Bartłomiej Sienkiewicz - polityk z talentem do bon-motów

„Państwowiec, publicysta, polityk. Miłośnik psów, nart i Karla Bartha” – pisze o sobie na X (dawny Twitter) Bartłomiej Sienkiewicz, który w rządzie Donalda Tuska stanie na czele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego misją ma być „zrobienie porządku” w mediach publicznych.

Publikacja: 12.12.2023 16:36

Bartłomiej Sienkiewicz

Bartłomiej Sienkiewicz

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Nominacja Sienkiewicza do resoru kultury może zaskakiwać, bo jest on ekspertem od spraw rosyjskich, od lat zawodowo związanym ze służbami specjalnymi – w pierwszym rządzie Tuska był ich koordynatorem, a także szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Potomek Henryka Sienkiewicza

Bartłomiej Sienkiewicz jest prawnukiem polskiego pisarza i noblisty Henryka Sienkiewicza. Z wykształcenia historyk, w latach 80. działacz opozycji demokratycznej, dekadę później – w 1990 r. współtworzył Urząd Ochrony Państwa (pracował w nim do 2002 r.), oraz Ośrodek Studiów Wschodnich, którego przez lata był wicedyrektorem ds. programowych.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 657

Przez ponad dekadę prowadził własną firmę analityczną, aż do czasu kiedy w lutym 2013 r. został powołany na ministra spraw wewnętrznych  był nim niewiele ponad półtora roku.

O czym rozmawiano w restauracji Sowa & Przyjaciele?

W tym czasie zasłynął z wypowiedzi, które odbiły się szerokim echem, a niektóre wręcz przeszły do historii polityki.

Było więc słynne „Idziemy po was", skierowane w 2013 r. do skinheadów, którzy w Białymstoku mieli stać za atakami i serią podpaleń mieszkań cudzoziemskich rodzin. Efekty wypowiedzianej im wojny były umiarkowane, media wręcz sugerowały, że efektem było zatrzymanie jednej osoby za kradzież serka homogenizowanego w sklepie.

Czytaj więcej

Tomasz Siemoniak, odnowiciel służb specjalnych

Echem odbiła się również nielegalnie podsłuchana rozmowa w restauracji "Sowa & Przyjaciele" z lipca 2013 r. pomiędzy Bartłomiejem Sienkiewiczem a m.in. Markiem Belką, dotycząca m.in. zmian w ustawie o NBP i ewentualnej zmiany ministra finansów. To wtedy Sienkiewicz o jednym z kluczowych projektów rządowych jakim były Polskie Inwestycje Rozwojowe, wyraził opinię, że to „ch... dupa i kamieni kupa" (rozmowę ujawnił w czerwcu 2014 tygodnik „Wprost” w ramach serii nagrań dotyczących tzw. afery taśmowej – podsłuchów VIP-ów w restauracjach). Do historii przeszło także inne jego zdanie o tym, że polskie państwo działa „teoretycznie”.

Niewyjaśnione afery

Takich bon-motow było zresztą więcej - jak ten, że „monopol na przemoc ma państwo, a nie bandyci" – tak minister skomentował bójkę na plaży między pseudokibicami Ruchu Chorzów, a meksykańskimi marynarzami zapowiadając zdecydowane działania policji.

To w czasie kiedy Sienkiewicz był szefem MSW, podczas Marszu Niepodległości doszło do głośnego podpalenia budki strażniczej na terenie Ambasady Rosyjskiej – sprawców nigdy nie ustalono. Tak jak nie wyjaśniono inwigilacji m.in. dziennikarzy po aferze taśmowej, kiedy miały działać w policji dwie tajne specgrupy do zbadania, kto za nią stał. A miały ustalić między innymi to, czy za nagraniami mogą stać służby: ABW i CBA (ówczesny szef MSW im nie ufał).

Sienkiewicz jest posłem od 2019 r., po zdobyciu mandatu wstąpił do Platformy Obywatelskiej.

Killer mediów publicznych?

Na stanowisku ministra kultury zastąpi teraz Piotra Glińskiego, a będzie miał do wykonania specjalną misję - uporządkowania mediów publicznych, co ma oznaczać restrukturyzację, ale możliwe, że po prostu czystkę.

W Plusie Minusie Piotr Zaremba w artykule „Jak Bartłomiej Sienkiewicz urządzi kulturę" uważa, że Sienkiewicz, wyznaczony na "kilera" mediów publicznych, ma nikłe szanse na wypracowanie długofalowej polityki wobec kultury.

Czytaj więcej

Jak Bartłomiej Sienkiewicz urządzi kulturę

Po zakończeniu tej misji, polityk rozpocznie swoją kampanię w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w czerwcu przyszłego roku.

Nominacja Sienkiewicza do resoru kultury może zaskakiwać, bo jest on ekspertem od spraw rosyjskich, od lat zawodowo związanym ze służbami specjalnymi – w pierwszym rządzie Tuska był ich koordynatorem, a także szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Potomek Henryka Sienkiewicza

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
„Nie chcemy polexitu, tylko reformy Unii Europejskiej”. Konwencja wyborcza PiS
Polityka
Rada ministrów na śmieciówkach. Jak zarabiali członkowie rządu w zeszłym roku?
Polityka
„Karczemna kłótnia” w PiS po decyzji o listach. Okupacja drzwi do gabinetu Jarosława Kaczyńskiego
Polityka
Sondaż: Broń atomowa USA w Polsce dzieli Polaków
Polityka
Hekatomba małych partii. Pod nóż idą ugrupowania m.in. Kołodziejczaka, Piecha i „Jaszczura”