiciele „odnotowali także poczyniony postęp i uzgodnili harmonogram dalszych działań mających na celu sfinalizowanie dwustronnego porozumienia”.

20:53
05.02.2024

Rosyjska FSB twierdzi, że zapobiegła zamachowi 

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) twierdzi, że zapobiegła atakowi terrorystycznemu na jednego z tzw. rosyjskich przywódców na okupowanym Krymie.

Oskarżonych jest trzech mężczyzn, którzy rzekomo planowali wysadzenie auta, którym poruszał się urzędnik. Nie jest jasne, kto z krymskich „władz” był celem.

20:22
05.02.2024

Gruzja skonfiskowała materiały wybuchowe przewożone z Ukrainy do Rosji

W oświadczeniu podano, że 19 stycznia z ukraińskiej Odessy przez Rumunię, Bułgarię i Turcję do Gruzji przewieziono sześć jednostek ładunków wybuchowych.

Był to wojskowy C4, „który można aktywować za pomocą detonatora elektrycznego i specjalnego timera”. Władze gruzińskie podały, że w tranzycie uczestniczyło co najmniej 12 osób, jedną z paczek odnaleziono w Tbilisi, a drugą odkryto, gdy przemytnicy próbowali przedostać się do Rosji.

„W wyniku czynności operacyjnych i dochodzeniowo-śledczych prowadzonych przez służbę bezpieczeństwa państwa ustalono, że w przewożeniu wymienionych urządzeń wybuchowych do Gruzji brało udział siedem osób z Gruzji, trzy osoby z Ukrainy i dwie osoby z Armenii" – poinformowała służba bezpieczeństwa.

19:48
05.02.2024

Żadnych nowych zakazów importu w kolejnym pakiecie unijnych sankcji na Rosję

Komisja Europejska nie doda żadnych nowych zakazów importu do swojego kolejnego pakietu sankcji nałożonych na Rosję, oświadczyli unijni dyplomaci.

Komisja i państwa członkowskie UE chcą szybko przyjąć nowy zestaw środków w związku z drugą rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę.

Jednak choć ze strony niektórych krajów UE nawoływano do wprowadzenia zakazu większego rosyjskiego eksportu, takiego jak aluminium, Komisja zaproponuje pakiet, który, jak ma nadzieję, wywoła minimalną debatę wśród państw członkowskich, w związku z czym zostanie szybko przyjęty.

19:20
05.02.2024

Pracownik bułgarskiego MSW został zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji.

W Bułgarii w poniedziałek zatrzymano pracownika komórki MSW ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej, podejrzanego o przekazywanie tajnych informacji rosyjskiemu szpiegowi.

Jak donosi prasa bułgarska, pracownik Generalnej Dyrekcji ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej, którego nazwisko nie zostało podane do wiadomości publicznej, został oskarżony o przekazywanie informacji o śledztwach swojego wydziału, w tym związanych z obejściem sankcji nałożonych na Rosję, pracownikowi Ambasady Rosyjskiej.

Pracownik ambasady został wcześniej wydalony z Bułgarii.

18:49
05.02.2024

Dochody Kremla z ropy gwałtownie się skurczyły

Dochody Kremla z eksportu ropy i gazu były w styczniu aż o 122,2 mld rubli (1,35 mld dol.) niższe od planowanych. To nie koniec kłopotów. Na rosyjskim rynku zaczyna brakować paliw, bo sankcje i ukraińskie drony zatrzymują pracę rafinerii.

Czytaj więcej

Gwałtowny spadek eksportu rosyjskiej ropy. Sankcje zatrzymują rafinerię Łukoilu
18:23
05.02.2024

Fundacja Favbet przekazała armii 270 samochodów

Armia ukraińska otrzymała już 270 samochodów przy wsparciu Fundacji Favbet

Fundacja przekazała m.in. SUV-a Nissana Navarę i minibusa Volkswagen Transporter T5 żołnierzom broniącym kraju w ramach 3. Brygady Szturmowej.

17:53
05.02.2024

Łukaszenko podpisał dekret ws. użycia broni wobec obywateli

W dekrecie zaznacza się, że jeżeli broń zostanie użyta, „żołnierz ma obowiązek udzielić pomocy rannym”.

Czytaj więcej

Łukaszenko dekretem zezwala wojsku strzelać do cywilów
17:20
05.02.2024

Cameron: Czas działa na naszą korzyść, a nie Putina

- Musimy przestać mówić o impasie i tym, że czas nie działa na korzyść Ukrainy – stwierdził brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron.

Dodał, że gospodarka Wielkiej Brytanii jest 25 razy większa niż rosyjska. - Jesteśmy więcej niż zdolni do zademonstrowania, że ​​czas działa na naszą korzyść, a nie Putina — stwierdził.

17:00
05.02.2024

Sunak: Wojna jest „strategiczną porażką” Putina

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak powiedział w programie TV Piers Morgan Uncensored, że działania Władimira Putina na Ukrainie stanowią „strategiczną porażkę”, ponieważ zapewnił światu „znacznie silniejszą pozycję”, aby przeciwstawić się jego „agresji”.

Premier Wielkiej Brytanii powiedział, że inwazja „zjednoczyła wszystkich, zwiększyła kwoty, które wszyscy wydajemy na obronę” i umożliwiła dołączenie nowych członków do NATO.

Zapytany, czy Wielka Brytania jest w stanie odpowiednio się obronić, gdyby Rosja chciała zaatakować ten kraj, Sunak odpowiedział: - Tak, a moim pierwszym zadaniem jest zapewnienie wszystkim bezpieczeństwa. Niestety świat staje się coraz mniej bezpieczny, co widać wyraźnie po sytuacji w Rosji i na Ukrainie.

16:32
05.02.2024

Dzianis Procharau, dowódca Pułku Kalinowskiego: O wolność trzeba się bić

Kontrofensywa nie powiodła się m.in. dlatego, że nie dostaliśmy np. samolotów F-16 i innej najnowocześniejszej broni — mówi Dzianis Procharau, dowódca Pułku Kalinowskiego w rozmowie z „Rzeczpospolitą".

Czytaj więcej

Dowódca Pułku Kalinowskiego: O wolność trzeba się bić
16:07
05.02.2024

Mer Kijowa popiera szefa armii 

Kijowa Witalij Kliczko wystąpił w obronie szefa ukraińskiej armii, generała Wałerija Załużnego po tym, jak Wołodymyr Zełenski oświadczył, że rozważa jego zwolnienie

Kliczko powiedział, że „ma nadzieję, że rząd rozumie powagę kroków, jakie podejmuje”, podejmując decyzję o dymisji generała.

Kliczko napisał w Telegramie, że pod wieloma względami „dzięki  Załużnemu Ukraińcy naprawdę uwierzyli w nasze siły zbrojne”.

„Dziś nadszedł moment, w którym polityka może zwyciężyć nad zdrowym rozsądkiem i interesami państwa” – napisał. „Mam nadzieję, że rząd rozumie powagę tej sytuacji".

15:42
05.02.2024

F-16 nie dotrą na Ukrainę przez Mołdawię

Informacje, że prezydent Mołdawii, Maja Sandu, zgodziła się na przerzut F-16 dla Ukrainy przez terytorium jej neutralnego kraju, zdementowało Ministerstwo Obrony Mołdawii.

15:26
05.02.2024

Ambasador USA wraz m.in. z ambasadorem Polski przybył do parlamentu Węgier

Nadzwyczajne posiedzenie węgierskiego parlamentu zostało zwołane przez opozycję, która chciałaby jak najszybszego głosowania nad ratyfikacją decyzji o rozszerzeniu NATO o Szwecję. Na nadzwyczajnym posiedzeniu parlamentu Węgier nie pojawili się jednak parlamentarzyści rządzącego Fideszu, przez co głosowanie nad ratyfikacją decyzji o rozszerzeniu NATO było niemożliwe.

Czytaj więcej

Rośnie presja na Viktora Orbána. Ambasadorowie USA i Polski w parlamencie
15:14
05.02.2024

Na granicy Gruzji z Turcją skonfiskowano 14 kg materiałów wybuchowych

Materiały wybuchowe miały — jak podają gruzińskie służby — trafić na Ukrainę.

14:59
05.02.2024

Ukraińscy partyzanci odkryli rosyjskie myśliwce na Krymie

Na lotnisku w pobliżu Nowofedoriwki ukraińscy partyzanci odkryli około 10 rosyjskich myśliwców Su-30. Okupowana przez Rosjan baza ma być także dobrze strzeżona przez systemy obrony powietrznej.

