00:14
28.01.2023

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 339
00:11
28.01.2023

Premierzy Holandii i Danii odznaczeni przez Zełenskiego

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o przyznaniu odznaczeń państwowych pięciu zachodnich polityków za „ich znaczący osobisty wkład we wzmacnianie współpracy międzypaństwowej, wspieranie niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy”. Order Księcia Jarosława Mądrego I klasy został przyznany premierowi Holandii Markowi Rutte, a Order Księżnej Olgi I klasy otrzymała premier Danii Mette Frederiksen. Pozostali uhonorowani to Yaël Braun-Pivet - przewodnicząca francuskiego Zgromadzenia Narodowego, Kajsa Ollongren - minister obrony Holandii oraz Liesje Schreinemacher - minister handlu zagranicznego i współpracy rozwojowej Holandii.

23:54
27.01.2023

Gen. Skrzypczak: Ukraińcom potrzebna jest pancerna pięść

Generał Waldemar Skrzypczak w rozmowie z WP podkreślił, że kilkanaście leopardów nie zmieni losów wojny. - Ukraińcom potrzeba więcej sprzętu pancernego. Potrzebna im pięść pancerna, która zrobi wyłom w armii rosyjskiej. Kluczową kwestią jest nowoczesny sprzęt, ale i jego ilość, która pozwoli przygotować do działania kilka batalionów armii ukraińskiej. W obliczu wsparcia, jakie dostaje Ukraina, Rosjanie przyspieszają - zauważył.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak: Histeria w Moskwie. Czego Putin by nie zrobił, będzie w coraz trudniejszej sytuacji
23:31
27.01.2023

Film „20 dni w Mariupolu” z nagrodą na festiwalu Sundance

Dokument ukraińskiego korespondenta wojennego Mścisława Czernowa „20 dni w Mariupolu” o pierwszych tygodniach rosyjskiej inwazji zdobył nagrodę publiczności na festiwalu filmów niezależnych Sundance w USA. Z kolei jury festiwalu w tej samej kategorii - dla najlepszego filmu dokumentalnego spoza USA - wyróżniło film „Wieczna pamięć” w reżyserii Mayte Alberdi, opowiadający historię pary cierpiącej na chorobę Alzheimera.

23:02
27.01.2023

Zełenski przyznaje: Sytuacja w Bachmucie niezwykle ciężka

- Sytuacja na froncie, a w szczególności w obwodzie donieckim - w pobliżu Bachmuta i Wuhłedaru, pozostaje niezwykle ciężka. Okupanci nie tylko szturmują nasze pozycje - celowo i metodycznie niszczą okoliczne miasta i wsie. Artyleria, lotnictwo, rakiety... Armii rosyjskiej nie brakuje środków rażenia. A zatrzymać ją można tylko siłą - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy.

- Nasi żołnierze broniący terytorium w obwodzie donieckim to prawdziwi bohaterowie. Dziękuję każdemu z was za odwagę! - dodał prezydent Ukrainy.

22:35
27.01.2023

Prezydent Ukrainy skrytykował MKOl za plany przywrócenia rosyjskich sportowców

W swoim piątkowym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski zarzucił MKOl hipokryzję i „próbę wciągnięcia przedstawicieli państwa terrorystycznego do światowego sportu”. - Nie można nie być rozczarowanym wypowiedziami obecnego szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha. Rozmawiałem z nim kilka razy. I nigdy nie usłyszałem, jak zamierza chronić sport przed propagandą wojenną, jeśli rosyjskich sportowców przywróci na międzynarodowe zawody - powiedział.

Czytaj więcej

Zełenski „rozczarowany” zapowiedzią MKOl. „Zasady olimpijskie i wojna są sobie przeciwne”
22:07
27.01.2023

Zełenski i Nauseda wystąpili w Warszawie

W piątek prezydent Litwy Gitanas Nausėda oraz przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski zdalnie wystąpili przed studentami w Kolegium Europejskim w Natolinie. Zełenski odpowiadał na liczne pytania.

Czytaj więcej

Zełenski i Nauseda przemawiali w warszawskim Natolinie
21:39
27.01.2023

Unijne firmy łamią sankcje na ropę

Europejskie koncerny wciąż dają Rosji zarobić na krwawą wojnę, którą rozpętała na Ukrainie. Wykorzystując luki w sankcyjnych przepisach, kontynuują zakupy ropy dostarczanej tankowcami, choć jest to zabronione od 5 grudnia. Zarabiają też unijni armatorzy, głównie z Grecji, oraz europejscy ubezpieczyciele. Jeden tankowiec zawinął do Polski.

Czytaj więcej

Rosyjska ropa cieknie do Europy z tankowców. Także do Polski
21:10
27.01.2023

Rosja szykuje specjalną operację, mającą zdyskredytować ukraińskie władze

Według ukraińskiego wywiadu w najbliższym czasie może zostać rozpoczęta „szeroko zakrojona operacja informacyjno-psychologiczna mająca na celu zdyskredytowanie szeregu przedstawicieli ukraińskiego kierownictwa wojskowego i politycznego”.

Czytaj więcej

Ukraiński wywiad ostrzega przed nową kampanią dyskredytującą Ukrainę
20:41
27.01.2023

Węgierski ambasador wezwany do MSZ Ukrainy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wezwało w piątek ambasadora Węgier Istvana Ijdjarto w związku z wypowiedziami premiera Węgier Viktora Orbána, który porównał Ukrainę do Afganistanu i nazwał ją „ziemią niczyją”. Poinformował o tym na swoim koncie na Facebooku Ołeh Nikołenko, rzecznik MSZ, oceniając, że słowa Orbána są „dyskredytujące” i „kategorycznie niedopuszczalne”. „Budapeszt kontynuuje kurs celowego niszczenia relacji węgiersko-ukraińskich, znacząco podważając możliwość dalszego dialogu między dwoma sąsiednimi krajami” – podkreślił dyplomata.

20:13
27.01.2023

Von der Leyen w czwartek przyjedzie do Kijowa

Komisarze europejscy i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyjadą w przyszłym tygodniu do Kijowa na negocjacje w sprawie przyspieszenia drogi Ukrainy do UE - przekazał premier Ukrainy Denys Szmyhal na piątkowym posiedzeniu rządu. Do wizyty ma dojść 2 lutego. - To będą bardzo praktyczne negocjacje o tym, jak przyspieszyć drogę Ukrainy do UE, jakie reformy uruchamiamy, jakiej pomocy potrzebujemy. Już następnego dnia, 3 lutego, odbędzie się szczyt Ukraina-UE - powiedział szef ukraińskiego rządu.

19:45
27.01.2023

Julia Tymoszenko złapana na wakacjach w Dubaju w czasie wojny

Kilka dni temu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret zakazujący urzędnikom podróżowania za granicę w celach innych niż służbowe.

Czytaj więcej

Była premier Ukrainy przyłapana na wakacjach. Mimo wojny początek roku spędziła w Dubaju
19:18
27.01.2023

Wyborcy SPD Scholza popierają przekazanie czołgów Ukrainie

Wyraźnie przeciwko pomocy Ukrainie są zwolennicy AfD (89 proc.), opinię tę podziela również większość zwolenników Lewicy (57 proc.).

Czytaj więcej

Sondaż: Większość Niemców popiera wysłanie leopardów Ukrainie. Także ci popierający Scholza
18:49
27.01.2023

Putin domaga się od rządu poprawienia sytuacji demograficznej

Informacja na ten temat została opublikowana na liście instrukcji na stronie internetowej Kremla.

Czytaj więcej

Putin chce podniesienia wskaźnika urodzeń w Rosji. Zażądał działań
18:20
27.01.2023

Rosjanie ostrzelali Bachmut. Są ofiary i ranni

W obwodzie donieckim jedna osoba zginęła, a cztery inne zostały ranne - w tym dwóch ratowników Państwowego Pogotowia Ratunkowego - w wyniku powtarzających się ostrzałów Bachmutu i okolic - poinformowała w piątek doniecka prokuratura obwodowa.

17:52
27.01.2023

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nakazała ambasadorowi Łotwy Marisowi Riekstinsowi opuszczenie Rosji w ciągu dwóch tygodni. W poniedziałek Łotwa zdecydowała się obniżyć rangę relacji dyplomatycznych z Rosją. Ambasador Łotwy miał opuścić misję 24 lutego, w rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę. Posunięcie to było wyrazem solidarności z Estonią w związku z decyzją Rosji o wydaleniu ambasadora tego kraju.

17:24
27.01.2023

Błaszczak: Holenderskie F-35 już w Polsce

„Do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku przyleciały niderlandzkie F-35, które będą wspierać Wojsko Polskie w ochronie nieba w ramach misji NATO  Enhanced Air Policing” - poinformował na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że „już wkrótce tymi najnowocześniejszymi samolotami będą dysponowali także polscy piloci”.

16:56
27.01.2023

Diesla w Polsce nie powinno zabraknąć po wejściu embarga

Spółki dostarczające na polski rynek paliwa nie obawiają się mającego wejść w życie za kilka embarga na ich import z Rosji. Chwilowych perturbacji jednak nie wykluczają.

Czytaj więcej

Zabraknie diesla przez embargo na import z Rosji? Dostawcy uspokajają
16:28
27.01.2023

Przeszukanie SBU w biurze sumskiej administracji

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy prowadzi rewizję w biurze Ołeha Kłymenczukowa, byłego zastępcy szefa sumskiej Obwodowej Administracji Państwowej - informują nieoficjalnie ukraińskie media, zaznaczając, że władze nie wydały w tej sprawie komunikatu. Kłymenczukow został zastępcą szefa Obwodowej Administracji Państwowej Dmytro Żywyckiego w sierpniu 2021 r.

