Roszczenia pracownicze są chronione w razie niewypłacalności pracodawcy

Dyrektywa unijna w sprawie ochrony pracowników na wypadek niewypłacalności pracodawcy nie zobowiązuje państw członkowskich do ochrony roszczeń na każdym etapie postępowania upadłościowego, a państwo członkowskie ma swobodę w ustalaniu daty niewypłacalności.

Publikacja: 06.05.2020 02:00

Roszczenia pracownicze są chronione w razie niewypłacalności pracodawcy

Foto: Adobe Stock

W przypadku zaistnienia sytuacji niemożności zaspokojenia roszczeń pracownika z powodu niewypłacalności pracodawcy warto pamiętać, że wówczas roszczenia takiego pracownika podlegają szczególnej ochronie, a zasady, zakres i tryb tej ochrony ustawodawca uregulował w ustawie z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (t.j. DzU z 2020 r., poz. 7; dalej: ustawa).

W razie niewypłacalności pracodawcy niezaspokojone roszczenia pracownicze podlegają zaspokojeniu ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (art. 12, ust. 1 ustawy). Dotyczy to pracowników, a także byłych pracowników oraz uprawnionych do renty rodzinnej członków rodziny zmarłego pracownika lub zmarłego byłego pracownika (art. 11 ustawy).

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił