SN zdecydował: prok. Mróz zachowa immunitet. W tle sprawa prok. Wrzosek i Pegasus

Warszawska prokurator Małgorzata Mróz nie straci immunitetu. Sąd Najwyższy właśnie zakończył jej sprawę. Bliźniacze postępowanie dotyczące prok. Ewy Wrzosek toczy się jednak dalej.

Publikacja: 26.03.2024 13:47

Ewa Wrzosek

Ewa Wrzosek

Foto: materiały prasowe

- Jeżeli pani prokurator Mróz nie popełniła przestępstwa to i pani prokurator Wrzosek nie popełniła przestępstwa. W przeciwnym razie mielibyśmy absurdalną sytuację z punktu widzenia prawnego – komentuje w rozmowie z „Rz” obrońca Wrzosek prok. Jarosław Onyszczuk.

Śledztwo z Pegasusem w tle

Czytaj więcej

Prokurator zawieszona za kontakty z prok. Ewą Wrzosek wraca do pracy

Chodzi o głośną sprawę dwóch warszawskich śledczych, którym prokuratura zarządzana przez Zbigniewa Ziobrę chciała postawić zarzuty przekazania informacji niejawnych ze śledztwa osobom nieuprawnionym. Przypomnijmy, że Małgorzata Mróz była wiceszefową Prokuratury Rejonowej Warszawa-Żoliborz. Według prokuratury jej koleżanka Ewa Wrzosek poprosiła ją o przekazanie niejawnych informacji z dwóch śledztw dotyczących wypadków warszawskich autobusów w 2020 r., które prowadziła żoliborska prokuratura. Wrzosek miała otrzymać m.in. wyniki badań kierowcy na zwartość alkoholu i narkotyków oraz zeznania świadków.

Materiały te miały potem trafić do Michała D. z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego z warszawskiego ratusza. Tłem całej operacji miała być - według śledczych - toczącą się wtedy kampania prezydencka. Sprawę tę komentowała prok. Wrzosek, zdaniem której była to próba zastraszenia jej przez ministra Ziobrę. Informowała też wtedy, że była inwigilowana systemem Pegasus.

Prok. Mróz nie straci immunitetu, prokuratura ustępuje

W konsekwencji do SN trafił wniosek o uchylenie immunitetów dwóm prokuratorkom. W kwietniu ub.r. Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN odmówiła wydania takiej decyzji wobec prok. Mróz. Prokuratura złożyła jednak zażalenie na tę decyzję. W drugiej instancji SN zawiesił jednak postępowanie. Nie udało się bowiem zebrać składu, który mógłby rozstrzygnąć tę sprawę. W międzyczasie szczecińska prokuratura, która chciała ścigać Mróz wycofała jednak zażalenie. Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, w odpowiedzi na ten ruch prokuratury SN odwiesił postępowanie i pozostawił bez rozpoznania wcześniejsze zażalenie szczecińskiej prokuratury. Tym samym prok. Mróz zachowała immunitet i sprawa została ostatecznie zakończona.

Czytaj więcej

Pat w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej SN

Inaczej potoczyła się sprawa prok. Wrzosek. Postępowanie prowadzone jest przez SN nadal w pierwszej instancji. Dotychczas śledczy nie wycofali wniosku o uchylenie Wrzosek immunitetu. Nastąpiła jednak istotna zmiana w postępowaniu. Tej sprawy nie prowadzi już szczecińska prokuratura. Została ona bowiem w ostatnim czasie przekazana do Prokuratury Regionalnej w Łodzi, która zapoznaje się teraz z obszernym aktami sprawy.

Prok. Wrzosek komentując w rozmowie z „Rz” decyzję SN podkreśliła, że stawiane jej zarzuty sprowadzają się do nakłaniania prok. Mróz do popełnienia przestępstwa. - Jeżeli prok. Mróz nie popełniła żadnego przestępstwa to trudno było mi ją nakłaniać do popełnienia przestępstwa, którego ona nie popełniła – mówi Wrzosek.

Jej obrońca prok. Onyszczuk pozytywnie odnosi się do decyzji o przekazaniu sprawy łódzkiej prokuraturze. - Jest nowy pan prokurator i mamy nadzieję, że dokona obiektywnej, bezstronnej oceny. Jest to doświadczony prokurator z wieloletnim stażem. To przekonuje nas, że mamy szansę na inną ocenę. Nie mieliśmy zaufania do prokuratorów ze Szczecina, którzy kierowali ten wniosek i ograniczali nam dostęp do materiałów – stwierdza.

Szansa na wyrok w sprawie prok. Wrzosek

Rozstrzygnięcie w sprawie prok. Wrzosek może zapaść już w kwietniu. Do 23 kwietna bowiem Sąd Najwyższy odroczył we wtorek posiedzenie, dając tym samym czas łódzkiej prokuraturze na zapoznanie z aktami sprawy i przygotowanie stanowiska. – Mam nadzieję, że to już będzie finał – mówi Wrzosek.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego