Czy gen. Załużny straci stanowisko? Zełenski zapowiada zmianę kierownictwa państwa

- Wojna do was przyjdzie, ponieważ mierzymy się z Władimirem Putinem. A gdy przyjdzie, nikt nie będzie gotowy - powiedział prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w rozmowie z telewizją RAI.

Publikacja: 05.02.2024 05:55

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 712

- Europejskie armie nie będą gotowe, to będzie szok, gdzie jest gwarancja, że NATO zareaguje natychmiast? - tak Zełenski odpowiedział na pytanie co chciałby powiedzieć tym we Włoszech i w Europie, którzy mówią, że są zmęczeni wojną na Ukrainie.

Wołodymyr Zełenski o Rosji: Nie chcą pokoju, chcą, by Ukraina była częścią ich imperium

Zełenski przekonywał też, że Ukraina jest dziś „inna, bliższa Europie”.

- Ukraina ma mocniejszą armię, wyposażoną w zachodnie środki walki. Jesteśmy bardziej doświadczeni. Czasem trochę zmęczeni (...) - przekonywał ukraiński prezydent.

Jeśli chcemy wygrać musimy wszyscy zmierzać w tym samym kierunku, mieć przekonanie o zwycięstwie

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy

Zełenski zapowiedział też, że w żadnym momencie w czasie trwającej wojny nie myślał o kapitulacji. - Jestem Ukraińcem. Kocham i bronię Ukrainy. To mój obowiązek, nie można wierzyć w zwycięstwo zła. Wiem, że wygramy — podkreślił.

- Rosja się nie zatrzyma, musimy wszyscy sobie z tego zdać sprawę - mówił też Zełenski. - Rosja nie chce pokoju, dla nich pokój oznacza porażkę, zaczęli mówić publicznie, że nie zamierzają się zatrzymać, że nie zrealizowali jeszcze swojego zadania. Głównym celem Putina jest pozbawienie nas niepodległości, by Ukraina była częścią jego imperium — podkreślił.

Wołodymyr Zełenski o dymisji gen. Walerija Załużnego: Nie chodzi o jedną osobę. Potrzebujemy resetu

Zełenski przyznał, że na froncie panuje obecnie impas. - To fakt spowodowany opóźnieniami w dostawach sprzętu, a opóźnienia oznaczają błędy — dodał. - Walczymy z terrorystami, którzy mają jedną z największych armii świata, amunicja nie wystarczy, potrzebujemy nowoczesnych środków walki — mówił Zełenski.

Czytaj więcej

USA: Jest projekt ustawy z dodatkową pomocą dla Ukrainy. I zapowiedź jej odrzucenia

Prezydent Ukrainy był też pytany o doniesienia na temat planowanej dymisji głównodowodzącego ukraińską armią gen. Walerija Załużnego.

- To pytanie, które dotyczy tego, kto ma kierować Ukrainą, zdecydowanie reset, nowe otwarcie są potrzebne. Mam coś poważnego na myśli, coś co nie dotyczy jednej osoby, ale kierunku w którym zmierza kierownictwo kraju — odpowiedział.

- Kiedy mowa o tym, mam na myśli wymianę całej serii osób zajmujących kierownicze stanowiska, nie tylko na jednym odcinku, jak armia. Myślę o tych zmianach, ale nie można powiedzieć, że wymienimy jedną osobę - kontynuował Zełenski.

- Jeśli chcemy wygrać musimy wszyscy zmierzać w tym samym kierunku, mieć przekonanie o zwycięstwie (...) musimy mieć pozytywną energię... Dlatego mówię o restarcie, wymianie — dodał.

Zełenski mówił też, że po dwóch latach wojny „ważne jest, że udało się obronić kraj”.

- Ok. 26 proc. terytorium jest nadal pod okupacją, ale widzimy, że rosyjska armia nie jest w stanie osiągnąć znaczących postępów. Zatrzymaliśmy ich — podkreślił.

- Nie jesteśmy sami, zdołaliśmy zjednoczyć (wokół Ukrainy) światowych przywódców — stwierdził też.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca