Morawiecki: 14 polskich leopardów, 30 czołgów PT-91 dla Ukrainy

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z kanadyjską CTV zadeklarował, że oprócz 14 czołgów Leopard 2, polska przekaże Ukrainie również 30 czołgów PT-91.

Publikacja: 27.01.2023 08:02

Polska chce przekazać Ukrainie 30 polskich czołgów podstawowych PT-91 Twardy

Polska chce przekazać Ukrainie 30 polskich czołgów podstawowych PT-91 Twardy

Foto: Hiuppo, CC BY 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/3.0>, via Wikimedia Commons, PAP/Tomasz Gzell

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 338

PT-91 Twardy to polski czołg podstawowy, opracowany w latach 90-tych XX wieku. Czołg ten jest zmodyfikowaną wersją produkowanego na licencji czołgu T-72M1.

- Staramy się być przykładem (dla innych). Polska wysłała 250 czołgów (na Ukrainę) jako pierwszy kraj pół roku temu, i nawet więcej niż to. Obecnie jesteśmy gotowi wysłać 60 naszych zmodernizowanych czołgów, 30 z nich to PT-91. A oprócz tych czołgów 14 czołgów Leopard 2, posiadanych przez nas. I powiedzieliśmy naszym partnerom w Europie Zachodniej jak wiele czołgów dostarczyliśmy i cytowałem prezydenta (Wołodymyra) Zełenskiego (wyjaśniającego) jak ważne są na takiej wojnie nowoczesne czołgi. Rosjanie mają kilka tysięcy lub, jak niektórzy twierdzą, ponad 15 tys. czołgów w magazynach - mówił Morawiecki.

Czytaj więcej

USA "nie mają nadwyżki abramsów". Te dla Ukrainy zamówią

Szef polskiego rządu wyraził zadowolenie, że Polska "zdołała przekonać sojuszników i partnerów z Europy Zachodniej, że powinni bardziej aktywnie wspierać Ukrainę", komentując w ten sposób zgodę Niemiec na przekazanie Ukrainie 14 czołgów Leopard 2 oraz zgodę na reeksport leopardów na Ukrainę przez inne kraje. 

- Polska i Kanada są (w tym) aktywne od pierwszego dnia, gdy zaczęła się wojna, ale ważniejszy jest skoordynowany wysiłek nas wszystkich - dodał.

W czwartek Kanada poinformowała, że przekaże Ukrainie cztery swoje czołgi Leopard 2 (chodzi o czołgi w wersji 2A4).

Sądzę, że jeśli tym, czego Europa chce, jest stabilny, długoterminowy wzrost, stabilność i pokojowy rozwój, musimy odeprzeć te barbarzyńskie ataki Rosjan

Mateusz Morawiecki, premier

- Jeśli nie chcemy, aby Ukraina została pokonana, musimy być otwarci i odważni we wspieraniu Ukrainy. Jeśli Ukraina, Boże uchowaj, nie zdoła obronić swojej suwerenności i wolności, będzie to pierwszy krok w szalonej strategii Kremla zmierzającej do odbudowy rosyjskiego imperium z przeszłości. Sądzę, że jeśli tym, czego Europa chce, jest stabilny, długoterminowy wzrost, stabilność i pokojowy rozwój, musimy odeprzeć te barbarzyńskie ataki Rosjan - podkreślił Morawiecki. 

Morawiecki porównał też Putina do "Nerona gotowego podpalić Rzym, by osiągnąć swoje cele". - Strach jest rosyjską bronią. Naszą bronią powinna być solidarność. Putin zachowuje się jak aktor ze starego, geopolitycznego teatru. Jego głównym celem jest odbudowa rosyjskiego imperium - mówił polski premier.

Konflikty zbrojne
Izraelski odwet na odwet? Co w USA wiedzą o ewentualnym ataku na Iran
Konflikty zbrojne
Torturowany Ukrainiec szuka sprawiedliwości w Argentynie. Pierwszy taki przypadek
Konflikty zbrojne
Biały Dom wyjaśnia dlaczego USA nie strącają dronów nad Ukrainą
Konflikty zbrojne
Ukraiński parlamentarzysta o ofensywie Rosji: Nikt nie wie co będzie
Konflikty zbrojne
USA: Przełom ws. pomocy dla Ukrainy? Sprawą zajmie się Izba Reprezentantów