Czytaj więcej

Rosjanie ukrywają eskadrę Su-30 na Krymie. Myśliwce odkryli Ukraińcy
14:53
05.02.2024

Na Morze Czarne wypłynął rosyjski okręt podwodny, który może być uzbrojony w pociski Kalibr

Informacje takie przekazuje Dowództwo Operacyjne „Południe” Sił Zbrojnych Ukrainy.

14:50
05.02.2024

Holandia przekaże sześć dodatkowych myśliwców F-16 Ukrainie

Minister obrony Holandii, Kajsa Ollongren poinformowała, że Holandia przekaże Ukrainie dodatkowe sześć myśliwców F-16 - łączna liczba myśliwców F-16, jakie Holandia przekaże Ukrainie, wzrośnie ty samym do 24.

14:45
05.02.2024

Wejście w życie umowy wynegocjowanej między administracją Bidena a Senatem pozwoliłoby na odblokowanie pomocy dla Ukrainy

Porozumienie o łącznej wartości niemal 120 miliardów dolarów zakłada także 14 miliardów dolarów na wsparcie Izraela oraz 10 miliardów dolarów wsparcia humanitarnego w różnych miejscach świata objętych konfliktami.

Czytaj więcej

Joe Biden idzie w ślady Donalda Trumpa w sprawie granicy USA z Meksykiem
14:27
05.02.2024

Ukraińcy zniszczyli stanowisko obserwacyjne Rosjan na lewym brzegu Dniepru

Informacje takie przekazuje Dowództwo Operacyjne „Południe”. W ciągu doby Rosjanie, szturmując ukraińskie pozycje, mieli stracić ok. 30 żołnierzy.

13:46
05.02.2024

Węgry opóźniają wstąpienie Szwecji do NATO

Węgierska partia rządząca nie weźmie udziału w nadzwyczajnym posiedzeniu parlamentu, zwołanym przez opozycję. Parlamentarzyści mieli w poniedziałek zająć się ratyfikacją wstąpienia Szwecji do NATO. Partia Viktor Orbán oświadczyła, że zanim parlament podejmie decyzję o poparciu szwedzkich starań, premier tego kraju musi przyjechać do Budapesztu. Węgry są jedynym krajem należącym do Paktu Północnoatlantyckiego, który dotychczas nie podjął decyzji w sprawie rozszerzenia organizacji o Szwecję.

Czytaj więcej

Szwecja członkiem NATO? Partia Viktora Orbána stawia warunek
13:18
05.02.2024

Dwaj portugalscy ministrowie z wizytą w Kijowie

Do Kijowa przybył szef MSZ Portugalii, João Cravinho oraz minister edukacji João Costa.

12:56
05.02.2024

Trzy ofiary śmiertelne ostrzału Chersonia przez Rosjan

Informację taką podał szef chersońskiej administracji miejskiej, Roman Mroczko. Mroczko zamieścił też nagranie ilustrujące skutki ostrzału.

12:47
05.02.2024

W ubiegłym tygodniu Ukraina była ostrzeliwana przez Rosjan ponad 1500 razy

Liczba ataków w ubiegłym tygodniu była o niemal 25 proc. większa niż w poprzednich tygodniach — podaje szef MSW Ukrainy, Ihor Kłymenko. Z jego danych wynika, że w ciągu tygodnia ostrzelanych zostało 570 miejscowości, większość w obwodzie zaporoskim.

12:19
05.02.2024

Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy: Spodziewamy się dostaw F-16 i pocisków o zasięgu 300-500 km

Gen. Serhij Najew mówił, że w „dalszych pakietach pomocy wojskowej Ukraina spodziewa się samolotów F-16 i pocisków o zasięgu 300-500 km, które pozwolą Siłom Obronnym osiągnąć jeszcze większe sukcesy na polu walki i wyzwoleniu naszego terytorium z rąk wroga”. 

11:55
05.02.2024

Dowódca wojsk lądowych Ukrainy odwiedził jednostki walczące na froncie wschodnim

O wizycie gen. Ołeksandra Syrskiego informuje służba prasowa Dowództwa Wojsk Lądowych Ukrainy.

11:44
05.02.2024

Holandia sprzedaje Rosji koncern Yandex

Holenderski Yandex N.V. zawarł umowę sprzedaży rosyjskiego przedsiębiorstwa za 475 miliardów rubli (4,75 mld dol.) z konsorcjum prywatnych inwestorów i menedżerów spółki, poinformowała spółka w oświadczeniu.

Czytaj więcej

Kreml przejmuje największy koncern internetowy Rosji. Trwa wyprzedaż akcji
11:32
05.02.2024

W ostrzale okupowanego Lisiczańska zginął przedstawiciel separatystycznych władz

Szef samozwańczej, separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej, Leonid Pasecznik poinformował, że w ostrzale okupowanego Lisiczańska przez Ukraińców zginął szef lokalnego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Lisiczańsk został ostrzelany 3 lutego. W ostrzale Lisiczańska zginąć miało 28 osób.

11:27
05.02.2024

Do jeziora spadł rosyjski śmigłowiec. Trzy osoby żyją

 Jak poinformowały w poniedziałek rosyjskie władze, należący do ministerstwa sytuacji nadzwyczajnych śmigłowiec Mi-8 rozbił się w Karelii, regionie Rosji graniczącym z Finlandią. Wszystkie trzy osoby, które znajdowały się na jego pokładzie, zginęły.

10:52
05.02.2024

Na "tawrijskim" odcinku frontu Ukraińcy stracili 385 żołnierzy w ciągu doby

Informacje takie przekazuje dowódca zgrupowania „Tawria”, Ołeksandr Tarnawski. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że w ciągu doby Rosjanie stracili na tym odcinku frontu (obejmującym front na południu i południowym-wschodzie Ukrainy) 385 żołnierzy i 30 jednostek sprzętu wojskowego, nie licząc dronów. Rosjanie stracili na tym odcinku frontu cztery czołgi, trzy zestawy przeciwlotnicze, 11 pojazdów i 6 jednostek sprzętu specjalnego. Ponadto Ukraińcy zniszczyli 143 drony różnego typu i jednego drona naziemnego, kołowego.

10:47
05.02.2024

Służba bezpieczeństwa Gruzji zatrzymała próbę przemytu materiałów i urządzeń wybuchowych z Ukrainy do Rosji przez terytorium Gruzji

19 stycznia na przejściu granicznym na granicy Gruzji z Turcją skonfiskowano 14 kg materiałów wybuchowych. Materiały miały pochodzić z Odessy a na granicę Gruzji dotarły przez terytoria Rumunii, Bułgarii i Turcji — podają gruzińskie służby. Materiały wybuchowe znaleziono w półciężarówce należącej do obywatela Ukrainy. Ładunek miał dotrzeć do Woroneża.

10:30
05.02.2024

Prezydent Ukrainy zapowiada reset w armii. Planuje odwołać szefa Sztabu Generalnego i Naczelnego dowódcę Sił Zbrojnych

Jeszcze w tym tygodniu Wołodymyr Zełenski może ogłosić odwołanie gen. Wałerija Załużnego i gen. Serhija Szaptałę - informują ukraińskie media.

Czytaj więcej

Zełenski planuje większe zmiany w armii. Ze stanowiskiem może pożegnać się nie tylko Załużny
10:26
05.02.2024

W ciągu roku import z Rosji do Niemiec zmniejszył się o 89 proc.

Informacje takie podaje niemiecki Federalny Urząd Statystyczny. Z danych za grudzień wynika, że rok do roku import z Rosji zmniejszył się o 89 proc., a eksport do Rosji zmniejszył się o 26,7 proc. Jednocześnie miesiąc do miesiąca eksport do Rosji wzrósł o 0,4 proc., a import z Rosji zwiększył się o 2,8 proc.

10:03
05.02.2024

Nowa ambasador Izraela w Moskwie już wezwana do rosyjskiego MSZ

Ambasador Izraela w Moskwie Simona Halperin została wezwana do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych – poinformował w poniedziałek resort. „W związku z niedopuszczalnymi publicznymi oświadczeniami ambasadora Izraela, wypaczaniem rosyjskiego podejścia do polityki zagranicznej i realiów historycznych Halperin zostanie wezwana do MSZ” – czytamy w komunikacie. Podkreślono w nim, że wypowiedzi izraelskiej dyplomatki „stanowią wyjątkowo nieudany początek misji dyplomatycznej, która powinna mieć na celu rozwój dwustronnych stosunków w interesie narodów obu krajów”.W wywiadzie, opublikowanym w niedzielę przez rosyjski dziennik „Kommiersant”, Halperin skrytykowała rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa za bagatelizowanie znaczenia Holokaustu i stwierdziła, że Rosja jest zbyt przyjazna dla palestyńskiej grupy Hamas.Urodzona w Rydze Simona Halperin ambasadorem Izraela w Rosji jest zaledwie od miesiąca.

09:52
05.02.2024

CKW Federacji Rosyjskiej wykryła nieprawidłowości przy 15 proc. podpisów pod kandydaturą Borisa Nadieżdina

Informacje takie przekazał przedstawiciel „Inicjatywy Obywatelskiej”, która nominowała Nadieżdina jako kandydata na prezydenta.

09:32
05.02.2024

Kontrwywiad Ukrainy zneutralizował rozbudowaną sieć rosyjskich agentów w trzech obwodach Ukrainy

Siatka agentów FSB działała w obwodach odeskim, zaporoskim i donieckim. Agenci prowadzili rozpoznanie miejsc stacjonowania największych zgrupowań ukraińskich żołnierzy i sprzętu Sił Zbrojnych Ukrainy na terenach przyfrontowych. Współpracownicy FSB próbowali też zlokalizować składy amunicji, paliw i smarów ukraińskiej armii, a także lokalizację obiektów przemysłowych gdzie serwisowany jest sprzęt ukraińskich Sił Zbrojnych. 

09:18
05.02.2024

Kosiniak-Kamysz mówi o możliwości porażki Ukrainy: Zakładam każdy scenariusz, a najbardziej poważnie traktuję te najgorsze

Minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że z powodu niepewnej sytuacji na świecie, trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz. - Duże zakupy są bardzo ważne, ale dla mnie nie mniej istotne jest indywidualne wyposażenie żołnierzy - mówi wicepremier.

Czytaj więcej

Minister obrony: Porażka Ukrainy i atak Rosji na Polskę? Zakładam każdy scenariusz
09:06
05.02.2024

Wśród ukraińskich pilotów szkolących się na F-16 nie ma kobiet

Informacje takie przekazał rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, płk Jurij Ihnat, w rozmowie z ukraińską telewizją. - Tylko na TikToku pojawiają się takie nagrania. Nie ma kobiet wśród tych, którzy się szkolą. Ale to nie zamyka tematu. Mamy Charkowską Szkołę Sił Powietrznych, gdzie studiują kobiety. Każdy może zostać obrońcą naszego nieba — powiedział płk Ihnat.

08:30
05.02.2024

W nocy pogranicze Rosji i Ukrainy w obwodzie sumskim ostrzelane sześć razy

Informacje takie przekazuje sumska obwodowa administracja wojskowa.

08:01
05.02.2024

W ciągu doby w obwodzie charkowskim ostrzelano 18 miejscowości

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Ołeh Synehubow.

07:32
05.02.2024

Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy: Na Morzu Czarnym nie ma rosyjskich okrętów

Z komunikatu Dowództwa Marynarki Wojennej Ukrainy wynika też, że żadnego rosyjskiego okrętu nie ma na Morzu Azowskim.

07:11
05.02.2024

Obwód chersoński ostrzelany 32 razy w ciągu doby

Informacje takie podaje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. W wyniku ostrzału ranna została jedna osoba.

07:03
05.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 389 560 żołnierzy, 6 348 czołgów, 11 822 pojazdów opancerzonych, 9 349 zestawy artyleryjskie, 979 wyrzutni rakiet, 664 zestawy przeciwlotnicze, 332 samoloty, 324 śmigłowce, 7 173 bezzałogowe statki powietrzne, 1 848 pocisków manewrujących, 24 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 12 412 pojazdów (w tym cystern) i 1 486 jednostek sprzętu specjalnego.

06:39
05.02.2024

W nocy rosyjska ciężka artyleria ostrzelała rejon nikopolski

Informacje takie przekazuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.

06:18
05.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 78 potyczek na froncie w ciągu doby

Jak informuje ukraiński Sztab Generalny w ciągu doby na froncie doszło do 78 potyczek. Rosjanie przeprowadzili jeden atak rakietowy, 43 ataki powietrzne i 51 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich sił zbrojnych i terenów zamieszkanych.

05:57
05.02.2024

Wołodymyr Zełenski przyznaje, że na froncie zapanował impas

- To fakt spowodowany opóźnieniami w dostawach sprzętu, a opóźnienia oznaczają błędy — stwierdził Zełenski w rozmowie z RAI - Walczymy z terrorystami, którzy mają jedną z największych armii świata, amunicja nie wystarczy, potrzebujemy nowoczesnych środków walki — dodał.

Czytaj więcej

Czy gen. Załużny straci stanowisko? Zełenski zapowiada "reset" i serię dymisji
05:35
05.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 711. dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

05:12
05.02.2024

Spiker Izby Reprezentantów już zapowiada odrzucenie projektu ustawy przewidującej przekazanie dodatkowych 60 mld Ukrainie

Odrzucenie ustawy zapowiada też lider większości w Izbie Reprezentantów.

Czytaj więcej

USA: Jest projekt ustawy z dodatkową pomocą dla Ukrainy. I zapowiedź jej odrzucenia
04:40
05.02.2024

Podczas wizyty Władimira Putina w Turcji Recep Tayyip Erdogan chce rozmawiać o nowym mechanizmie eksportu ukraińskiego zboża

Informacje takie przekazał szef MSZ Turcji, Hakan Fidan. Z jego słów wynikało, że Putin i Erdogan w czasie spotkania 12 lutego mają „szukać nowych metod” transportowania ukraińskiego zboża na światowe rynki. 17 lipca 2023 roku Rosja odstąpiła od tzw. porozumienia zbożowego, otwierającego szlak przez Morze Czarne dla zboża z Ukrainy. W odpowiedzi Ukraina uruchomiła własny korytarz na Morzu Czarnym pozwalający na transport zboża drogą morską mimo trwającej wojny.

04:37
05.02.2024

W okupowanej części Zaporoża Rosjanie uruchamiają produkcję dronów w placówkach edukacyjnych

O sprawie w serwisie Telegram pisze Iwan Fedorow, ukraiński mer okupowanego Melitopola. Z jego wpisu wynika, że produkcja dronów jest uruchamiana w fabrykach m.in. w Berdiańsku, ale Rosjanie — jak podaje — planują też produkcję dronów w szkołach, odbywającą się w ramach zajęć z techniki. Drony mieliby budować uczniowie.

04:33
05.02.2024

Fabryka amunicji w Finlandii zwiększy produkcję pięciokrotnie w związku z wojną na Ukrainie

Informacje takie przekazuje fiński nadawca publiczny Yle. Produkcję zwiększyć ma fabryka koncernu Nammo AS w mieście Sastamala, która produkuje amunicję artyleryjską. Zwiększona produkcja amunicji w tej fabryce ma być spowodowana działaniami wojennymi na Ukrainie i chęcią wsparcia ukraińskiej armii przez Finlandię dostawami pocisków artyleryjskich. 

04:31
05.02.2024

Ruch oporu w Mariupolu zniszczył ciężarówkę rosyjskiej armii jadącą na front z transportem dla żołnierzy

Informacje takie przekazuje Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera okupowanego Mariupola. Atak miał być odwetem za zabicie jednego z członków ruchu oporu.

04:29
05.02.2024

W nocy nad obwodem briańskim zestrzelono pięć ukraińskich dronów

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu briańskiego, Aleksandr Bohomaz.

04:26
05.02.2024

Senat USA przedstawił projekt ustawy przewidującej zwiększenie pomocy dla Ukrainy o 60 mld dolarów

Projekt powstał po długich negocjacjach administracji prezydenta USA z senatorami z obu partii. Projekt obejmuje też dodatkowe środki na pomoc wojskową dla Izraela i wzmocnienie granicy USA. Z 60 mld dolarów przeznaczonych dla Ukrainy 19,85 mld dolarów ma być przeznaczone na dostawy uzbrojenia z magazynów armii USA, 13,8 mld dolarów — na zamawianie przez Ukrainę broni i amunicji od amerykańskich firm zbrojeniowych, a 14,8 mld dolarów — na dalsze szkolenie żołnierzy ukraińskich, współpracę wywiadowczą i inne działania z zakresu wsparcia Ukrainy przez USA.

04:22
05.02.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 711. dniu wojny Rosji z Ukrainą

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 711. dniu wojny Rosji z Ukrainą

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 711. dniu wojny Rosji z Ukrainą

PAP

04:21
05.02.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 711