Umowa o dofinansowanie projektu unijnego jako umowa rezultatu

Nieosiągnięcie przez beneficjenta zakładanych wcześniej wskaźników produktu lub wskaźników rezultatu świadczy o tym, że nie został osiągnięty cel, dla którego projekt był realizowany. Dla instytucji, która przyznała dofinansowanie jest to najczęściej sygnał, że beneficjent wykorzystał środki niezgodnie z przeznaczeniem i powinien je zwrócić.

Publikacja: 29.04.2021 16:15

Umowa o dofinansowanie projektu unijnego jako umowa rezultatu

Foto: Adobe Stock

Po zakończeniu realizacji projektu dofinansowanego ze środków unijnych przychodzi zwykle czas na sprawdzenie czy cele, które beneficjent postawił sobie składając wniosek o dofinansowanie zostały osiągnięte. Należy przy tym pamiętać, że realizacja projektu nie jest celem samym w sobie. Jest jedynie środkiem do osiągnięcia celu. W przypadku przedsiębiorców, celem tym jest zwykle podniesienie poziomu konkurencyjności ich firmy, wprowadzenie innowacji w zachodzących w firmie procesach lub wzrost jakości sprzedawanych przez firmę produktów albo świadczonych usług. Aby móc zweryfikować, czy w wyniku realizacji projektu wytyczone przez podmiot korzystający z dofinansowania cele zostały osiągnięte, wprowadzono pojęcie tzw. „wskaźników".

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił