Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 338

Do ataku rakietowego Rosji na cele na Ukrainie doszło dzień po tym, jak Niemcy podjęły decyzję o przekazaniu ukraińskiej armii czołgów Leopard 2, a USA zdecydowały się przekazać Ukrainie 31 abramsów.

Alarm powietrzny rozległ się na Ukrainie w czwartek rano, w czasie, gdy ludzie udawali się do pracy - przypomina Reuters. W Kijowie mieszkańcy chronili się przed atakiem na stacjach metra.

Rosja ostrzelała też ponad 60 miast i wsi na pograniczu Rosji i Ukrainy, w obwodach czernihowskim, sumskim i charkowskim, a także w rejonie linii frontu w Donbasie, z użyciem czołgów, moździerzy i artylerii.

Czytaj więcej

Francja może spełnić prośbę Ukrainy o myśliwce

Łącznie, przeciwko celom na Ukrainie, wystrzelono 59 rakiet, z czego 47 zostało zestrzelonych przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Rosja przeprowadziła też 37 uderzeń z powietrza, z czego 17 z użyciem dronów-kamikadzie Shahed-136. Wszystkie drony zostały zestrzelone przed uderzeniem w cele - podaje ukraińska armia.

W czwartkowych atakach zginęło co najmniej 11 osób, a co najmniej 11 zostało rannych. Uszkodzonych zostało 35 budynków w 11 obwodach Ukrainy - podaje Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

To co widziałam dziś, nowe uderzenia na ukraińską infrastrukturę cywilną, to nie prowadzenie wojny, to popełnianie zbrodni wojennych

Catherine Colonna, szefowa MSZ Francji

Premier Ukrainy, Denys Szmyhal twierdzi, że celem ataków były obiekty infrastruktury energetycznej.

- Zwołałem pilne posiedzenie ws. sytuacji energetycznej - na temat deficytów i prac naprawczych po terrorystycznych uderzeniach - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej

Ukraina może uzyskać dodatkową ochronę nieba. Francja i Włochy bliskie porozumienia

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, stwierdził w czwartek, że dostawy czołgów podstawowych na Ukrainę to "bezpośrednie zaangażowanie" USA i Europy w wojnę na Ukrainie.

W Odessie uznanej w środę za "Zagrożone Miejsce Światowego Dziedzictwa" przez UNESCO rosyjskie rakiety uszkodziły w czwartek obiekty infrastruktury energetycznej. Rakiety uderzyły w cele w Odessie tuż przed przybyciem do tego miasta szefowej MSZ Francji, Catherine Colonny.

- To co widziałam dziś, nowe uderzenia na ukraińską infrastrukturę cywilną, to nie prowadzenie wojny, to popełnianie zbrodni wojennych - mówiła Colonna.

USA w czwartek formalnie uznały rosyjską Grupę Wagnera za międzynarodową organizację przestępczą, zamrażając jej aktywa w USA.