Uznanie długu przerywa bieg przedawnienia

Jeśli dłużnik uzna zobowiązanie, termin przedawnienia jest liczony na nowo, co istotnie przedłuża czas na dochodzenie roszczenia. Uznania długu nie można przy tym cofnąć ani odwołać.

Publikacja: 21.03.2024 04:30

Uznanie długu przerywa bieg przedawnienia

Foto: Adobe Stock

Przedawnienie powoduje, iż po upływie czasu określonego w ustawie wierzyciel nie może już skutecznie dochodzić przed sądem swoich roszczeń. Przedawnienie bywa korzystne m.in. dla pracodawców. W praktyce bowiem pracownicy często zwlekają i nie występują na czas przeciwko swoim firmom. Powoduje to, że w razie upływu okresu przedawnienia pracownik nie może skutecznie domagać się spełnienia przez pracodawcę jego obowiązków (np. zapłaty wynagrodzenia), jeśli szef skorzysta przed sądem z zarzutu przedawnienia. Zgodnie bowiem z art. 291 § 1 k.p. roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Termin ten wiąże zarówno pracowników, jak i uprawnionych członków rodziny zmarłego pracownika.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona