W piątek prezydent Litwy Gitanas Nausėda oraz przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski zdalnie  wystąpili przed studentami w Kolegium Europejskim w Natolinie z okazji obchodzonych w tej uczelni Dni Ukrainy i Litwy. Studenci prezentowali kulturę swoich krajów i tożsamość narodową kolegom z innych państw.

- Europa jest tutaj. W Wilnie, w Warszawie. Europa jest też na polach walki Ukrainy, gdzie historia jest pisana krwią bohaterów – mówił litewski przywódca.

Czytaj więcej

Zełenski: Samoloty i pociski dalekiego zasięgu dla Ukrainy to marzenie i zadanie

Prezydent Ukrainy odpowiadał na pytania studentów pochodzących z Irlandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji i Polski. Zwrócił się także do studiujących rodaków. - Potrzebujemy dzisiaj więcej fachowców od spraw europejskich – mówił. Dziękował również za poparcie ukraińskiej walki. - To nasza wspólna bitwa i powinniśmy w niej zwyciężyć – powiedział. Wymieniał też wartości, o które dzisiaj walczy Ukraina, odpierając rosyjską agresję: pokój, bezpieczeństwo, wolność, demokracja.

Prezydent Wołodymyr Zełenski jeszcze w lipcu oświadczył, że nad Dnieprem powstanie Kolegium Europejskie. Rząd w Kijowie podpisał wówczas z Kolegium Europejskim w Natolinie  memorandum w sprawie współpracy.