15:59
27.01.2023

W Berlinie nie ma tematu przekazania Ukrainie myśliwców

- Nie rozmawiamy o myśliwcach - jest jasne stanowisko kanclerza - usłyszeli w piątek dziennikarze na konferencji prasowej Christine Hoffmann, zastępczyni rzecznika rządu federalnego Niemiec.

Czytaj więcej

Niemcy nie planują przekazania samolotów bojowych Ukrainie
15:32
27.01.2023

Rzecznik rządu nie potwierdza wizyta Joe Bidena w Polsce

Nie mogę na razie potwierdzić informacji ws. przyjazdu do Polski prezydenta USA Joe Bidena - powiedział na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller. W czwartek CNN, powołując się na dwóch przedstawicieli administracji Białego Domu, poinformował, że Biden rozważa podróż do Europy w związku z przypadającą 24 lutego rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę.

15:02
27.01.2023

Rankiem Rosjanie ostrzelali miasto Czasiw Jar. Dwie osoby nie żyją

Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych w wyniku ostrzału miasta Czasiw Jar, w obwodzie donieckim - informuje gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko.

14:52
27.01.2023

Żołnierze Gwardii Narodowej zestrzelili śmigłowiec Mi-24 na przedmieściach Bachmutu

Na południowo-wschodnich przedmieściach Bachmutu 26 grudnia, ok. 10:40, żołnierze ukraińskiej Gwardii Narodowej zestrzelili przy użyciu ręcznego zestawu przeciwlotniczego Igła-1 śmigłowiec rosyjski Mi-24. Drugi taki śmigłowiec został przez nich uszkodzony.

14:42
27.01.2023

Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy: F-16 mógłby być naszym jedynym myśliwcem

Jurij Ignat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy stwierdził, że amerykański myśliwiec F-16 mógłby być najlepszym wyborem dla Sił Powietrznych Ukrainy i stać się ich jedynym myśliwcem wielozadaniowym. Jak dodał obecnie ukraińscy piloci latają myśliwcami Su-27 i MiG-29, samolotami szturmowymi Su-25 i bombowcami Su-24. Według Ignata F-16 mógłby zastąpić wszystkie te samoloty.

14:35
27.01.2023

Orban mówi, że Zachód powinien dążyć do zawieszenia broni na Ukrainie

Premier Węgier przekonywał, że decyzja Niemiec o dostawie 14 czołgów Leopard 2A6 walczącej z rosyjską inwazją Ukrainie jest "symbolem rosnącej roli, jaką państwa Zachodu odgrywają w wojnie na Ukrainie".

Czytaj więcej

Orban mówi, że kraje Europy uczestniczą w wojnie na Ukrainie. Węgry nie
14:17
27.01.2023

Rzeczniczka MSZ Rosji: Waszyngton prowadzi wojnę hybrydową przeciw Moskwie

Lynne Tracy, nowa ambasador USA w Rosji, nie poprawi relacji między Waszyngtonem a Moskwą, ponieważ USA prowadzą wojnę hybrydową z Rosją - oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa.

13:52
27.01.2023

Japonia wprowadza nowe sankcje przeciwko Rosji

Tokio wprowadza zakaz eksportu do Rosji szczepionek i urządzeń medycznych, robotów, materiałów dla energetyki jądrowej oraz poszukiwań ropy, gazu i innych surowców.

Czytaj więcej

Tokio uderza sankcjami w rosyjską medycynę, energetykę i surowce
13:49
27.01.2023

Belgijski rząd przekaże Ukrainie pomoc wojskową wartą 92 mln euro

To największy jak dotąd pakiet pomocy wojskowej przekazany przez Belgię Ukrainie. W jego skład wejdą pociski przeciwlotnicze, pociski przeciwpancerne, karabiny maszynowe, granaty, amunicja, ciężarówki i samochody terenowe. Wcześniej Belgia przekazała Ukrainie pomoc wojskową wartą łącznie 146 mln euro.

13:46
27.01.2023

Prezes PKOl przeciw występowi Rosjan i Białorusinów na igrzyskach olimpijskich

Przed dwoma dniami Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) nakreślił wieloetapowy plan dla rosyjskich i białoruskich sportowców, który ma im umożliwić udział w nadchodzących letnich igrzyskach w Paryżu w 2024 roku i zimowych w Mediolanie w 2026 roku.

Czytaj więcej

Prezes PKOl: "Nie" dla Rosjan i Białorusinów na igrzyskach olimpijskich
13:23
27.01.2023

Strony CIA i FBI zablokowane w Rosji za "dyskredytowanie rosyjskiej armii"

Jak czytamy na zablokowanych stronach "wrogiego państwa" pojawiały się materiały zawierające "niewiarygodne, znaczące społecznie informacje, a także materiały dyskredytujące siły zbrojne Federacji Rosyjskiej".

Czytaj więcej

Strony CIA i FBI zablokowane w Rosji
13:05
27.01.2023

Bruksela pomoże z prądem Ukrainie

W Polsce powstaje hub rescEU, który będzie wykorzystywany do dostarczania na Ukrainę generatorów prądu.

Czytaj więcej

Polska otworzyła hub energetycznej pomocy dla Ukrainy
12:57
27.01.2023

Rosyjski resort obrony twierdzi, że w czasie czwartkowego ataku "trafiono wszystkie cele"

- 26 stycznia Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej przeprowadziły zmasowane uderzenie rakietowe z użyciem pocisków precyzyjnych dalekiego zasięgu odpalonych z powietrza i z wody, a także za pomocą bezzałogowych statków powietrznych, na obiekty energetyczne zapewniające funkcjonowanie przedsiębiorstw wojskowo-przemysłowego kompleksu i systemu transportowego na Ukrainie - mówił na konferencji prasowej gen. Igor Konaszenkow, rzecznik resortu obrony Rosji. Gen. Konaszenkow dodał, że "wszystkie wyznaczone cele zostały trafione". Tymczasem strona ukraińska informowała, że z 55 wystrzelonych przez Rosjan rakiet zestrzeliła 47.

12:56
27.01.2023

Putin: Próba rewizji wkładu naszego kraju w Wielkie Zwycięstwo to usprawiedliwianie zbrodni nazizmu

W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że rosyjscy żołnierze "walczą ze złem", jakim są "czystki etniczne organizowane przez neonazistów na Ukrainie".

Czytaj więcej

Putin zarzuca "neonazistom na Ukrainie" popełnianie zbrodni na cywilach
12:52
27.01.2023

Orban zapowiada weto wobec sankcji UE, które miałyby objąć rosyjską energetykę atomową

Viktor Orban, w rozmowie z węgierskim radiem stwierdził, że "sankcje dotyczące energetyki atomowej oczywiście muszą być wetowane".

Czytaj więcej

Orban zapowiada weto sankcji UE dotykających rosyjską energetykę atomową
12:31
27.01.2023

Wypadek śmigłowca Mi-8 na lotnisku w Moskwie. Są ofiary

Śmigłowiec Mi-8, lądujący na lotnisku Moskwa-Wnukowo, uderzył śmigłem w płytę lotniska. Według wstępnych informacji są ofiary - podaje Interfax.

12:27
27.01.2023

Rząd Stanów Zjednoczonych: Amerykańskie samoloty nie dla rosyjskich turystów

Amerykańskiej administracji nie podoba się, że rosyjskie i białoruskie linie lotnicze wykorzystują samoloty produkowane przez Boeinga do wożenia pasażerów do Turcji. A raczej, że Turcja pozwala im u siebie lądować.

Czytaj więcej

Amerykanom nie podoba się, że rosyjscy turyści latają do Turcji. "A gdzie sankcje?"
12:12
27.01.2023

W ciągu doby Rosjanie stracili 109 żołnierzy w rejonie Wuhłedaru

Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewaty mówił, że w ciągu doby w rejonie Wuhłedaru Rosjanie przeprowadzili 322 ostrzały i stracili 109 ludzi. Kolejnych 188 rosyjskich żołnierzy miało zostać rannych. Na tym odcinku frontu Rosjanie mieli też stracić cztery czołgi, trzy bojowe wozy piechoty i trzy drony Orlan-10.  

11:51
27.01.2023

Przydacz: Ukraina musi mieć czym się bronić i najlepiej, żeby był to sprzęt nowoczesny

Nie można odmówić bohaterstwa żołnierzom ukraińskim, ale muszą mieć narzędzia do obrony. Przypomnijmy, że nie walczą tylko o suwerenność własnego państwa, ale również o stabilność i pokój w całym regionie - stwierdził szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP.

Czytaj więcej

Przydacz: Putin powołał setki tysięcy, Ukraina musi mieć czym się bronić
11:38
27.01.2023

Zełenski dziękuje Polakom za decyzję o przekazaniu Ukrainie 74 czołgów

"Jak 160 lat temu jesteśmy razem, ale tym razem wróg nie ma szans. Razem zwyciężymy!" - pisze prezydent Ukrainy nawiązując do walk w czasie powstania styczniowego.

11:28
27.01.2023

Były premier Rosji proponuje zmianę nazwy Wołgogradu na Stalingrad. Jest komentarz Kremla

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, był proszony o odniesienie się do propozycji byłego premiera, Siergieja Stepaszyna, który w czasie debaty "Wołgograd czy Stalingrad? 80 lat później: lekcja historii i współczesne znaczenie" sugerował, że jest niewłaściwym, iż w Rosji nie ma miasta nazwanego Stalingrad skoro w Paryżu jest plac Bitwy pod Stalingradem. Pieskow stwierdził w odpowiedzi, że Kreml nie rozważa kwestii zmiany nazwy miasta, które nosiło nazwę Stalingrad od 1925 do 1961 roku. Przed 1925 rokiem miasto nosiło nazwę Carycyn.

11:21
27.01.2023

Rosjanie ostrzelali Wuhłedar, miasto w obwodzie donieckim

W ostrzale miasta uszkodzonych zostało siedem budynków mieszkalnych oraz dwie szkoły - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

11:08
27.01.2023

Dmitrij Pieskow zgadza się z dwiema wypowiedziami Trumpa

- Prawdopodobnie, teoretycznie, (Donald) Trump nie jest daleki od prawdy. Prezydent USA naprawdę, gdyby chciał, mógłby zakończyć ten konflikt, mógłby to zrobić bardzo szybko, wykorzystując, powiedzmy, możliwość wydawania instrukcji reżimowi w Kijowie - stwierdził rzecznik Kremla.

Czytaj więcej

Kreml zgadza się ze słowami Trumpa. "Eskalacja na Ukrainie to wina USA"
10:48
27.01.2023

Rosja rozbuduje węgierską elektrownię atomową

Rząd Orbana pokazuje, że rosyjskie zbrodnie na Ukrainie nie robią na nim wrażenia.

Czytaj więcej

Rząd Orbana rozmawia z Kremlem. Dostanie szybszą rozbudowę elektrowni jądrowej
10:48
27.01.2023

Rosja wprowadza czas moskiewski w nielegalnie anektowanych częściach Ukrainy

Ministerstwo Przemysłu i Handlu przygotowało ustawę, która oficjalnie zmieni czas z kijowskiego na moskiewski w nielegalnie anektowanych do Rosji jesienią 2022 roku częściach obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego.

10:46
27.01.2023

Przedstawiciel władz w Kijowie: Niektórzy już znają nazwisko osoby, która zastąpi Putina

Kwestia Władimira Putina w Rosji jest prawie zamknięta. Niektórzy już znają nazwisko osoby, która będzie tam po Putinie - powiedział w rozmowie z ukraińską telewizją Kanał 24 sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow. - Otoczenie Putina zaczyna zdawać sobie sprawę, że Rosja przegra wojnę - dodał.

Czytaj więcej

Daniłow: Kwestia Putina jest już w Rosji prawie zamknięta. Szukają zastępcy
10:38
27.01.2023

Rosjanie i Białorusini nie będą mogli wziąć udziału w Igrzyskach Europejskich

W Igrzyskach Europejskich, które odbędą się w Krakowie między 9 a 25 czerwca, nie będą mogli wziąć udziału sportowcy z Rosji i Białorusi - informuje Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich.

10:32
27.01.2023

W Rosji od piątku niedostępne są strony CIA i FBI

Nie wiadomo na czyj wniosek zostały zablokowane obie strony.

Czytaj więcej

Strony CIA i FBI zablokowane w Rosji
10:10
27.01.2023

Ukraińscy pogranicznicy rozbili grupę rosyjskiej piechoty w rejonie Bachmutu

Jak informuje ukraińska Straż Graniczna na swoim kanale w serwisie Telegram, funkcjonariusze ukraińskiej Straży Granicznej i żołnierze Gwardii Narodowej w rejonie Bachmutu ostrzelali z moździerzy kalibru 120 mm grupę rosyjskiej piechoty, która - w wyniku ostrzału z użyciem pocisków odłamkowych - została "wyeliminowana". Ponadto, jak podaje Gwardia Narodowa, w rejonie Bachmutu zniszczono skład amunicji w którym składowano przede wszystkim pociski przeciwpancerne, a także miny przeciwczołgowe i granaty przeciwpancerne oraz amunicja do broni ręcznej. 

09:58
27.01.2023

Zełenski: Wiemy i rozumiemy, że obojętność zabija, tak jak nienawiść

"Dziś, jak zawsze, Ukraina upamiętnia pamięć milionów ofiar Holokaustu. Wiemy i pamiętamy, że obojętność zabija, tak jak nienawiść. Obojętność i nienawiść tylko razem są w stanie tworzyć zło. To dlatego jest tak ważne, że każdy kto ceni życie, powinien okazać determinację, jeśli chodzi o ocalenie tych, których nienawiść chce zniszczyć. Wieczna pamięć wszystkim ofiarom Holokaustu!" - napisał Zełenski na swoim kanale w serwisie Telegram.

09:54
27.01.2023

Hiszpania deklaruje gotowość przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2 stacjonujących w Saragossie

W czasie spotkania z przedstawicielami sześciu państw, których armie dysponują czołgami Leopard 2, Margarita Robles miała wyrazić gotowość przekazania leopardów Ukrainie - informuje hiszpańska telewizja RTVE.

Czytaj więcej

Hiszpania gotowa przekazać Ukrainie czołgi z Saragossy. Są tam 53 leopardy
09:28
27.01.2023

Ociepa: Ukraińscy piloci mogą szkolić się w Polsce na F-16

Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa mówił w RMF FM między innymi o tym, czy ukraińscy piloci mogą szkolić się w Polce na F-16. - Mogą się szkolić. Polska jest gospodarzem, liderem misji szkoleniowej Unii Europejskiej dla armii ukraińskiej. Polski generał stoi na czele tej misji. Jeżeli zapadnie decyzja o przekazaniu tych samolotów dla Ukrainy, to nasze terytorium jest otwarte na szkolenie ukraińskich pilotów - stwierdził.

Czytaj więcej

Wiceszef MON: Zasadnicza służba wojskowa wróciła, tylko w wymiarze dobrowolnym
09:14
27.01.2023

Szef kancelarii Zełenskiego dziękuje Polsce za gotowość do przekazania 60 czołgów

"Polska wyśle 60 czołgów PT-91 Twardy Ukrainie, wraz z wcześniej zadeklarowanymi 14 czołgami Leopard 2. Dziękuję sojusznikom. Razem zmiażdżmy wroga" - napisał Andrij Jermak na swoim kanale w serwisie Telegram. Morawiecki, w rozmowie z kanadyjską telewizją CTV stwierdził, że Polska przekaże Ukrainie 60 czołgów z czego 30 będą stanowić czołgi PT 91 Twardy.

08:58
27.01.2023

W ciągu doby obwód chersoński został ostrzelany 38 razy

W wyniku ostrzału obwodu chersońskiego zginęło dwóch cywilów, siedmiu innych zostało rannych - podaje chersońska administracja obwodowa.

08:45
27.01.2023

Miller: Węgry mają 44 czołgi Leopard, niech Kaczyński i Morawiecki porozmawiają z Orbanem

Były premier zauważył, że "nie mówi się o leopardach, które są własnością Węgrów". - Oni kupili 44 czołgi Leopard i nikt się nie zwraca do pana (Viktora) Orbana, aby zadeklarował się, że jest gotów przekazać te czołgi. Ja bym proponował, aby pan Morawiecki czy pan (Jarosław) Kaczyński, którzy jeszcze niedawno uważali Orbana za swojego największego przyjaciela, porozmawiali przyjacielsku ws. 44 czołgów leopard - mówił.

Czytaj więcej

Morawiecki: 14 polskich leopardów, 30 czołgów PT-91 dla Ukrainy
08:25
27.01.2023

Pierwsi ukraińscy żołnierze, którzy będą szkolić się z obsługi wozów bojowych Marder, są już w Niemczech

Deutsche Welle informuje, że grupa ukraińskich żołnierzy wylądowała w czwartek w niemieckiej Kolonii. Wkrótce mają rozpocząć szkolenie.

08:12
27.01.2023

MSZ Ukrainy: Nie mówcie wojna w Ukrainie

MSZ Ukrainy apeluje, aby nie mówić "wojna w Ukrainie" lecz "wojna przeciw Ukrainie". "Nie pomagajcie w promocji rosyjskiej propagandy".

08:05
27.01.2023

Morawiecki mówi, że Polska jest obecnie gotowa przekazać Ukrainie ok. 60 czołgów

- Staramy się być przykładem (dla innych). Polska wysłała 250 czołgów (na Ukrainę) jako pierwszy kraj pół roku temu, i nawet więcej niż to. Obecnie jesteśmy gotowi wysłać 60 naszych zmodernizowanych czołgów, 30 z nich to PT-91. Wśród tych czołgów jest 14 czołgów Leopard 2, posiadanych przez nas. I powiedzieliśmy naszym partnerom w Europie Zachodniej jak wiele czołgów dostarczyliśmy i cytowałem prezydenta (Wołodymyra) Zełenskiego (wyjaśniającego) jak ważne są na takiej wojnie nowoczesne czołgi. Rosjanie mają kilka tysięcy lub, jak niektórzy twierdzą, ponad 15 tys. czołgów w magazynach - mówił polski premier w rozmowie z CTV.

Czytaj więcej

Morawiecki: 14 polskich leopardów, 30 czołgów PT-91 dla Ukrainy
07:42
27.01.2023

Brytyjski resort obrony: Rosyjscy komentatorzy informują o "przełamaniach ukraińskich linii obronnych"

"W ostatnich sześciu dniach rosyjscy internetowi komentatorzy twierdzili, że rosyjskie siły poczyniły znaczące postępy, przełamując ukraińską obronę w dwóch rejonach: w obwodzie zaporoskim, w pobliżu miejscowości Orichiw i 100 km na wschód, w obwodzie donieckim, w rejonie Wuhłedaru" - pisze Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie. "Jest mało prawdopodobne, że Rosjanie rzeczywiście poczynili znaczące postępy" - dodaje resort.

07:19
27.01.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 124 710 żołnierzy, 3 182 czołgi, 6 340 pojazdów opancerzonych, 2 180 zestawów artyleryjskich, 452 wyrzutnie rakiet, 221 zestawów przeciwlotniczych, 292 samoloty, 283 śmigłowce, 1 941 bezzałogowych statków powietrznych, 796 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 001 pojazdów (w tym cystern), 199 jednostek sprzętu specjalnego. 

06:59
27.01.2023

Premier Australii nie odpowiada bezpośrednio na pytanie o potencjalną deportację ojca Novaka Djokovicia

- Podkreślę, że Australia stoi po stronie ukraińskiego narodu. To stanowisko Australii, Australia jednoznacznie wspiera rządy prawa międzynarodowego - mówił Antony Albanese na konferencji prasowej, po tym jak dziennikarz spytał go o zachowanie Srdjana Djokovicia i o to czy powinien on zostać deportowany z Australii w związku z pojawieniem się nagrań, na którym widać jak pozuje z fanami z rosyjską flagą z wizerunkiem Putina.

06:29
27.01.2023

W Donbasie bitwy trwają wokół Kreminnej, Bachmutu, Awidjiwki i ostatnio też Wuhłedaru

W okolice położonej na granicy obwodu ługańskiego Kreminnej Rosjanie ściągają znaczne posiłki, Ukraińcy zaczynają podejrzewać, że tam szykują jakiś większy atak. Na razie jednak do przodu posuwają się oddziały ukraińskie.

Czytaj więcej

„Zacisze” na froncie. Ukraińcy zaczynają podejrzewać, że najeźdźcy szykują jakiś większy atak w Kreminnej
06:26
27.01.2023

Olaf Scholz wyznaczył w środę nową czerwoną linię: Wykluczył dostawy myśliwców dla Ukrainy

O ile jednak w przypadku czołgów to Niemcy musieli rozstrzygnąć o stanowisku Zachodu, bo z ich zakładów wyszedł najlepszy i najbardziej powszechny czołg Europy, to w przypadku F-16 jest inaczej: Republika Federalna ani ich nie wytwarza, ani ich nie posiada. O tym, czy NATO odpowie na najnowszy apel Wołodymyra Zełenskiego o przekazanie myśliwców, zadecyduje Ameryka.

Czytaj więcej

F-16, nowe marzenie Wołodymyra Zełenskiego
06:11
27.01.2023

Białoruś nie została przerwała komunikacji z Ukrainą, nawet na wysokim szczeblu

Informacje takie przekazuje „Rzeczpospolitej” związany z reżimem w Mińsku rozmówca, zastrzegający anonimowość. Twierdzi on, że rozmowy z Kijowem w sprawie powstrzymania się Białorusi od udziału w wojnie trwają od miesięcy, i przekonuje, że prowadził je osobiście z ukraińską stroną jeszcze były szef dyplomacji Uładzimir Makiej, który nagle zmarł pod koniec listopada. Tuż przed tym, jak miał jechać na szczyt OBWE do Polski. – Bardzo cenimy sobie to, że nie zerwaliśmy z Ukrainą wszystkich nici naszych relacji – dodaje.

Czytaj więcej

Ukraina nie chce zaogniać stosunków z Białorusią. Wyjście awaryjne Łukaszenki
06:01
27.01.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podsumowuje rakietowy atak Rosji z 26 stycznia

W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 44 uderzenia powietrzne, w tym 18 z użyciem dronów-kamikadze na cele na Ukrainie. Wszystkie drony-kamikadze zostały zestrzelone - podaje w najnowszym raporcie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie przeprowadzili też 70 uderzeń rakietowych - 47 z tych rakiet zostało zniszczonych. Ponadto Rosjanie przeprowadzili 125 ostrzałów z użyciem wojsk rakietowych.

05:40
27.01.2023

USA nie przekażą Ukrainie już posiadanych czołgów Abrams, ponieważ "nie mają nadwyżki"

Czołgi obiecane Ukrainie zostaną zamówione u producenta, General Dynamics, poprzez program USAI (Ukraine Security Assistance Initiative - Inicjatywa Pomocy w Zakresie Bezpieczeństwa Ukrainy). Taki sposób pozyskania czołgów sprawi, że proces ich dostarczenia na Ukrainę "zajmie miesiące" - mówiła rzeczniczka Pentagonu.

Czytaj więcej

USA "nie mają nadwyżki abramsów". Te dla Ukrainy zamówią
05:20
27.01.2023

W czwartek Rosja ostrzelała ponad 60 miast na rosyjsko-ukraińskim pograniczu i w rejonie frontu w Donbasie

Rosja prowadziła ostrzał miast i wsi w obwodach czernihowskim, sumskim i charkowskim, a także w rejonie linii frontu w Donbasie, z użyciem czołgów, moździerzy i artylerii.

Czytaj więcej

Bilans czwartkowego ataku rakietowego na Ukrainę: Co najmniej 11 ofiar
05:03
27.01.2023

Kanada wyśle cztery czołgi Leopard 2 Ukrainie

Przekazanie ukraińskiej armii czterech czołgów Leopard 2 zapowiedziała minister obrony Kanady, Anita Anand, w czasie czwartkowej konferencji prasowej w Ottawie.

04:58
27.01.2023

27 stycznia, w godzinach szczytu, dostawy prądu w obwodzie kijowskim zaspokoją 50 proc. popytu

Informacje takie przekazuje koncern energetyczny DTEK na swoim profilu na Facebooku. Z informacji wynika, że w godzinach szczytu popyt na energię ze strony gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i obiektów infrastruktury krytycznej będzie zaspokojony w 50 proc. "System energetyczny kraju nadal mierzy się ze znaczącym deficytem prądu po rosyjskich atakach" - czytamy w komunikacie. W związku z tym - jak podaje DTEK - w piątek w obwodzie kijowskim będzie dochodzić do planowych przerw w dostawach prądu.

04:32
27.01.2023

Zełenski: Atak rakietowy Rosji potwierdza wszystko, o czym mówimy

- Dziś doświadczyliśmy kolejnego zmasowanego ataku rakietowego ze strony terrorystów. Ataku, który potwierdza w pełni wszystko, o czym mówiliśmy z naszymi partnerami wczoraj i od początku naszego dyplomatycznego maratonu - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - To zło, ta rosyjska agresja, może i powinna być zatrzymana tylko z użyciem odpowiednich broni. Państwo terrorystyczne nic innego nie zrozumie. Broń na polu bitwy. Broń, która chroni nasze niebo - dodał. - Nowe sankcje wobec Rosji, np. polityczne i gospodarcze bronie. I prawne bronie - musimy pracować jeszcze ciężej na rzecz stworzenia trybunału, który osądzi zbrodnie rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie i zrekompensuje wszystkie zniszczenia wywołane tą wojną kosztem rosyjskich aktywów - podkreślił. - Każda rosyjska rakieta przeciw naszym miastom, każdy irański dron użyty przez terrorystów jest argumentem na rzecz tego, dlaczego potrzebujemy więcej broni. Tylko broń neutralizuje terrorystów - podsumował.

04:28
27.01.2023

Rosyjska komisarz ds. praw człowieka rozmawiała z ukraińskim rzecznikiem praw człowieka

Spotkanie miało formę telekonferencji, w której uczestniczył też turecki rzecznik praw człowieka, Sheref Malkoch. Rozmowy dotyczyły uwolnienia przez Rosję i Ukrainę ciężko rannych więźniów.

04:25
27.01.2023

Ławrow w Erytrei: Rosja zainteresowana portem Massaua

- Port Massaua w Erytrei jest obiektem zainteresowań Rosji, ze względu na jego potencjał tranzytowy, jest dla nas ważne, by wykorzystać jego logistyczny potencjał - mówił w czasie wizyty w Erytrei szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow. Ławrow mówił też o wykorzystaniu potencjału logistycznego lotniska w porcie Massaua.

04:19
27.01.2023

Japonia rozszerzyła sankcje wobec Rosji

"Biorąc pod uwagę obecną międzynarodową sytuację wokół Ukrainy (...) w celu wniesienia wkładu w (...) międzynarodowe wysiłki na rzecz osiągnięcia pokoju (...) Rada Ministrów zatwierdziła środki w postaci zamrożenia aktywów wobec przedstawicieli Federacji Rosyjskiej" - czytamy w oświadczeniu umieszczonym na stronie MSZ Japonii. Sankcjami objęto 22 obywateli Rosji - m.in. pierwszego wicepremiera, Andrieja Biełousowa, wicepremiera Dmitrija Czernyszenkę, ministra sprawiedliwości Konstantyna Czujczenkę, komisarz ds. praw dzieci Marię Lwową-Biełową oraz wiceministra obrony Michaiła Micincewa. Sankcje nałożono też na Aleksandra Dugina. Listę firm objętych sankcjami rozszerzono o trzy - sankcje nałożono m.in. na zakłady Kamaz i producenta pocisków Awangard. Sankcjami objęto też 14 osób wchodzących w skład władz okupowanego Krymu, a także okupowanych części obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego.

04:17
27.01.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 337