Ryszard Sadlik

Czy sędziowie dostaną pieniądze za nadgodziny

Sędzia nie może domagać się wynagrodzenia za pracę ponad kodeksowe normy.

Umowę o pracę można też zawrzeć w sposób dorozumiany

Dopuszczenie byłego pracownika do świadczenia obowiązków świadczy o zawarciu kolejnej umowy, chyba że pracodawcę reprezentuje organ, który nie jest uprawniony do działania w jego imieniu.

Niewłaściwy reprezentant skutecznie wypowie umowę

Gdy osoba rozwiązująca umowę o pracę działa bez umocowania pracodawcy, dokonana czynność będzie wadliwa. Nie powoduje to jednak braku skuteczności wręczonego wypowiedzenia.

Odwołanie sędziego z delegacji. Czy to takie trudne?

Decyzje ministerstwa, w których zwalniano sędziów z obowiązku świadczenia pracy, były sprzeczne z usp, a także z art. 7 Konstytucji RP ustanawiającym zasadę legalizmu.

Zwyczajową premię nie tak łatwo wycofać

Obowiązujący w zakładzie pracy utrwalony zwyczaj może stanowić źródło uprawnień pracowniczych, a w konsekwencji stanowić podstawę roszczeń zatrudnionych osób.

Biuro sędziego. Czy to tylko marzenie?

Postulowane rozwiązania mogłyby się sprawdzić nie tylko w wydziałach pierwszoinstancyjnych, w których głównie orzeka się jednoosobowo, ale także w wydziałach odwoławczych.

Czy sędziowie muszą procesować się o wynagrodzenia

Prezesi sądów dzielnie walczą z roszczeniami swoich sędziów, składają odpowiedzi na pozwy, kwestionują wyliczenia i stosują przeróżne sztuczki procesowe.

Czy sędziowie muszą radzić o polityce?

Zapowiadana zmiana usp mająca polegać na skreśleniu art. 9d dot. sędziowskiego zakazu podejmowania uchwał o charakterze politycznym w istocie niewiele zmienia.

Zlikwidować oświadczenia majątkowe

Oświadczenia majątkowe mają charakter fasadowy i w istocie wcale nie  zwiększają zaufania obywateli do sądownictwa.

Może jednak jednolite stanowisko sędziowskie?

Wszyscy sędziowie byliby sędziami sądów powszechnych, z jednakowym statusem.