Donald Tusk zaprzysiężony na premiera

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk został przez prezydenta Andrzeja Dudę zaprzysiężony na premiera.

Aktualizacja: 13.12.2023 09:28 Publikacja: 13.12.2023 09:07

Prezydent Andrzej Duda oraz premier Donald Tusk podczas uroczystości zaprzysiężenia rządu

Prezydent Andrzej Duda oraz premier Donald Tusk podczas uroczystości zaprzysiężenia rządu

Foto: PAP/Paweł Supernak

Uroczystość powołania rządu Donalda Tuska rozpoczęła się w Pałacu Prezydenckim kilka minut po godz. 9:00. Nowy premier oraz ministrowie zebrali się wcześniej przed Sejmem, skąd udali się do siedziby prezydenta autokarem z napisem "Dziękujemy, Polsko".

Donald Tusk został wybrany przez Sejm premierem po tym, jak wotum zaufania nie uzyskał rząd Mateusza Morawieckiego. Gabinet wiceprezesa PiS został przez prezydenta zaprzysiężony 27 listopada. Wcześniej Andrzej Duda powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu tłumacząc, że to przedstawiciel partii, która uzyskała najlepszy wynik w wyborach parlamentarnych 15 października. Prezydent deklarował, że jeśli rząd Morawieckiego nie zdobędzie większości, bez zbędnej zwłoki zaakceptuje wybranego przez Sejm kandydata i zaprzysięgnie jego rząd, jeśli ten zdobędzie wotum zaufania.

Czytaj więcej

Donald Tusk w Sejmie mówi o "koalicji 15 października". Cytuje Jana Pawła II

We wtorek 12 grudnia Donald Tusk wygłosił w Sejmie dwugodzinne exposé. Wieczorem Sejm wyraził wotum zaufania wobec rządu Tuska. Za udzieleniem wotum zaufania rządowi Donalda Tuska opowiedziało się 248 posłów, przeciw było 201, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej Sejm wybrał Tuska premierem również stosunkiem głosów 248 do 201.

W środę na uroczystość w Pałacu Prezydenckim przybyli nie tylko prezydent Andrzej Duda i członkowie rządu Donalda Tuska, ale także marszałkowie Sejmu i Senatu, Szymon Hołownia (Polska 2050) i Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) oraz członkowie prezydium Sejmu i przedstawiciele klubów i koła parlamentarnego.

Donald Tusk premierem

Na podstawie artykułu 154 ust. 3 konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej prezydent postanowieniem z 13 grudnia 2023 r. powołał Donalda Tuska na urząd prezesa Rady Ministrów.

Czytaj więcej

Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska

Donald Tusk wygłosił przysięgę oraz podpisał rotę przysięgi. - Obejmując urząd prezesa Rady Ministrów uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej Polskiej, a dobro ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem - powiedział.

Następnie zaprzysiężono dwóch wicepremierów - Władysława Kosiniaka-Kamysza (szefa MON) i Krzysztofa Gawkowskiego (ministra cyfryzacji). Później przysięgi - w kolejności alfabetycznej - zaczęli składać poszczególni ministrowie.

Po uroczystości w Pałacu Prezydenckim premier Donald Tusk ma udać się na szczyt Unii Europejskiej.

Pełny skład nowego rządu Donalda Tuska:

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną