Arkatiusz Turczyn: Granice wykroczeń przeciwko mieniu

Pochylając się nad problematyką granic wykroczeń przeciwko mieniu, z jednej strony należy mieć oczywiście na względzie – co wymaga podkreślenia – teoretyczną wagę zachowania karalnego, ekonomikę proceduralną, w tym z uwzględnieniem rzeczywistych kosztów postępowania, ale także chęci do działania i sprawności organów ścigania.

Publikacja: 01.02.2023 12:08

Arkatiusz Turczyn: Granice wykroczeń przeciwko mieniu

Foto: Adobe Stock

Z drugiej strony na uwadze można mieć dotkliwość czynu wobec osób pokrzywdzonych, która w znacznej większości przypadków ma nie tylko ten w teorii obniżony wymiar materialny, nieznaczący (o „nieznacznej ilości”) czy w zakresie cudzych rzeczy przedstawiający wartość niemajątkową (oczywiście z uwzględnieniem odpowiednich uwarunkowań terminologicznych każdego z wykroczeń – por. postanowienie SN z 26 września 2012 r., II KK 223/12, orzecznictwo SN dostępne na www.sn.pl, poza wyraźnie wskazanymi źródłami).

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP