Czy sąd może ustalić istnienie stosunku pracy wbrew stronom

Nazwanie umowy umową zlecenie lub o dzieło nie uchroni firmy przez ustaleniem istnienia stosunku pracy przez sąd. W wątpliwych sytuacjach o rodzaju umowy nie zawsze przesądzi wola stron.

Publikacja: 09.10.2019 17:30

Czy sąd może ustalić istnienie stosunku pracy wbrew stronom

Foto: Fotolia.com

Żądanie ustalenia stosunku pracy opiera się na art. 189 kodeksu postępowania cywilnego. W myśl tego przepisu powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny.

Ustalenie istnienia stosunku pracy warunkuje prawo do niektórych bieżących i przyszłych świadczeń pracowniczych oraz świadczeń z ZUS, a także istotnie rzutuje na ich wysokość. Dlatego w orzecznictwie sądowym konsekwentnie uznaje się, że pracownik ma interes prawny w żądaniu ustalenia istnienia stosunku pracy. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 29 marca 2001 r. (I PKN 333/00) podnosząc, że interes prawny pracownika w ustaleniu istnienia stosunku pracy (art. 189 k.p.c.) z reguły nie wyczerpuje się w możliwości dochodzenia świadczeń należnych z tego stosunku prawnego. Zatem interes prawny pracownika w żądaniu ustalenia istnienia stosunku pracy nie wyczerpuje się tylko w żądaniu zapłaty świadczeń należnych mu z tego stosunku. Sąd Najwyższy potwierdzał to także w wyroku z 11 kwietnia 2017 r. (I PK 132/16).

Pozostało 85% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił