Od działalności gospodarczej do spółki komandytowej

Jeśli jednoosobowa firma nie odpowiada już skali działalności i związanemu z nią ryzyku, warto rozważyć zmianę formy prowadzenia biznesu na spółkę komandytową, która oferuje możliwość ograniczenia odpowiedzialności wspólników, przy zachowaniu korzystnego sposobu opodatkowania przychodów.

Publikacja: 22.01.2016 04:00

Od działalności gospodarczej do spółki komandytowej

Foto: www.sxc.hu

Sposobów na zmianę prowadzenia biznesu jest co najmniej kilka. Do czynników decydujących o wyborze konkretnego sposobu mogą należeć w szczególności: czas trwania procesu zmiany formy na spółkę komandytową, obowiązki podatkowe, koszty określonych czynności prawnych czy kwestie związane ze stopniem złożoności stosunków prawnych, w tym możliwością przeniesienia np. posiadanych koncesji i zezwoleń lub kontynuowania umów zawartych przez jednoosobowego przedsiębiorcę.

Jeden z kilku sposobów

Jednym ze sposobów może być przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Przekształcenie jednoosobowej działalności jest formą transformacji, na skutek której powstaje nowy podmiot – spółka przekształcona. Przekształcenie jest głównie procesem formalnym, prawnym, tj. nie wiąże się z istotnymi zmianami organizacyjnymi w prowadzeniu działalności, np.: z koniecznością integracji przedsiębiorstw (występującą w procesach połączenia) czy rozdzielenia działalności przedsiębiorstwa (w procesach podziału).

Kodeks spółek handlowych dopuszcza możliwość przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej wyłącznie w spółkę kapitałową (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkę akcyjną). Brak jest możliwości bezpośredniego przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę osobową, w tym w spółkę komandytową. Warto wiedzieć natomiast, że dopuszczalne jest przeprowadzenie przekształcenia spółki kapitałowej, która powstała w wyniku przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy, w spółkę komandytową.

Na czym to polega

W wyniku przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy powstaje jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub jednoosobowa spółka akcyjna. Z dniem wpisu spółki do rejestru przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą. W tym dniu, zwanym dniem przekształcenia, osoba fizyczna, która do tej pory wykonywała we własnym imieniu działalność gospodarczą, staje się jedynym wspólnikiem (lub jedynym akcjonariuszem w przypadku spółki akcyjnej) spółki przekształconej. Ewentualne dalsze przekształcenie tej spółki w spółkę komandytową wymaga przeprowadzenia kolejnych czynności prawnych określonych przepisami kodeksu spółek handlowych.

Dobre strony

Kluczową zaletą przekształcenia jest zasada kontynuacji. Oznacza to, że spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Podkreślić przede wszystkim należy, że co do zasady umowy zawarte przez jednoosobowego przedsiębiorcę trwać będą nadal i nie ma potrzeby ich ponownego zawierania. Z zasady tej wynika ponadto, że po dniu przekształcenia treść stosunków cywilnoprawnych zawartych przez przedsiębiorcę jednoosobowego nie ulega zmianie. Stroną umów staje się z mocy prawa, w miejsce tego przedsiębiorcy (jako przedsiębiorcy przekształcanego), spółka kapitałowa (spółka przekształcona). Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji i ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

Zasada kontynuacji działa podobnie w przypadku dalszego przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę komandytową. Pewne odrębności występują w kwestiach podatkowych, gdzie praktyczna realizacja zasady kontynuacji podatkowej wiąże się z innymi skutkami w przypadku przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy w spółkę, a innymi w sytuacji przekształcenia spółki prawa handlowego w inną spółkę prawa handlowego. Wskazane jest dokonanie analizy m.in. w zakresie amortyzacji, kosztów uzyskania przychodów czy podatku VAT.

Sprawdź umowy i decyzje

Reguła kontynuacji oznacza, że co do zasady nie jest wymagane uzyskanie zgody kontrahentów oraz organów administracji publicznej na przejście praw i obowiązków wynikających z zawartych umów lub decyzji administracyjnych na spółkę przekształconą. Zdarza się jednak, że postanowienia umów zawartych przez przedsiębiorcę przekształcanego wymagają od niego dopełnienia szczególnych obowiązków np. informacyjnych, związanych z koniecznością ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń lub uzyskania zgody na zmianę formy prawnej prowadzonej działalności. Często tego typu klauzule znajdują się w umowach kredytowych, które wymagają szczególnej weryfikacji pod kątem prawnym.

Przekształcenie należy poprzedzić także weryfikacją decyzji administracyjnych w celu stwierdzenia, czy spółka przekształcona pozostanie ich podmiotem, czy też nie, bądź czy będzie możliwe ich przeniesienie na spółkę przekształconą w inny sposób.

Gdy liczy się czas i pieniądze

Zmiana formy prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej polegająca na dwukrotnym przekształceniu, w celu osiągnięcia struktury spółki komandytowej jest, pomimo licznych zalet, procedurą stosunkowo długotrwałą – łącznie trwa około sześciu miesięcy. Tego typu przekształcenie może być również procedurą bardziej kosztowną niż inne sposoby zmiany formy prowadzenia działalności gospodarczej na spółkę komandytową. Warto z niej skorzystać, w przypadku, gdy dla jednoosobowego przedsiębiorcy ważna jest możliwość kontynuowania prowadzonej działalności na podstawie wcześniej zawartych przez niego umów bądź uzyskanych decyzji administracyjnych. Jeżeli natomiast bardziej liczy się czas i pieniądze, należałoby rozważyć jedną z innych dopuszczalnych prawem opcji zmiany formy prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę komandytową. Przed podjęciem właściwej decyzji warto przeprowadzić analizę prawnopodatkową, która pozwoli na wybór rekomendowanego, optymalnego wariantu zmiany formy prawnej, weryfikację istniejących obowiązków i ograniczeń w procesie przekształcenia oraz sformułowanie harmonogramu w celu jak najlepszego przygotowania przedsiębiorcy i jego pracowników do kontynuowania działalności w formie spółki prawa handlowego.

Monika Witt, radca prawny, Kancelaria Prawna Piszcz, Norek i Wspólnicy . Przemysław Musioł, wspólnik, radca prawny, Kancelaria Prawna Piszcz, Norek i Wspólnicy

Sposobów na zmianę prowadzenia biznesu jest co najmniej kilka. Do czynników decydujących o wyborze konkretnego sposobu mogą należeć w szczególności: czas trwania procesu zmiany formy na spółkę komandytową, obowiązki podatkowe, koszty określonych czynności prawnych czy kwestie związane ze stopniem złożoności stosunków prawnych, w tym możliwością przeniesienia np. posiadanych koncesji i zezwoleń lub kontynuowania umów zawartych przez jednoosobowego przedsiębiorcę.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP