Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 337

W czwartek Rosjanie przeprowadzili kolejne ataki rakietowe na Ukrainę, pociski spadły m.in. na Kijów. Władze kraju poinformowały, że zginęło 11 osób. 

Atak przeprowadzono dzień po tym, jak zachodni sojusznicy zapowiedzieli przekazanie Ukrainie czołgów, o co władze w Kijowie apelowały od dłuższego czasu.

Ukraińcy proszą również o więcej systemów obrony powietrznej, a w listopadzie poprosił o SAMP/T, znany jako Mamba.

Minister obrony Francji Sebastien Lecornu uda się w piątek do Włoch, by spotkać się ze swoim włoskim odpowiednikiem Guido Crosetto. Tematem rozmów ma być przekazanie Ukrainie systemów SAMP/T.

- Finalizujemy je z Włochami. To nie jest bardzo odległe - powiedziało francuskie źródło dyplomatyczne.

Czytaj więcej

Zełenski oczekuje nowoczesnych zestawów przeciwlotniczych SAMP-T od Włochów

System ten, wspólny projekt francusko-włoski może śledzić dziesiątki celów i przechwytywać 10 jednocześnie i jest jedynym systemem produkcji europejskiej, który może przechwytywać rakiety balistyczne.

- Decyzja polityczna została podjęta. Teraz jest tylko finalizowanie szczegółów technicznych, ponieważ jest to skomplikowany system - powiedział drugi dyplomata, dodając, że oczekiwano, iż prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Giorgia Meloni ogłoszą oficjalną decyzję.

Francuzi przekazali już Ukrainie przeciwlotnicze pociski Mistral oraz pociski przeciwlotnicze krótkiego zasięgu Crotale, które służą do przechwytywania nisko lecących rakiet i samolotów.