Za co najczęściej karani dyscyplinarnie są komornicy

Przybywa postępowań dyscyplinarnych. Wydawanie środków z egzekucji niezgodnie z przeznaczeniem kończy się wydaleniem ze służby.

Aktualizacja: 19.08.2015 07:55 Publikacja: 18.08.2015 18:27

Izby komornicze inicjują coraz więcej postępowań dyscyplinarnych wobec swoich członków. Zwracają uwagę m.in. na rażące naruszenie przepisów i uchybienie godności urzędu. Postępowania dyscyplinarne inicjuje również minister sprawiedliwości. On z kolei zwraca uwagę m.in. na podejmowanie czynności z rażącą zwłoką. Ponieważ komorników jest coraz więcej (w 2010 r. było ich 861, w 2014 r. 1337), samo postępowanie dyscyplinarne też wymaga reformy. W parlamencie trwają prace nad zmianą ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (ustawa), która ma m.in. zreformować komornicze dyscyplinarki.

Zwłoka w działaniu

Za co najczęściej odpowiadają komornicy? Katalog ich przewinień określa art. 71 ustawy. Odpowiadają oni m.in. za naruszenie powagi i godności urzędu, rażącą obrazę przepisów, niewykonanie poleceń powizytacyjnych, wydatkowanie środków podlegających dokumentacji na działalność rażąco niezgodną z ich przeznaczeniem, podejmowanie czynności z nieuzasadnioną zwłoką.

– Wnioski dyscyplinarne dotyczą wszystkich działań i zaniechań określonych w tym przepisie – mówi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej. – W ubiegłym roku część wniosków dyscyplinarnych ministra sprawiedliwości dotyczyła podejmowania czynności z rażącą zwłoką. Oczywiście są też wnioski dotyczące rażącej obrazy przepisów prawa i naruszenia powagi i godności urzędu, w tym w nagłośnionych w mediach sprawach, np. zajęcia i sprzedaży ciągnika rolniczego – mówi Fronczek.

Na bakier z etyką

Wnioski o komornicze dyscyplinarki mogą też składać prezesi sądów i organy samorządu komorniczego. Ich skargi dotyczą m.in. rażącego naruszenia przepisów, naruszenia powagi i godności urzędu, naruszenia zasad etyki. Najczęściej komornicy karani są upomnieniem (w 2014 r. 22 razy). Kara wydalenia ze służby komorniczej nie jest stosowana zbyt często. W ubiegłym roku zdecydowano się na nią tylko wobec jednego komornika, trzy lata temu – wobec dwóch. Dwa orzeczenia wydalenia z zawodu były konsekwencją wydatkowania środków podlegających dokumentacji na działalność rażąco niezgodną z ich przeznaczeniem.

Poszanowanie godności dłużnika

Komornicy są także karani np. za bezpodstawne wszczęcie egzekucji, nieprawidłowe ustalenie kosztów czy też aroganckie zachowanie podczas czynności i brak poszanowania godności dłużnika.

– Chcemy, żeby organy samorządowe miały możliwość prawidłowego i efektywnego wywiązywania się z powierzonych zadań. Najważniejszą jednak kwestią jest istnienie sprawnej procedury dyscyplinarnej oraz silna pozycja organów, które prowadzą to postępowanie – mówi prezes Fronczek.

W parlamencie trwają prace nad nowelizacją, która ma m.in. wprowadzić funkcję rzecznika dyscyplinarnego i usprawnić procedurę, m.in. po to, by sprawy dyscyplinarne rzadziej się przedawniały.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej