Rosyjski prezydent wystosował oświadczenie skierowane do organizatorów i uczestników obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który od 2005 r. obchodzony jest 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.

"Dzisiaj wspominamy jedną z dramatycznych kart II wojny światowej (...) i opłakujemy miliony niewinnych ludzi, którzy zginęli: Żydów, przedstawicieli innych narodowości, rozstrzelanych, torturowanych, zmarłych z powodu głodu i chorób" - napisał Władimir Putin w liście, którego treść opublikowały służby prasowe Kremla.

Czytaj więcej

Rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. MSZ w oświadczeniu pisze o Rosji i wojnie na Ukrainie

Putin dodał, że w 1945 r. "kres barbarzyńskim planom nazistów" położył "przede wszystkim naród sowiecki", który "uratował narody żydowski i inne od całkowitego unicestwienia i zniewolenia".

"Musimy jasno zrozumieć, że jakakolwiek próba rewizji wkładu naszego kraju w Wielkie Zwycięstwo oznacza w rzeczywistości usprawiedliwienie zbrodni nazizmu, otwarcie drogi do odrodzenia jego śmiercionośnej ideologii" - oświadczył Putin dodając, że "zapominanie lekcji historii prowadzi do powtórki strasznych tragedii".

"Dowodem na to są zbrodnie na ludności cywilnej, czystki etniczne, akcje karne organizowane przez neonazistów na Ukrainie. To właśnie z tym złem nasi żołnierze dzielnie walczą ramię w ramię" - napisał prezydent Rosji, odnosząc się do trwającej od blisko roku inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę i kolejny raz bez podania dowodów oskarżając Ukraińców o zbrodnie wobec cywilów.