Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 338

W czasie spotkania z przedstawicielami sześciu państw, których armie dysponują czołgami Leopard 2, Robles miała wyrazić gotowość przekazania leopardów Ukrainie - informuje hiszpańska telewizja RTVE.

- Jest jasny cel, by zakończyć wojnę tak szybko, jak to możliwe, doprowadzić do pokoju. Mówimy o wspólnych działaniach, których celem jest wsparcie Ukrainy - stwierdziła Robles.

Czytaj więcej

Morawiecki: 14 polskich leopardów, 30 czołgów PT-91 dla Ukrainy

Hiszpańska minister obrony miała powiedzieć też, że Madryt jest gotów dostarczyć Ukrainie czołgi Leopard 2A4, które stacjonują w Saragossie.

- Ale niektóre z nich nie mogą być użyte, musimy przeanalizować, które mogą być odnowione - stwierdziła.

Hiszpania deklarowała gotowość do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard 2, ale zaznaczyła, że będzie robić to w koordynacji z sojusznikami

Według agencji Reutera w bazie w Saragossie stacjonują 53 czołgi Leopard 2.

Wcześniej Hiszpania deklarowała gotowość do dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard 2, ale zaznaczyła, że będzie robić to w koordynacji z grupą stworzoną przez sojuszników, którzy mają ustalić ile czołgów jest potrzebnych i ile może dostarczyć Madryt.

25 stycznia Niemcy wyraziły zgodę na dostawę 14 swoich czołgów Leopard 2 Ukrainie i zgodziła się na reeksport tych czołgów przez inne kraje, które je posiadają.