Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi o konieczności sformowania "pancernej pięści wolności".
W tym tygodniu zachodni sojusznicy Ukrainy poinformowali, że przekażą swoje czołgi. Sprzęt zostanie wysłany m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Polski.
Ukraińcy poinformowali, że kolejnym celem będzie pozyskanie z Zachodu wsparcia lotnictwa. Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał, że zachodnie myśliwce to obecnie dla jego administracji "cel i marzenie".
Przewodniczący francuskiej Komisji Obrony Thomas Gassilloud powiedział, że Paryż ma w tej kwestii warunki, ale nie wykluczył, że Francja wyśle samoloty do Kijowa w ramach kolejnego zwiększenia zachodniego wsparcia dla Ukrainy.
- Jeśli chodzi o dostawy dla Ukrainy, musimy analizować prośby indywidualnie i zostawić wszystkie drzwi otwarte - powiedział po rozmowach w Londynie ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Tobiasem Ellwoodem i ministrem obrony Benem Wallace'em.
Czytaj więcej
Myśliwce czwartej generacji dla Ukrainy? Temu będzie poświęcone kolejne spotkanie państw wspierających Kijów w bazie Ramstein w połowie lutego.
- Zobaczymy więc w najbliższych tygodniach, co będzie dalej, ponieważ sprawy toczą się szybko. Duńczycy i kraje Europy Wschodniej myślą o tym - dodał.
Warunkiem przekazania samolotów będzie pewność, że nie wpłynie to na bezpieczeństwa we Francji i że będą one przydatne dla Ukrainy.
Władze w Paryżu mogą zaoferować niektóre ze swoich samolotów starszej generacji - prawdopodobnie Dassault Mirage, ale Paryż zdaje sobie sprawę z trudności w szkoleniu zarówno ukraińskich pilotów, jak i 10 osób personelu pomocniczego potrzebnego do obsługi jednego odrzutowca.
Jak informuje "The Telegraph", prezydent Emmanuel Macron nie ocenia dostaw odrzutowców jako ryzyka eskalacji wojny na Ukrainie w wojnę między Rosją a NATO.