Magdalena Kuchnio

Czy za przejazd bez opłaty drogą krajową przez kłopoty z bramką grozi kara?

Wątpliwości co do charakteru przyczyn technicznych, które powodują brak połączenia pomiędzy bramownicami na drodze krajowej a urządzeniem pokładowym skarżącego, stanowią okoliczność, która powinna być tłumaczona na korzyść skarżącego. Czy to oznacza, że nie wolno go obciążyć karą?

Tylko faktyczny brak opłaty parkingowej uzasadnia karę

Ocena konieczności obciążenia kierowcy opłatą dodatkową powinna się opierać na faktach, a nie na stwierdzeniu, że dowód opłaty nie zawiera numeru rejestracyjnego lub numer ten jest błędny.

Nakaz rozbiórki może wynikać z bierności właściciela obiektu

Organ nadzoru budowlanego musi nakazać rozbiórkę budynku, gdy obiektywnie nie ma możliwości przeprowadzenia jego remontu, odbudowy lub wykończenia. Równie ważne są jednak zamiary właściciela odnośnie doprowadzenia go do stanu zgodnego z prawem.

Nie wolno przymykać oczu na wady budynku

Jeśli organ nadzoru budowlanego stwierdzi, że stan obiektu lub jego użytkowanie zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi, nie tylko ma prawo, ale obowiązek wydać decyzję nakazującą usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości.

„Policja budowlana” musi działać w zakresie swoich uprawnień

Gdy roboty budowlane wykonywane są zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym oraz warunkami decyzji o pozwoleniu na budowę, organy nadzoru budowlanego nie mają prawa ingerować w sposób władczy.

Skierowanie i umieszczenie w domu pomocy społecznej wymaga decyzji

Gmina, która skierowała osobę do DPS-u, jest właściwa we wszystkich sprawach dotyczących świadczeń z pomocy społecznej dla tej osoby, w tym w sprawach zmiany placówki.

Jakie są przesłanki i zasady umieszczenia w DPS-ie

Skierowanie do domu pomocy społecznej powinno nastąpić dopiero po wyczerpaniu innych możliwości zapewnienia osobie potrzebującej prawidłowego funkcjonowania w środowisku

Część pomocy społecznej gmina świadczy na zlecenie rządu

Niektóre obowiązki w zakresie pomocy społecznej zostały przekazane samorządom do realizacji jako zadania zlecone przez rząd. Środki na ich realizację i obsługę zapewnia budżet państwa.

Gminy zajmują się pomocą społeczną

Samorządy powinny wspierać osoby potrzebujące oraz ich rodziny, aby pomóc im w usamodzielnieniu się i integracji ze środowiskiem.

Kontrola gminnych uchwał i zarządzeń – zasady, skutki, terminy

Od daty doręczenia gminie rozstrzygnięcia nadzorczego jej organy nie mogą traktować aktu objętego tym rozstrzygnięciem jako obowiązującego i wywołującego skutki prawne.