Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski podkreśla, że atak rakietowy, jakiego doświadczyła Ukraina 26 stycznia, jest argumentem za dostarczeniem jej większych ilości broni.
Orban, na antenie węgierskiego radia zapewniał jednocześnie, że jego kraj nie da się wciągnąć w wojnę na Ukrainie.
- To nie wchodzi w grę, tak długo, jak długo jestem premierem - stwierdził.
Jednocześnie Orban ocenił, że dla innych państw Europy "jest już za późno".
Premier Węgier przekonywał, że decyzja Niemiec o dostawie 14 czołgów Leopard 2A6 walczącej z rosyjską inwazją Ukrainie jest "symbolem rosnącej roli, jaką państwa Zachodu odgrywają w wojnie na Ukrainie".
Orban przekonywał przy tym, że zamiast zbroić Ukrainę Zachód powinien dążyć do "zawieszenia broni i rozmów pokojowych".
Czytaj więcej
Węgry zawetują sankcje UE przeciw Rosji, które dotyczyłyby energetyki atomowej - zapowiedział premier Węgier, Viktor Orban, na antenie węgierskiego radia.
- Zaczęło się od tego, że Niemcy oświadczyli, iż chcą wysłać hełmy, ponieważ nie wyślą zabójczych środków na wojnę, ponieważ to oznaczałoby udział w wojnie. Tak się to zaczęło - wspominał Orban.
- Teraz jesteśmy na etapie czołgów, a mówi się już o samolotach - dodał.
Orban przekonywał, że zamiast zbroić Ukrainę Zachód powinien dążyć do "zawieszenia broni i rozmów pokojowych"
Węgry Orbana odmówiły udzielenia pomocy wojskowej Ukrainie, nie pozwalają też na transport uzbrojenia dla Ukrainy przez swoje terytorium. Orban wyrażą się też krytycznie o sankcjach UE wobec Rosji przekonując, że szkodzą one bardziej europejskiej gospodarce, niż Rosji.
W rozmowie z węgierskim radiem Orban zapowiedział, że Budapeszt zawetuje każdą propozycję sankcji unijnych, które miałyby objąć rosyjską energetykę atomową.