Trudno powstrzymać skutki decyzji orzekającej zwrot dofinansowania
Procedury sądowo-administracyjne przewidują możliwość wstrzymania wykonania decyzji, postanowień i innych aktów lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczących uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa. Jednak w przypadku decyzji nakazujących zwrot środków unijnych nawet wstrzymanie ich wykonania przez organ lub sąd nie zawsze będzie w pełni skuteczne.
Zwrot dofinansowania – czy można liczyć na jakąś ulgę?
Kwota określona w decyzji administracyjnej wydanej przez instytucję zarządzającą na podstawie art. 207 ust. 1 ustawy o finansach publicznych stanowi należność, którą beneficjent ma obowiązek zwrócić w terminie i w sposób określony w tej decyzji. Są jednak sytuacje, w których płatność tej należności może zostać odroczona, rozłożona na raty, a nawet umorzona.
Odsetki od kwoty dofinansowania podlegającego zwrotowi
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w projekcie realizowanym ze środków unijnych przyznaną wcześniej kwotę dofinansowania należy zwrócić wraz z odsetkami jak dla zaległości podatkowych. Naliczanie odsetek od zwracanych środków ma jednak swoje granice, a w interesie każdego beneficjenta jest wiedzieć, gdzie te granice przebiegają.
Dodatkowe obowiązki beneficjentów związane z atakiem Rosji na Ukrainę
Inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę ma katastrofalny wpływ na sytuację humanitarną w tym kraju. Ale skutki tej wojny są znacznie rozleglejsze. Sankcje wobec Rosji mają bowiem wpływ także na obowiązki zamawiających – w tym beneficjentów udzielających zamówień w związku z realizacją projektów unijnych.
Fundusze regionalne narzędziem polityki rozwoju województw
Tworzenie warunków rozwoju gospodarczego i kreowanie rynku pracy to jedno z wielu istotnych działań podejmowanych przez samorządy województw składających się na politykę rozwoju. W celu realizacji tej polityki województwa zyskały możliwość tworzenia spółek o szczególnym statusie i szczególnym przeznaczeniu – tzw. regionalnych funduszy rozwoju.