Więcej za centrum handlowe
Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Po wielu zapowiedziach resort klimatu opublikował w końcu swoje propozycje na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.
Nowe przepisy przewidują m.in., że rada gminy będzie mogła podjąć uchwałę o objęciu nieruchomości niezamieszkanych, czyli biurowców, centrów handlowych, restauracji czy punktów usługowych, komunalnym systemem odbierania odpadów.
Właściciele tych nieruchomości dostaną 30 dni od dnia publikacji uchwały na złożenie oświadczenia o wyłączeniu się z tego systemu. Jeżeli tego nie zrobią, zostaną automatycznie nim objęci. Nie będzie więc tak jak dziś niespodzianek, że z dnia na dzień właściciel biura czy sklepu rezygnuje z systemu komunalnego, a część kosztów spada na innych.
Obecnie samorządy mogą odbierać odpady z nieruchomości niezamieszkanych, pod warunkiem że mają zgodę ich właścicieli.
Ponadto, co jest niezwykle istotne, w projekcie proponuje się podniesienie z 6,5 zł do 23 zł maksymalnych stawek za wywóz odpadów z nieruchomości niezamieszkanych. Obowiązujące dziś stawki są niskie i często nie pokrywają wszystkich kosztów. Wywołuje to wiele kontrowersji. Przeciętny mieszkaniec gminy płaci bowiem relatywnie więcej za wywóz śmieci niż sąsiadujące z nim biuro czy restauracja. Zdarza się również, że z powodu niskich stawek gminy rezygnują z objęcia systemem komunalnym odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkanych.
Będzie bardziej sprawiedliwie
Projekt doprecyzowuje także sposób naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla tego rodzaju nieruchomości. Po zmianach decydujące znaczenie będzie miała liczba odbiorów odpadów. Dziś samorządy różnie naliczają opłaty. Dochodzi do sporów na tym tle.