Mateusz Mikowski

Krystian Markiewicz: sądy otwarte na obywateli, zamknięte przed politykami

Reforma sądownictwa powinna być bardzo duża. Liczę, że pierwsze projekty będą w Sejmie najdalej za rok – mówi sędzia Krystian Markiewicz, szef komisji kodyfikacyjnej ustroju sądownictwa i prokuratury.

Adwokat: Post z instrukcją dokonania aborcji nie był przestępstwem

Post Katarzyny Kotuli z instrukcją wykonania aborcji nie był przestępstwem, nie doszło do nawoływania do popełnienia przestępstwa, ani do pochwały dla czynu zabronionego – uważa adwokat Radosław Baszuk.

Czas na reformę tymczasowego aresztowania. Areszt domowy coraz bliżej

Chcemy ucywilizować stosowanie tymczasowego aresztowania Polsce. Kładziemy na stole gotowy projekt - mówi dr. Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Jest zwrot ws. prokurator Zapaśnik. W tle spór o prokuratora krajowego

Sąd Apelacyjny w Szczecinie uchylił w środę wcześniejsze postanowienie sądu okręgowego o umorzeniu sprawy karnej zainicjowanej przez prok. Bogusławę Zapaśnik. Powodem tego umorzenia mało być nieskuteczne przywrócenie jej do służby czynnej.

Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD

Mateusz Kijowski złożył prywatny akt oskarżenia przeciwko sędziemu Łukaszowi Piebiakowi i domaga się uchylenia mu immunitetu. Według byłego lidera KOD sędzia zniesławił go w mediach społecznościowych nazywając go przestępcą.

Cztery ciała w kamienicy na Woli. Znamy nowe szczegóły sprawy

Ciała czterech mężczyzn znaleziono w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli. Ślady wskazują, że mogli oni zostać zamordowani. Zatrzymano siedmiu bezdomnych zajmujących budynek.

Sędziowie krytykują katalog spraw pilnych. "Dzielenie ludzi na kategorie"

Katalog takich postępowań jest zbyt obszerny, a dodawanie do niego kolejnych kategorii nie ma sensu. Sędziowie chcą rozwiązań systemowych.

Ile zarobi wójt czy burmistrz? To zależy od hojności radnych

Wynagrodzenia nowo wybranych samorządowców są zróżnicowane. Na jakie pieniądze mogą liczyć? To zależy m.in. od zajmowanej funkcji i hojności radnych.

Szansa na duże podwyżki pracowników prokuratury. Jest projekt ustawy

Pracownicy prokuratury i asystenci prokuratorów mają szansę na podwyżki i odbicie się od powszechnej w tej grupie płacy minimalnej. Na stole pojawił się właśnie projekt ustawy zakładający wzrost ich podstawowego wynagrodzenia o co najmniej 1500 zł

Gen. Skrzypczak: Przywrócenie poboru do wojska zależy od decyzji NATO

Odwieszenie obowiązkowego poboru do wojska nastąpi, gdy NATO uzna, że nadchodzi realne widmo wojny. Żeby żołnierz nie był tylko mięsem armatnim, powinien być szkolony minimum półtora roku – mówi gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.