06:00
29.01.2023

Niedzielna relacja

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 340
00:05
29.01.2023

Kończymy relację

Najnowsze informacje z Ukrainy w niedzielę rano.

23:55
28.01.2023

Wojska rosyjskie ostrzelały obwód dniepropietrowski ciężką artylerią

Rosyjskie wojska ostrzeliwały osadę Pokrowskie koło Nikopola - powiedział Mykoła Łukaszuk, przewodniczący Rady Obwodu Dniepropietrowskiego.

23:29
28.01.2023

Prezydent Zełenski wezwał międzynarodowe federacje sportowe do ustosunkowania się do decyzji MKOl

Czytaj więcej

Zełenski pisze list do prezydentów międzynarodowych federacji sportowych w sprawie decyzji MKOl
23:03
28.01.2023

Czym, poza wojną, żyje Wschód?

Czytaj więcej

Korupcja, Złoto Scytów, łagry dla alkoholików. Czym, poza wojną, żyje Wschód?
22:34
28.01.2023

Fiński minister spraw zagranicznych: Nie oczekujemy postępów przed wyborami w Turcji

Fiński minister spraw zagranicznych nie spodziewa się postępów w staraniach swojego kraju i Szwecji o członkostwo w NATO przed majowymi wyborami w Turcji, ale wierzy, że narody skandynawskie są na dobrej drodze do ostatecznego przystąpienia do sojuszu wojskowego - poinformował w sobotę fiński publiczny nadawca Yle.

22:14
28.01.2023

Sztab Generalny: Rosja kontynuuje ofensywę w trzech rejonach

Rosja kontynuuje ofensywę w kierunku Bachmutu, Awdijiwki i Nowopawłówki w obwodzie donieckim, poinformował 28 stycznia Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

21:41
28.01.2023

Sankcje Ukrainy na rosyjskie podmioty kolejowe

Prezydent Zełenski podpisał dekret nakładający sankcje na 185 firm i osób prywatnych wykorzystywanych przez rosyjski rząd do transportu kolejowego. Chodzi o osoby prawne i osoby fizyczne, które pomagają Kremlowi transportować koleją sprzęt wojskowy i żołnierzy.

21:17
28.01.2023

Alarm lotniczy w regionie donieckim

20:43
28.01.2023

Wojska ukraińskie uderzyły w dwa stanowiska dowodzenia Rosjan

W ciągu dnia Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły cztery naloty na skupiska Rosjan. Ukraińskie siły rakietowe i artyleryjskie uderzyły w dwa stanowiska dowodzenia, dwa stanowiska obrony powietrznej i trzy skupiska siły roboczej wroga.

20:15
28.01.2023

Rosja trzyma trzy lotniskowce z rakietami manewrującymi Kalibr na Morzu Czarnym

Rosja ma obecnie na Morzu Czarnym trzy lotniskowce z  rakietami manewrującymi Kalibr z 20 pociskami - napisał 28 stycznia na Telegramie Serhij Braczuk, rzecznik Odeskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

19:55
28.01.2023

USA tworzą pomocową grupę roboczą do wykrywania korupcji w Ukrainie

 Grupa robocza ds. nadzoru na Ukrainie składa się z inspektorów z Pentagonu, Departamentu Stanu, USAID i innych departamentów rządu USA. Spotyka się co miesiąc, aby „koordynować, współpracować i zapewniać przejrzystość w zbiorowych wysiłkach nadzorczych całej Ukrainy w zakresie reagowania” – czytamy w dokumencie.

19:30
28.01.2023

Rheinmetall jest gotowy znacznie zwiększyć produkcję amunicji do czołgów i artylerii

Czytaj więcej

Rheinmetall: możemy znacznie zwiększyć produkcję amunicji
19:02
28.01.2023

Podolak: trwają rozmowy nt. dostaw samolotów

Czytaj więcej

Podolak: trwają „szybkie” rozmowy w sprawie pocisków i samolotów
18:28
28.01.2023

Rosja zaatakowała obwód sumski

W sobotę po południu armia rosyjska przeprowadziła kolejny atak na tereny przygraniczne obwodu sumskiego.

„Rosjanie rozpoczęli atak na terytorium obwodu sumskiego. Według wstępnych informacji był to nalot” – poinformowała Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa na Facebooku. Jak zaznaczono, w wyniku ataku w miejscowości Seredyna-Buda w powiecie Szostka zniszczona została ściana dwupiętrowego domu, uszkodzona została hala sportowa, wybite zostały okna w przedszkolu i domach prywatnych.

17:48
28.01.2023

Zełenski gratuluje Petrowi Pavlovi zwycięstwa

Zełenski pochwalił Pavla za wspieranie Ukrainy i walki tego kraju z rosyjską agresją.

„Będę zadowolony z bliskiej współpracy dla dobra narodów Ukrainy i Czech oraz w interesie zjednoczonej Europy” – napisał Zełenski na Twitterze.

17:26
28.01.2023

Stephen King wzywa Rosję do zaprzestania wojny w Ukrainie

Amerykański pisarz Stephen King wezwał Rosję do zaprzestania wojny w Ukrainie i bombardowania ludności cywilnej.

„Na miłość boską, Rosjo, przerwijcie tę bezsensowną wojnę na Ukrainie. Przestańcie bombardować nieuzbrojonych cywilów. Putin musi ustąpić” – napisał na Twitterze.

King już wcześniej publicznie potępił rosyjską inwazję na Ukrainę na pełną skalę, nazwał rosyjskie ataki rakietowe na cele cywilne na Ukrainie atakami terrorystycznymi i powiedział, że nie będzie już podpisywał umów z rosyjskimi wydawnictwami.

17:09
28.01.2023

Waszyngton ostrzega Turcję i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Stany Zjednoczone grożą firmom i instytucjom finansowym obu krajów pozbawieniem dostępu do amerykańskiego rynku w razie dalszego łamania antyrosyjskich sankcji.

Czytaj więcej

Miedwiediew i Kadyrow na plażach ZEA i Turcji. Biały Dom ostrzega i grozi
16:45
28.01.2023

Ambasador: Izrael dyskretnie wspiera Ukrainę 

Izrael udzielił Ukrainie większego wsparcia w odparciu rosyjskiej inwazji, niż jest to wiadome opinii publicznej - powiedział ambasador Izraela w Niemczech Ron Prosor w wywiadzie dla niemieckiej gazety Morgenpost,

"Pomagamy - choć w kuluarach - i to znacznie więcej niż jest to wiadome" - powiedział dyplomata, nie precyzując, co miał na myśli.

Zapytany, dlaczego Izrael nie udziela pomocy wojskowej Ukrainie pomimo próśb Kijowa, Prosor powiedział: „To nie jest takie proste. Mamy Rosjan w Syrii. Jak wiadomo, armia izraelska regularnie blokuje dostawy broni z Iranu do Syrii i Libanu. obejmują one irańskie drony i rakiety, których Rosja używa na Ukrainie”. Zdaniem ambasadora to pierwszy powód, dla którego jego kraj „milczy”. Drugim powodem jest obecność dużej społeczności żydowskiej w Rosji.

Zapytany, czy Izrael może całkowicie zablokować dostawy dronów z Iranu, Prosor powiedział: „Nie”.

Prosor jest ambasadorem Izraela w Niemczech od lata 2022 roku.

16:19
28.01.2023

Ministerstwo Obrony Ukrainy podpisuje 16 umów z krajowymi producentami dronów

Ministerstwo Obrony Ukrainy zawarło 16 kontraktów z ukraińskimi producentami bezzałogowych statków powietrznych, na które w tym roku ma zostać przeznaczone ok. 20 mld hrywien.

15:59
28.01.2023

Rosja wyburza całą dzielnicę w okupowanym Mariupolu, aby zbudować „elitarne” mieszkania

 Rosyjscy robotnicy budowlani rozpoczęli całkowity demontaż dzielnicy Azow w okupowanym przez Rosję Mariupolu, w tym nienaruszonych domów, aby zbudować „elitarne” domy - podaje Petro Andruszczenko, doradca burmistrza miasta.

15:30
28.01.2023

Ukraińskim rolnikom udało się zebrać prawie wszystko z pól pomimo toczących się walk

Plony są jednak znacząco niższe niż w rekordowym 2021 roku.

Czytaj więcej

Wielki sukces ukraińskich rolników. Prawie wszystko zebrali z pól
15:10
28.01.2023

Ukrainka zabita w zamachach w Jerozolimie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że wśród zabitych w piątkowym ataku w Jerozolimie była Ukrainka. Palestyński terrorysta zastrzelił wczoraj siedem osób w pobliżu synagogi na obrzeżach miasta. Troje innych zostało rannych w tej strzelaninie, w tym 15-letni chłopiec, który wraca do zdrowia po operacji - poinformowali przedstawiciele szpitala.

Kilka godzin później kolejne dwie osoby zostały ranne po tym, jak 13-letni chłopiec rzekomo otworzył ogień w innym miejscu w Jerozolimie.

Zełenski napisał „Podzielamy ból po atakach terrorystycznych w Jerozolimie. Wśród ofiar jest Ukrainka. Szczere kondolencje dla rodzin ofiar. Zbrodnie zostały cynicznie popełnione w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście. W dzisiejszym świecie nie może być miejsca na terror”.

14:44
28.01.2023

Finlandia nie wyklucza udziału Rosjan w spaleniu Koranu w Szwecji

Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto nie wyklucza udziału Rosjan w spaleniu Koranu podczas protestu w Szwecji w ubiegłym tygodniu, co doprowadziło do odmowy poparcia Turcji dla przystąpienia tego kraju do NATO.

14:14
28.01.2023

Ponad 6500 rosyjskich wojskowych dążyło do poddania się za pośrednictwem specjalnej infolinii "Chcę żyć"

Rząd Ukrainy poinformował, że założone call center zostało niedawno przeniesione do tajnej lokalizacji, aby uniknąć ingerencji Moskwy.

Witalij Matwienko, rzecznik departamentu ds. jeńców wojennych, powiedział, że ci, którzy nawiązali kontakt poprzez usługę, zostali zweryfikowani jako służący w siłach rosyjskich za pomocą ich danych osobowych i numeru służbowego.

Od 15 września - kiedy uruchomiono linię - do 20 stycznia z ukraińskim rządem skontaktowało się 6 543 rosyjskich wojskowych, którzy często zgłaszali się z frontu. Informacje przekazywane przez ukraińskie władze nie zostały do tej pory zweryfikowane.

14:13
28.01.2023

Ukraińcy mówią o 24 myśliwcach z Zachodu

W pierwsze turze na Ukrainę mają trafić 24 myśliwce od zachodnich sojuszników - poinformował rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat.

Czytaj więcej

Ukraina spodziewa się otrzymać od sojuszników pierwszą partię 24 myśliwców
13:26
28.01.2023

Efekt nalotu na Konstantynówkę

13:24
28.01.2023

Ursula von der Leyen: Ukraina walczy o nasze wspólne wartości

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała przed przyszłotygodniowym szczytem UE-Ukraina, że Ukraina ma bezwarunkowe wsparcie ze strony wspólnoty i że kraj ten musi odeprzeć rosyjskie ataki, aby bronić europejskich wartości.

- Stoimy u boku Ukrainy bez żadnych "jeśli" i "ale". Ukraina walczy o nasze wspólne wartości, walczy o poszanowanie prawa międzynarodowego i zasad demokracji i dlatego Ukraina musi wygrać tę wojnę - powiedział Von der Leyen w sobotę na imprezie swojej partii CDU, w Duesseldorfie w Niemczech.

12:39
28.01.2023

Zełenski: Sytuacja na froncie jest niezwykle poważna

Prezydent Ukrainy zwrócił uwagę, że najtrudniej jest w obwodzie donieckim, gdzie Rosja nasila swoją ofensywę.

- Okupanci nie tylko szturmują nasze pozycje - oni celowo i metodycznie niszczą te miasta i wioski wokół nich - powiedział Wołodymyr Zełenski komentując przebieg konfliktu wokół Bachmutu i Wuhłedaru.

12:05
28.01.2023

Ukraińscy wojskowi: Rosja koncentruje siły wzdłuż południowego frontu  

Rosja koncentruje swoje siły w południowym sektorze wojny - przekazała Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe.

Z przekazanych przez stronę ukraińską informacji wynika, że Moskwa coraz częściej sięga po swoje "zasoby mobilizacyjne", czyli oddziały, które wcześniej były zaangażowane w okupację południowych terytoriów Ukrainy, a nie w walkę na linii frontu.

- Nie ma żadnych oznak, że w tym rejonie przygotowywana jest rosyjska ofensywa na dużą skalę - powiedział dzień wcześniej inny rzecznik południowego dowództwa.

11:30
28.01.2023

SAMP/T dla Ukrainy coraz bliżej

Francja i Włochy uzgodniły zakup pocisków do systemów przeciwlotniczych SAMP/T, które mają trafić na Ukrainę.

Czytaj więcej

Włochy i Francja zgadzają się na zakup 700 rakiet do systemu SAMP/T dla Ukrainy
11:16
28.01.2023

Transfery pieniężne z Rosji do krajów sąsiednich wzrosły o 300-500 proc.

Przekazy pieniężne z Rosji do Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu, Armenii i Gruzji odnotowały rekordowy poziom, kilkakrotnie przewyższający liczby z 2021 roku.

Z powodu nałożonych przez Zachód sankcji popularne zagraniczne firmy opuściły rosyjski rynek, popychając mieszkańców Rosji do zamawiania towarów online z zagranicy. Jednocześnie sami Rosjanie masowo opuszczali kraj w związku z ogłoszeniem mobilizacji: w okresie lipiec-wrzesień z Rosji wyjechało 9,7 mln osób, o 12 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej.

10:33
28.01.2023

Rosyjski atak na Konstantynówkę. Zginęli cywile

Agencja Reuterra donosi, że trzy osoby zginęły, a co najmniej dwie inne zostały ranne po tym, jak siły rosyjskie uderzyły w dzielnicę mieszkalną w mieście Konstantynówka.

Gubernator Pawło Kyryłenko przekazał, że cztery budynki mieszkalne i hotel zostały uszkodzone. Ratownicy i funkcjonariusze policji byli na miejscu, aby "dokładnie udokumentować kolejną zbrodnię rosyjskich okupantów".

Wcześniej Kyryłenko informował, że w ciągu ostatnich 24 godzin w wyniku rosyjskich ataków zginęły cztery osoby, a co najmniej siedem zostało rannych.

10:18
28.01.2023

Polska pancerna pięść coraz słabsza

Odtworzenie zdolności wojsk pancernych potrwa kilka lat.     

Czytaj więcej

Po pomocy dla Ukrainy odtworzenie zdolności polskich wojsk pancernych potrwa kilka lat
10:09
28.01.2023

Jakie mogą być kierunki nowej rosyjskiej ofensywy?

Czytaj więcej

Jakie mogą być kierunki rosyjskiej ofensywy? Analiza ISW
09:36
28.01.2023

Brytyjski wywiad: W Makiejewce zginęło ponad 300 Rosjan

Oficjalnie Ministerstwo Obrony Rosji informuje o 89 ofiarach sylwestrowego ataku.

Czytaj więcej

Wywiad Wielkiej Brytanii: Liczba ofiar w Makiejewce znacznie wyższa niż podają Rosjanie
08:53
28.01.2023

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji spotka się z nowym wysłannikiem USA na początku przyszłego tygodnia

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow odbędzie spotkanie z Lynne Tracy, nową ambasador USA w Moskwie, na początku przyszłego tygodnia - podała w sobotę agencja informacyjna RIA.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała w piątek, że nowy ambasador USA nie poprawi więzi między obu krajami z powodu, jak to nazwała, trwającej w Waszyngtonie "wojny hybrydowej" przeciwko Rosji.

08:09
28.01.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Od początku inwazji zginęło ponad 125 tys. Rosjan

08:07
28.01.2023

Ambasador Ukrainy: Zachód obiecał ponad 300 czołgów

Ambasador Ukrainy w Paryżu poinformował, że zachodni partnerzy Kijowa zapowiedzieli dostarczenie łącznie 321 czołgów. 

Czytaj więcej

Zachodni partnerzy obiecali Ukrainie 321 czołgów
07:42
28.01.2023

Ukraina wzywa ambasadora Węgier po słowach Orbana

Premier Węgier porównał Ukrainę do Afganistanu i nazwał ją "ziemią niczyją".

Czytaj więcej

Orban nazwał Ukrainę "ziemią niczyją". Kijów wzywa ambasadora
07:07
28.01.2023

Ukraińska armia odparła 13 rosyjskich ataków w obwodach donieckim i ługańskim

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że ukraińskie wojsko odparło 13 rosyjskich ataków w obwodach donieckim i ługańskim.

Rosjanie informowali w piątek, że są bliscy zdobycia miasta Wuhłedar, ale Ukraina odrzuciła to twierdzenie, mówiąc, że Moskwa "wyolbrzymia" swoje postępy na tym obszarze.

Wuhłedar, przed wojną dom dla około 14 tys. osób, znajduje się około 50 km na południowy zachód od okupowanego przez Rosjan Doniecka.

Rzecznik ukraińskiego wschodniego dowództwa wojskowego Serhij Czerepach poinformował, że wokół miasta nadal trwają "zacięte walki", ale siły ukraińskie zdołały powstrzymać Rosjan przed osiągnięciem jakichkolwiek postępów. 

07:05
28.01.2023

Ukraina spodziewa się nowej ofensywy Rosjan w rocznicę inwazji

Głównym celem ma być dla Rosji dotarcie do granic obwodów donieckiego i ługańskiego, ale prowadzona jest również analiza obrony Ukrainy w rejonie Zaporoża.

Czytaj więcej

Daniłow: Rosja przygotowuje się do nowej ofensywy. Mogą ruszyć 24 lutego
06:36
28.01.2023

Brazylia odrzuca prośbę Niemiec o amunicję czołgową dla Ukrainy

Prezydent Brazylii Luis Inácio Lula da Silva odrzucił w zeszłym tygodniu prośbę niemieckiego rządu o dostarczenie amunicji do czołgów Leopard, które Berlin planuje przekazać Ukrainie.

Czytaj więcej

Prezydent Brazylii zablokował wysłanie amunicji do czołgów na Ukrainę
06:32
28.01.2023

Rosjanie zaatakowali Czasiw Jar w obwodzie donieckim

W piątek Rosja ponownie uderzyła z wyrzutni rakietowych w Czasiw Jar we wschodniej części obwodu donieckiego, po tym jak tego samego dnia w wyniku ataku na miasto zginęły dwie osoby.

06:20
28.01.2023

Minister: Hiszpania wyśle wiosną czołgi Leopard na Ukrainę

 Hiszpańska minister obrony Margarita Robles powiedziała, że czołgi Leopard 2 stacjonujące w hiszpańskiej bazie wojskowej w Saragossie zostaną wysłane na Ukrainę. Nie określiła dokładnej liczby czołgów, które zostaną przekazane

06:09
28.01.2023

Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 338