Restrukturyzacji grozi zator. Sądy są przeciążone upadłością konsumencką

Reforma prawa upadłościowego może nie pomóc przedsiębiorcom. Wszystko przez upadłość konsumencką.

Aktualizacja: 05.11.2015 05:17 Publikacja: 04.11.2015 18:30

Restrukturyzacji grozi zator. Sądy są przeciążone upadłością konsumencką

Foto: 123RF

1 stycznia zacznie obowiązywać reforma prawa restrukturyzacyjnego. Zagraża jej jednak wzrost upadłości konsumenckich, które zalewają sądy. To efekt liberalizacji przepisów, które zaczęły obowiązywać z końcem 2014 r. Sędziowie ledwie sobie z nimi radzą, a po Nowym Roku będą musieli stosować nowe przepisy o restrukturyzacji, do których do tej pory nie było przepisów wykonawczych. Rządowe Centrum Legislacyjne rozpoczęło publikowanie projektów 18 rozporządzeń związanych z nowym prawem dopiero teraz, na dwa miesiące przed startem reformy.

Sędziowie alarmują: niskie nakłady na sądy upadłościowe, w stosunku do lawinowo rosnącej liczby spraw, spowodują, że nowe przepisy nie zadziałają.

Kadry i pieniądze

– Największy problemem, który pośrednio, ale bardzo mocno wpływa i wpływać będzie na orzekanie pod rządami nowych przepisów, to lawina wniosków o ogłoszenie upadłości – wskazują sędziowie od upadłości. W warszawskim sądzie (największym w kraju) do końca III kwartału 2014 r. wpłynęło 517 wniosków o upadłość, natomiast do końca III kwartału 2015 r. już 1199 , co znaczy wzrost o 132 proc. Liczba ogłoszonych upadłości w tym samym okresie wzrosła z 87 do 413, a więc o 375 proc.

1,9 tys.

upadłości ogłosiły sądy w trzech kwartałach tego roku

Dla porównania w sądzie upadłościowym w Katowicach w tym samym okresie liczba spraw wzrosła w ciągu roku z 191 do 447, a upadłości z 31 do 57, a więc prawie o 100 proc. W Katowicach również powodem ekstra przeciążenia jest wzrost upadłości konsumenckich.

– To one generują najwięcej pracy sędziów, gdyż przekładają się na wzrost liczby sprzeciwów, zarzutów i zażaleń – wskazuje Cezary Zalewski, szef sądu upadłościowego w Warszawie. – Bez wzmocnienia kadrowego wydziałów upadłościowych, nie tylko sędziów, ale obsługi sekretarskiej i asystenckiej, będziemy mieć wzrost zaległości, długie terminy rozpoznawania wniosków, co będzie w sprzeczności z założeniami nowych przepisów, gdzie element szybkości był priorytetowy. Bez szybkiego działania ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości nowe regulacje mogą nie zadziałać – dodaje Zalewski.

Ostatnie przepisy

W nowym prawie restrukturyzacyjnym zmienia się główny jego cel: będzie nim ratowanie przedsiębiorstwa przed upadłością, a nie jak teraz – spłacenie wierzycieli upadłego. Służyć temu mają w zależności od skali tarapatów przedsiębiorstwa aż cztery procedury. Projekty nowych rozporządzeń określają m.in. wzory pism i dokumentów stosowanych w postępowaniu restrukturyzacyjnym.

1,3 tys.

to upadłości ?konsumenckie, których gwałtownie przybywa, a w 2014 roku było ich zaledwie 32

– Do tej pory część takich dokumentów też była stosowana, ale była znaczna swoboda – wskazuje Witold Missala, wiceprezydent Ogólnopolskiej Federacja Doradców Restrukturyzacyjnych i Syndyków.

– Ujednolicenie dokumentów i wzory powinny ułatwić posługiwanie się dokumentacją w postępowaniu restrukturyzacyjnym – wskazuje mec. Piotr Zimmerman, ekspert od prawa upadłościowego.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego