To największa łapówka w historii Ukrainy. Sprawa trafiła do sądu

Taka łapówka nawet w skorumpowanej Ukrainie robi wrażenie. Były już szef wielkiego holdingu rolnego Ołeh Bachmatiuk miał w ciągu dwóch lat wręczyć byłemu już szefowi ukraińskiego fiskusa Romanowi Nasirowowi korzyści majątkowe o równowartości łącznej 76,95 mln zł.

Publikacja: 03.02.2024 12:57

Rekordowa łapówka w historii Ukrainy

Rekordowa łapówka w historii Ukrainy

Foto: Adobe Stock

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) i Wyspecjalizowana Prokuratura Antykorupcyjna (SAP) Ukrainy skierowały do sądu akt oskarżenia przeciwko właścicielowi holdingu rolnego, któremu zarzuca się udzielanie nienależnych zwrotów podatkowych byłemu prezesowi Państwowej Służby Skarbowej (SFS) Ukrainy, głosi komunikat NABU.

Agencja Unian podkreśla, że choć nazwiska oskarżonych nie są w komunikacie podawane, jednakże z komunikatu wynika, że ​​chodzi o właściciela gospodarstwa rolnego Ukrlandfarming biznesmena i oligarchy Ołeha Bachmatiuka , któremu zarzuca się przekazanie 722 mln hrywien korzyści majątkowych Romanowi Nasirowowi byłemu szefowi Państwowej Służby Fiskalnej Ukrainy.

Czytaj więcej

Na Ukrainie narasta frustracja i niechęć do centralnych władz. W armii jeszcze większa, niż w całym społeczeństwie

Bachmatiuk jeszcze w 2014 r zajmował szóste miejsce w ratingu najbogatszych Ukraińców magazynu Fokus. Majątek był szacowany na 2,65 mld dol. Od 2019 r jego nazwisko znikło z rankingów, a sam biznesmen uciekł z kraju.

Afera łapówkarska w Ukrainie

„W toku śledztwa ustalono, że właściciel gospodarstwa rolnego udzielił prezesowi Państwowej Służby Skarbowej (2015-2016) niezgodnej z prawem korzyści w wysokości 5,5 mln dolarów za zwrot spółkom rolnym holdingu w wysokości ponad 540 mln hrywien w sierpniu 2015 r. i ponad 21 mln euro za zwrot prawie 2,7 mld z tytułu VAT w okresie luty 2015 r. – sierpień 2016 r.” – informuje NABU.

Należy zauważyć, że „dola”, która średnio wynosiła około 20 proc. kwoty zwróconego podatku VAT, była przekazywana przez właściciela gospodarstwa rolnego na rachunki spółek zagranicznych kontrolowanych przez Nasirowa i jego bliskich współpracowników.

„Prezes Państwowej Służby Skarbowej nadał następnie priorytet płatnościom z tytułu zwrotu podatku VAT rolniczym holdingom. Jednocześnie nie zamieszczając informacji o kwotach, o jakie ubiegały się o zwrot z budżetu inne podmioty gospodarcze (w tym przedsiębiorstwa użyteczności publicznej), które miały do ​​tego prawo” – dodał NABU.

Sprawa Nasirowa

W ubiegłym roku zakończono śledztwo w sprawie byłego przewodniczącego Państwowej Służby Fiskalnej Ukrainy Romana Nasirowa. Śledczy ustalili, że w latach 2015-2016 szef Państwowej Służby Fiskalnej Ukrainy otrzymał na swoją rzecz i na rzecz osób trzecich ponad 722 mln hrywien (76,95 mln zł) bezprawnej korzyści z tytułu prowadzenia działań związanych ze zwrotem 3,2 mld hrywien podatku VAT podmiotom prawnym kontrolowanym przez właściciela holdingu Ukrlandfarming. Nasierow od sierpnia 2022 r znajduje się w areszcie.
Bachmariuk uciekła z rodziną w 2019 r za granicę. Mieszka w Wiedniu. Uznaje próby jego ekstradycji przez Ukrainę za bezprawne. W 2020 r sąd antykorupcyjny wydał zgodę na zaocznie aresztowanie oligarchy.

Biznes
Niemcy: Europa jest otwarta na chińskie samochody, ale nie za wszelką cenę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Firmy coraz więcej pieniędzy wydają na krajowy sport. Będzie rekord?
Biznes
Poczta Polska dostanie wielki przelew z budżetu państwa
Biznes
Igor Klaja, prezes 4F: Budujemy polskiego Adidasa
Biznes
Ofensywa marketingowa Nike przed olimpiadą